Zwiedzanie Cmentarz Powązki Wojskowe

Zwiedzanie Powązek Wojskowych z przewodnikiem

Cmentarz Powązki Wojskowe powstał jako cmentarz prawosławny jeszcze za czasów carskich. Po 1918 roku przekształcono go w cmentarz wojskowy. Bez przesady można powiedzieć, że nekropolia ta jest jak wielki podręcznik historii – historii nie tylko Warszawy, ale nade wszystko Polski. Zwiedzanie Powązek Wojskowych z przewodnikiem rozpoczynamy od grobu Marka Kotańskiego.

Na cmentarzu tym spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi, ale też Rosjanie z armii carskiej. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku, lecz również Juliana Marchlewskiego i Karola Świerczewskiego, którzy wkroczyli wtedy do Polski z Armią Czerwoną. Leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele, bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10.04.2010 r oraz słynna kwatera „Ł”.

Na trasie naszego spaceru odwiedzimy groby i jednych, i drugich, bo wszyscy oni są częścią historii. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i osoby, o których pisano onegdaj na pierwszych stronach gazet, by wspomnieć, np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Zofię Nałkowską, Leona Schillera, Danutę Szaflarską, Emiliana Kamińskiego, Tadeusza Łomnickiego, Jacka Kuronia, Zbigniewa Religę, Kazimierz Górskiego, Władysława Bartoszewskiego, Kazimierza Deynę i wielu innych.

✔  Zwiedzanie z przewodnikiem jednego cmentarza : czas około 1,5 godziny

  Zalecane zwiedzanie w grupach do max. 25 osób

Koszt zwiedzania: 350 zł od grupy *
*
 w przypadku kameralnych grup (do 5 osób) cennik ustalamy indywidualnie

Zamówienie usługi tel.  697 949 726

E-mail warszawa.gracetour@gmail.com

Uwaga! Przyjmujemy rezerwacje na zwiedzanie cmentarza od grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Nie praktykujemy „przyłączania się” pojedynczych osób do grupy. Nie sprzedajemy biletów na zwiedzanie.

Podobne wycieczki: