Zwiedzanie Cmentarz Powązki Wojskowe

Zwiedzanie Powązek Wojskowych z przewodnikiem

Cmentarz Powązki Wojskowe powstał jako cmentarz prawosławny jeszcze za czasów carskich. Po 1918 roku przekształcono go w cmentarz wojskowy. Bez przesady można powiedzieć, że nekropolia ta jest jak wielki podręcznik historii – historii nie tylko Warszawy, ale nade wszystko Polski. Zwiedzanie Powązek Wojskowych z przewodnikiem rozpoczynamy od grobu Marka Kotańskiego.

Na cmentarzu tym spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi, ale też Rosjanie z armii carskiej. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku, lecz również Juliana Marchlewskiego i Karola Świerczewskiego, którzy wkroczyli wtedy do Polski z Armią Czerwoną. Leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele, bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10.04.2010 r oraz słynna kwatera „Ł”.

Na trasie naszego spaceru odwiedzimy groby i jednych, i drugich, bo wszyscy oni są częścią historii. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i osoby, o których pisano onegdaj na pierwszych stronach gazet, by wspomnieć, np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Zofię Nałkowską, Leona Schillera, Danutę Szaflarską, Tadeusza Łomnickiego, Jacka Kuronia, Kazimierz Górskiego, Władysława Bartoszewskiego i wielu innych.

✔  Zwiedzanie z przewodnikiem jednego cmentarza : około 1,5 godziny.

  Zwiedzanie odbywa się w grupach do max. 25 osób

Uwaga! Przyjmujemy rezerwacje na zwiedzanie cmentarza od grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Nie praktykujemy „przyłączania się” pojedynczych osób do grupy. Nie sprzedajemy biletów na zwiedzanie.

Zamówienie usługi tel.  697 949 726

E-mail warszawa.gracetour@wp.pl

Zapraszamy serdecznie do rezerwacji. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Podobne wycieczki: