Łódź Bajkowa

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

KOMUNIKAT

 • Z przykrością informujemy, że Muzeum Animacji Se-Ma-For, zostało, z przyczyn technicznych zamknięte aż do odwołania.
 • W związku z tym, zmuszeni jesteśmy do wstrzymania sprzedaży wycieczki na trasie „Łódź bajkowa”
 • O ponownym uruchomieniu Muzeum, a co za tym idzie wznowieniu sprzedaży wycieczki na tej trasie – będziemy informować na bieżąco.
 • Wszystkich zainteresowanych tematyką filmową – zapraszamy na „pokrewną” trasę dotyczącą łódzkiej kinematografii ŁÓDŹ FILMOWA
 • Łódzki Se-Ma-For jest firmą, której tradycje zakorzenione są głęboko w historii polskiej animacji, sięgającej kilka dekad nieprzerwanej działalności. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.

 • Przez lata powstało tu ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień. Najważniejszymi z nich były dwa Oscary za film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego oraz za film „Piotruś i wilk” Suzie Templeton.

 • Nieco starsi, z czasów swego dzieciństwa, pamiętają z pewnością, kultowe już lalkowe i rysunkowe seriale wyprodukowane w Semaforze. Należą do nich, m.in.: „Miś Uszatek, „Trzy misie”, „Przygody misia Colargola”, „Mały pingwin Pik-Pok”, „Zaczarowany ołówek”, „Dziwny świat kota Filemona”, „Przygody kota Filomena”, „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, „Zajączek Parauszek i przyjaciele” czy „Opowiadania Muminków”.

 • Przy Studiu Filmowym Se-Ma-For powstało Se-Ma-For Muzeum Animacji – do którego serdecznie zapraszamy. Kto wie, może dla dzieci, których rodzice pokochali te filmy przed laty – okażą się one fajniejsze, niż te, które oglądają obecnie ?

Program podstawowy:

 • Bajkowa wystawa. Poznajemy historię polskiej animacji oraz sekrety produkcji lalek i powstawania scenografii. Oglądamy lalki, fragmenty scenografii, plany i dekoracje filmowe, fotosy, zdjęcia i filmowe plakaty. Odkrywamy tajniki technik animacyjnych i z bliska przyglądamy się sprzętowi filmowemu. Obejrzymy również film zrealizowany w wytwórni.
 • I TY możesz zostać filmowcem. Opracowane przez zawodowych filmowców/animatorów warsztaty filmowe, plastyczne i muzyczno-ruchowe. Tematyka warsztatów dostosowana jest do różnych grup wiekowych – od grup przedszkolaków – po grupy licealne. W warsztatach wykorzystywane są (w zależności od wieku uczestników) różne techniki plastyczne i różne techniki animacji.
 • Oferta warsztatowa. Propozycje warsztatów z podziałem na grupy wiekowe wraz z opisami i cenami, przesyłamy na indywidualne życzenie – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem. Uwaga! Ze względu na bardzo duże zainteresowanie – rezerwacje przyjmowane są z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
 • Łódzkie baśnie i legendy. Z naszych opowieści dowiecie się, m.in. Jak powstała nazwa Łódź ? Dlaczego herb Łodzi ma czerwone tło ? Jak powstała ulica Piotrkowska ? Czy Izrael Poznański naprawdę ułożył monety na podłodze w Sali Balowej ? Jak zarabiał pieniądze ? Jak duch fabrykanta bronił skarbu ? Czy diabeł naprawdę pracował u Karola Scheiblera ? Co kryją w sobie „Beczki Grohmana” ?
 • Dla chętnych. Zorganizowany obiad w restauracji

Program uzupełniający:

Zobacz program

Uwaga ! Ze względów czasowych – możliwa jest realizacja JEDNEJ wybranej wcześniej atrakcji.

Manufaktura. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych zbudowanych z czerwonej, nietynkowanej cegły. Zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Zachowano zatem atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli – tworząc jeden z największych w Europie (ok. 20 ha) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe. Tuż obok została zbudowana, najdłuższa w Europie 300 metrowa fontanna, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.

Biała Fabryka” Ludwika Geyera. Centralne Muzeum Włókiennictwa usytuowane w scenerii oryginalnych hal przemysłowych, jest prawdopodobnie największym muzeum włókiennictwa na świecie. Nominowane w Plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. Wybór oglądanych wystaw każdorazowo dostosowujemy do wieku uczestników wycieczki. Uwaga! Zwiedzanie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej jest ograniczone ze względu na przeprowadzaną rewitalizację zabytkowych budynków.

Oferta:

 • Interaktywna wystawa włókiennictwa. W dawnej fabrycznej kotłowni urządzono wystawę na miarę XXI wieku ! Korzystając z najnowszych zdobyczy techniki – przenosimy się w czasy XIX i XX wiecznej Łodzi przemysłowej. Możemy podziwiać jak pracuje maszyna parowa, potężna przędzarka czy krosna żakardowe – ożywione dzięki filmom i animacjom. Zebrać na polu bawełnę, a następnie aktywnie prześledzić drogę od kwiatu przez nici aż do gotowego materiału. Ułożyć gobelin z puzzli. Wirtualnie wyhaftować wzór na serwetce. Posegregować surowce do produkcji tkanin oraz zaprojektować na specjalnym stole dotykowym własne tkaniny. Rozegrać wirtualnie mecz kłębkiem włóczki. Wysłać do domu wirtualną pocztówkę z własnym zdjęciem na tle Białej Fabryki.

 • Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja maszyn w ruchu. Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Prezentacja maszyn w ruchu zwykle robi na zwiedzających duże wrażanie, tym bardziej, że dopełniają ją także elementy scenograficzne ekspozycji – makrofotografie wielkiej XIX-wiecznej tkalni.

 • Wystawa poświęcona historii i stylowi polskiej mody. Moda jest częścią naszej kultury, formą sztuki, a nade wszystko wynikiem prawdziwego kunsztu rzemieślniczego. Poznajemy historie kryjące się za ubraniami, które mamy na sobie. Wystawa prezentuje, m.in. wzornictwo polskich drukowanych tkanin odzieżowych z okresu PRL. Zobaczymy tu, m.in. tkaniny odzieżowe projektu Anny Brokowskiej, odzież popularnej w PRL marki Hoffland, efektowne ubiory z łódzkiego Domu Mody „Telimena”, drukowane chusty i apaszki i wiele innych.
 • Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Tu już nie wirtualnie, ale „na żywo” odczujemy klimat Łodzi z początku XX wieku. Na zielonym, „parkowym” terenie zobaczymy przykłady dawnej, drewnianej zabudowy miasta, czyli jak wyglądały skromne początki przyszłej włókienniczej metropolii.

Palmiarnia. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Znajduje się na obszarze zabytkowego Parku Źródliska. Już sam spacer po parku stanowi atrakcję samą w sobie. W Palmiarni rośnie około 4,5 tys. okazów flory, należących do ponad 1100 gatunków i odmian z 65 rodzin botanicznych. Palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części, tzn. pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi unikalna kolekcja ogromnych palm, która ściśle wiąże się z dziejami miasta. Niektóre z nich zdobiły niegdyś oranżerie fabrykantów i carskich urzędników. Najstarsze okazy liczą sobie ponad 130 lat i osiągają wysokość do 18 metrów. Wśród roślinności powstały alejki, oczka wodne oraz ławeczki, na których możemy odpocząć podczas „trudów” zwiedzania. W Palmiarni działa też kawiarenka z widokiem na kolekcję roślin śródziemnomorskich. Można tu również zakupić rośliny.

Zobacz również:


Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  105 zł
 87 zł
 75 zł
 65 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem