Odkrywamy Łódź

Wycieczki szkolne jednodniowe – Odkrywamy Łódź

Jednodniowa wycieczka z Warszawy do Łodzi

 • Zaprezentowane poniżej szlaki zwiedzania i programy są PRZYKŁADOWE
 • Każdy z nich może zostać zmodyfikowany o inne, interesujące Państwa miejsca, które zostaną (zgodnie z życzeniem) umieszczone w programie zamawianej przez Was wycieczki.
 • Biuro z wybranych miejsc układa finalny program i dokonuje wszelkich rezerwacji.
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

Propozycja nr 1  SZLAK FILMOWY

 • Łódź, nie bez powodu, zwana jest polskim Hollyłódź. Rzeczywiście historia polskiej kinematografii bardzo mocno związana jest z tym miastem. To tu, pod koniec XIX wieku odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmowy w parku Helenów oraz wybudowano gmach pierwszego stałego kina na vziemiach polskich. Po II wojnie światowej powstała tu największa wytwórnia filmowa w kraju, gdzie nakręcono pierwszy powojenny film „Zakazane Piosenki”.
 • Łódź służyła jako plener filmowy dla około 150 filmów. W niektórych zagrała samą siebie – jak w filmie „Ziemia obiecana” czy w serialu „Daleko od szosy”. Ale na potrzeby filmu stawała się także Warszawą, Gdańskiem, Monachium, czy nawet Stambułem…
 • To tu działa słynna łódzka „Filmówka” czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Absolwentami Szkoły są m.in. : Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos czy Krzysztof Zanussi.

W programie:

 • Muzeum Kinematografii. Siedzibą jest dawny pałac XIX-wiecznego „króla łódzkiej bawełny” – Karola Scheiblera. Miejsce to łączy tradycje Łodzi przemysłowej z filmową historią miasta. Oglądając, podzieloną na tematyczne działy ekspozycję – poznajemy dzieje sztuki filmowej od samego początku powstania kina, aż po czasy współczesne. Zobaczymy tu, m.in.: różnorodny sprzęt filmowy, fragmenty dekoracji i scenografii, kolekcję filmowych plakatów czy zabytkowy fotoplastykon (znany z filmu „Vabank”). Oprócz wystaw filmowych oglądamy, urządzone z niebywałym przepychem, pałacowe wnętrza. Dla nieco młodszych gości Muzeum – niebywałą atrakcją jest interaktywny Pałac Bajek, którego bohaterami są najbardziej znane postacie z polskich filmów animowanych dla dzieci.
 • Łódzka Filmówka. Czyli, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jedna z najstarszych i najlepszych w świecie Uczelni – kształcąca przyszłych reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Rozległy teren, zabudowany kilkoma budynkami. Nas najbardziej interesuje dawny fabrykancki pałac Oscara Kona, mieszczący obecnie Rektorat Uczelni. To właśnie w tym budynku, znajdują się legendarne już łódzkie schody, na których siadali słynni absolwenci. Do drewnianych stopni – zostały przymocowane mosiężne tabliczki z takimi nazwiskami jak, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Zdjęcie w tym miejscu – to pozycja obowiązkowa na naszym szlaku Łodzi Filmowej.
 • Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina – postanowiono stworzyć polski odpowiednik hollywoodzkiego chodnika sławy. W samym sercu miasta na ulicy Piotrkowskiej – wmurowano w płyty chodnika mosiężne gwiazdy. Na gwiazdach – zostały wyryte imiona i nazwiska cenionych reżyserów, operatorów i aktorów. Swoje gwiazdy mają tu, m.in.: A.Seweryn, W.Pszoniak, D.Olbryski, Z.Cybulski, J.Gajos, W.J.Has, J.Hoffman, A.Holland, K.Janda, S.Jaracz, J.Kawalerowicz, K.Kieślowski, W.Kilar, M.Konradt i inni. Ponadto – przejdziemy się fragmentem, tej najdłuższej ulicy handlowej w Europie – będącej niekwestionowanym symbolem Łodzi. Zobaczymy, m.in. sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami oraz ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka.
 • Palmiarnia. Znajduje się na obszarze zabytkowego Parku Źródliska. Już sam spacer po parku stanowi atrakcję samą w sobie. W Palmiarni rośnie około 4,5 tys. okazów flory, należących do ponad 1100 gatunków i odmian z 65 rodzin botanicznych. Palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części, tzn. pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi unikalna kolekcja ogromnych palm, która ściśle wiąże się z dziejami miasta. Niektóre z nich zdobiły niegdyś oranżerie fabrykantów i carskich urzędników. Najstarsze okazy liczą sobie ponad 130 lat i osiągają wysokość do 18 metrów. Wśród roślinności powstały alejki, oczka wodne oraz ławeczki, na których możemy odpocząć podczas „trudów” zwiedzania. W Palmiarni działa też kawiarenka z widokiem na kolekcję roślin śródziemnomorskich. Można tu również zakupić rośliny.

Propozycja nr 2  SZLAK FABRYKANCKI

 • Poznaj historie tworzenia przemysłowych imperiów i fortun oraz sagi rodzinne czołowych łódzkich rodów fabrykanckich.

W programie:

 • Księży Młyn. Teren XIX-wiecznego królestwa Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Swoisty rodzaj miasta w mieście z rezydencją właścicieli, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, budynkami fabrycznymi, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalem, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Zaś monumentalna, 4 kondygnacyjna dawna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne.
 • Muzeum Pałac Herbsta. Siedzibą Muzeum jest dawna rezydencja rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim – pałacowe wnętrza odzyskały dawny blask. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia. Wnętrza wypełniają zabytkowe sprzęty, eleganckie meble, ozdobne piece i wysmakowane dekoracje. Zwiedzającym, dosłownie zapiera dech – wygląd, urządzonych z niebywałym przepychem reprezentacyjnych salonów oraz prywatnych apartamentów właścicieli. Zaś nowa aranżacja pozwala poczuć klimat bezpowrotnie minionej epoki. Przechodząc przez kolejne, iście królewskie wnętrza poznajemy losy rodziny przemysłowców w kontekście dziejów Łodzi. Uzupełnieniem jest ogród przypałacowy oraz budynek wozowni, w której możemy oglądać dawne karety, bryczki i sanie.
 • Ulica Piotrkowska. Dawny Trakt Piotrkowski, wzdłuż którego rozwijała się XIX-wieczna Łódź. Obecnie jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, częściowo zaadoptowana na najdłuższy w Polsce deptak. Mnóstwo sklepów, pubów i restauracji. Po obu stronach ulicy sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami. Słynna „Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy” , wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Są to mosiężne gwiazdy, wmurowane w płytę chodnika z nazwiskami cenionych reżyserów i operatorów oraz gwiazdy z nazwiskami znanych aktorów. Ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka.
 • Manufaktura. Dawne imperium przemysłowe Izraela Poznańskiego. Obecnie jeden z największych w Europie (około 20 hektarów) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych – zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe.

Propozycja nr 3  SZLAK PRZEMYSŁOWY

 • Zobacz, jak dawne obiekty przemysłowe, zachowując atmosferę urbanistyczną z przeszłości, zyskały nowe oblicze i zostały przystosowane do współczesnych funkcji użytkowych.

W programie:

 • Centralne Muzeum Włókiennictwa. Usytuowane w scenerii oryginalnych hal przemysłowych dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory liczące ponad 20.000 pozycji inwentarzowych. Podzielone zostały na tematyczne działy przedstawiające włókiennictwo z wielu punktów widzenia. Grupom szkolnym szczególnie polecamy: Interaktywną wystawę włókiennictwa. Filmy, animacje, quizy, aplikacje i gry. Wykorzystując najnowsze technologie – wirtualnie poznajemy proces produkcji włókienniczej, historię przemysłu włókienniczego, samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów. Atrakcyjny sposób prezentacji, angażuje zwiedzających w każdym wieku. Jest dobrym połączeniem nauki z zabawą. Prezentację zabytkowych maszyn włókienniczych w ruchu. Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Pobyt tu przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Na rozległym, zielonym terenie zobaczymy przykłady dawnej, drewnianej zabudowy miasta, czyli jak wyglądały skromne początki przyszłej włókienniczej metropolii. Zgromadzono tu kilka historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Obecnie zabytkowe budynki na terenie Skansenu objęte są pracami rewitalizacyjnymi.
 • Księży Młyn. Teren XIX-wiecznego królestwa Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Swoisty rodzaj miasta w mieście z rezydencją właścicieli, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, budynkami fabrycznymi, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalem, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Zaś monumentalna, 4 kondygnacyjna dawna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne.
 • EC1 Łódź – Miasto Kultury. Miejsce, gdzie kultura sąsiaduje z wiedzą i nauką, a historia przeplata się z nowoczesnością. Zrewitalizowany, rozbudowany i przystosowany do nowych, kulturalno/artystyczno/edukacyjnych funkcji – kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni. Rewitalizacja EC1 jest jednym z etapów zagospodarowania centralnego obszaru miasta i stworzenia Nowego Centrum Łodzi. Działają tu, m.in.: Centrum Nauki i Techniki EC1, które może śmiało konkurować z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz najnowocześniejsze w Polsce Planetarium. Zabudowania kompleksu EC1 oglądamy z zewnątrz. Dla zainteresowanych wybrany seans filmowy w Planetarium (w miarę możliwości zrobienia rezerwacji).
 • Manufaktura. Dawne imperium przemysłowe Izraela Poznańskiego. Obecnie jeden z największych w Europie (około 20 hektarów) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych – zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe.

Propozycja nr 4  ŁÓDŹ NOWOCZESNA

 • Zobacz miejsca, które niedawno powstały oraz miejsca, które w ostatnich latach zmieniły swoje oblicze i funkcje.

W programie:

 • Manufaktura. Dawne imperium przemysłowe Izraela Poznańskiego. Obecnie jeden z największych w Europie (około 20 hektarów) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych – zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe.
 • EC1 Łódź – Miasto Kultury. Miejsce, gdzie kultura sąsiaduje z wiedzą i nauką, a historia przeplata się z nowoczesnością. Zrewitalizowany, rozbudowany i przystosowany do nowych, kulturalno/artystyczno/edukacyjnych funkcji – kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni. Rewitalizacja EC1 jest jednym z etapów zagospodarowania centralnego obszaru miasta i stworzenia Nowego Centrum Łodzi. Działają tu, m.in.: Centrum Nauki i Techniki EC1, które może śmiało konkurować z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz najnowocześniejsze w Polsce Planetarium. Zabudowania kompleksu EC1 oglądamy z zewnątrz. Dla zainteresowanych wybrany seans filmowy w Planetarium (w miarę możliwości zrobienia rezerwacji).
 • Podziemna stacja kolejowa Łódź Fabryczna. Czołowa stacja kolejowa Łodzi, która dosłownie została wkopana w ziemię. Trzypoziomowy kompleks łączy komunikację kolejową, autobusową, tramwajową oraz samochodową. Perony znajdujące się 16 metrów pod ziemią, główna hala dworcowa połączona z dworcem autobusowym, sieć podziemnych ulic i korytarzy komunikacyjnych, system podziemnych parkingów – tworzą swoiste podziemne miasto. Stacja po przebudowie stała się jednym z najnowocześniejszych i trzecim pod względem wielkości dworcem kolejowym w Europie. Autorzy Lonely Planet, wydawcy popularnych przewodników – odnowiony dworzec Łódź Fabryczna – określili mianem „działa sztuki z pociągami”.
 • Księży Młyn. Teren XIX-wiecznego królestwa Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Swoisty rodzaj miasta w mieście z rezydencją właścicieli, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, budynkami fabrycznymi, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalem, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Zaś monumentalna, 4 kondygnacyjna dawna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne

Zobacz również: