Zwiedzanie Cmentarz Powązki Wojskowe

Zwiedzanie Cmentarz Powązki Wojskowe z przewodnikiem

Zwiedzanie cmentarz Powązki wojskoweZapraszamy na zwiedzanie Cmentarz Powązki Wojskowe.
Cmentarz postał na kilka lat przed wybuchem I Wojny Światowej, jako cmentarz prawosławny. Po 1918 roku przekształcono go w cmentarz wojskowy. Bez przesady można powiedzieć, że nekropolia ta jest jak wielki podręcznik historii – historii nie tylko Warszawy, ale nade wszystko Polski. Zwiedzanie Powązek Wojskowych z przewodnikiem rozpoczynamy od grobu Marka Kotańskiego.

Na cmentarzu tym spoczywają powstańcy listopadowi i styczniowi, ale też Rosjanie z armii carskiej. Są mogiły obrońców kraju z 1920 roku, lecz również Juliana Marchlewskiego i Karola Świerczewskiego, którzy wkroczyli wtedy do Polski z Armią Czerwoną. Leżą dowódcy AK z Tadeuszem Komorowskim „Borem” na czele, bohaterowie Polski Podziemnej i Powstania Warszawskiego, w tym bohaterowie książki „Kamienie na Szaniec”, a zaraz obok komunistyczna elita z Bolesławem Bierutem i Wiesławem Gomułką. Znajduje się tu również, tzw. Kwatera Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej – tych, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu 10.04.2010 r oraz słynna kwatera „Ł”.

Znani i kochani pochowani na Powązkach Wojskowych

Na trasie naszego spaceru odwiedzimy groby i jednych, i drugich, bo wszyscy oni są częścią historii. Cmentarz Wojskowy służy jednak nie tylko wojsku i politykom. Pochowano tu również sławy polskiej kultury i sportu, osoby znane z kart encyklopedii i osoby, o których pisano onegdaj na pierwszych stronach gazet, by wspomnieć, np. Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Tadeusza Konwickiego,Zofię Nałkowską, Wojciecha Pszoniaka, Danutę Szaflarską, Emiliana Kamińskiego, Korę Jackowską, Tadeusza Łomnickiego, Jacka Kuronia, Zbigniewa Religę, Kazimierz Górskiego, Władysława Bartoszewskiego, Mirosława Hermaszewskiego Kazimierza Deynę i wielu innych.

Czas zwiedzania : ok. 90 minut

Rezerwacja

tel: 697 949 726
 e-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

 


Pozostałe cmentarze: