Zwiedzanie Łazienek Królewskich

Zwiedzanie Łazienek Królewskich z przewodnikiem

zwiedzanie łazienek królewskich, Łazienki Królewskie z przewodnikiem

Łazienki Królewskie to największy i najpiękniejszy park Warszawy. Jeden z najokazalszych zespołów pałacowo-parkowych w Europie. Dawny zwierzyniec, którego pierwszym właścicielem był Stanisław Herakliusz Lubomirski. Dzisiejszy kompleks powstawał w latach 1774/1784 z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który spędzał tu wiosenno – letnie miesiące. Zajmuje powierzchnię 76 ha. Łączy w sobie elementy regularnego ogrodu francuskiego z krajobrazowym parkiem angielskim.

Obiekty na terenie Łazienek Królewskich

Zwiedzanie Łazienek Królewskich z przewodnikiem zaczynamy od jednego z symboli Warszawy – Pomnika Fryderyka Chopina, u stóp którego w letnie weekendy, od maja do września, odbywają się koncerty „na żywo” muzyki wielkiego kompozytora. W sąsiedztwie parku znajduje się również historyczny Belweder, którego najsłynniejszym gospodarzem był Marszałek Józef Piłsudski.  Na terenie parku mieści się wiele zabytkowych budowli, które zobaczymy w czasie naszego wspólnego spaceru z przewodnikiem, np. Stara Pomarańczarnia, Teatr na Wyspie, Wodozbiór, Pałac Myślewicki, Biały Domek, Świątynię Diany czy Starą i Nową Kordegardę. To właśnie w Pałacu na Wyspie odbywały się słynne obiady czwartkowe. Niektóre obiekty służą dziś jako obiekty kulturalne. Zapewniamy zwiedzanie z przewodnikiem wybranych obiektów Łazienek Królewskich.

Zwiedzanie Łazienek Królewskich proponujemy połączyć ze spacerem po Starym Mieście.

 

Rezerwacja przewodnika

Telefon : 697 949 726

E-mail : warszawa.gracetour@wp.pl

 Oferujemy na życzenie karty pracy lub grę miejską dla dzieci i młodzieży.
 Usługa płatna oddzielnie.

 

 

Pałac na Wyspie

Dawna Łaźnia marszałka koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, a po wieloletniej przebudowie( 30 lat) letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To tu król zapraszał ówczesną elitę na słynne obiady czwartkowe. Czy wiecie w jaki sposób król żegnał się ze swoimi gośćmi? Pałac na Wyspie to perełka polskiej architektury i najważniejszy budynek na terenie parku. Pałac, choć spalony, przetrwał II wojnę światową. Po wojnie przez wiele lat trwała odbudowa i częściowa rekonstrukcja. Wnętrza zachwycają subtelnym pięknem. Zwiedzając parter przechodzić będziemy kolejno: przez Pokój Bachusa i Łazienkę, Salę Balową, Gabinet Portretowy, Salę Salomona, Rotundę z posągami władców, królewską galerię obrazów i przedpokoje. Na piętrze natomiast dawne prywatne apartamenty królewskie: gabinet, sypialnia, garderoba, pokój balkonowy i pokój oficerski.

Pałac Myślewicki

Dawna siedziba księcia Józefa Poniatowskiego, potem kwatera carskich generałów, w końcu "apartamentowiec" przeznaczony na cele państwowe. Mieszkał tutaj m.in. inicjator budowy portu i miasta w Gdyni - Eugeniusz Kwiatkowski. Wczesno-klasycystyczna budowla, która cudem ocalała z pożogi wojennej zachowała oryginalny kształt i elewację oraz oryginalny wystrój wnętrza. Wyróżnia się eleganckim, ćwierć kolistym zarysem bocznych skrzydeł oraz kształtem dachu nawiązującym swym rysunkiem do dachu pagody chińskiej.

Biały Dom

Ma kształt idealnie symetrycznej willi na planie kwadratu. Nie uległ zniszczeniu podczas ostatniej wojny. Zachowały się unikalne wnętrza z malowidłami groteskowymi, oryginalnymi tapetami chińskimi z II poł. XVIII wieku, a w Sypialni stoi autentyczne łoże króla. Zamieszkiwały tu panie z bliskiego kręgu króla: siostra Izabela Branicka – bratowa króla, Teresa Hurula z Kinskych – matka księcia Józefa Poniatowskiego, faworyta królewska Elżbieta Grabowska, a w latach 1801–1804 rezydował tu brat ściętego Ludwika XVI, późniejszy Ludwik XVIII.

Koszary Kantonistów - Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa

W dawnej siedzibie kawalerii - obecnie mieści się tu Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Ciekawe zestawienie tematyki jeździectwa i łowiectwa sprawia, iż Muzeum jest unikatem na skalę europejską. Popularyzuje wiedzę z tematyki przyrodniczej, łowieckiej, hipologicznej oraz historycznej. Eksponaty prezentowane są na czterech wystawach stałych: „Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX w.”, „W polu i w kniei”, „Oko w oko” oraz „Powozownia". Sposób prezentacji zachwyci zwłaszcza dzieci. Bardzo polecamy i zachęcamy do jego obejrzenia.

Podchorążówka - Muzeum Wychodźstwa Polskiego

Dawna kuchnia dworska, potem budynek Szkoły Podchorążych Piechoty. To tu właśnie Piotr Wysocki wezwał podchorążych do broni, rozpoczynając powstanie listopadowe. Obecnie mieści się tu Muzeum Wychodźstwa Polskiego. Muzeum upowszechnia wiedzę na temat polskiej emigracji - poprzez wystawy dotyczące zarówno samego zjawiska wychodźstwa Polaków w różne strony świata, jak też prezentację sylwetek wybitnych emigrantów. Muzeum posiada m.in. zbiory różnorodnych dzieł sztuki z kolekcji I.J.Paderewskiego.

Stara Pomarańczarnia (Oranżeria) oraz Teatr Dworski

W pawilonie służącym niegdyś do zimowania donicowych roślin cytrusowych mieści się obecnie galeria rzeźby. Król umieścił tu swój zbiór odlewów gipsowych rzeźb antycznych, które służyć miały młodzieży kształcącej się w zawodach artystycznych, oraz innych współczesnych mu dzieł. Tak rodziła się gliptoteka stanisławowska, porównywalna do zbiorów rzeźby znajdujących się na innych dworach Europy. Natomiast we wschodnim skrzydle znajduje się wspaniałe wnętrze, zaliczane do nielicznych na świecie przykładów autentycznego teatru dworskiego. Wnętrze wykonane jest z drewna, a widownia, złożona z parteru i lóż, ma przepiękną dekorację malarską.

Belweder

Nazwę zawdzięcza malowniczemu położeniu na skarpie wiślanej, w połowie XVII wieku Krzysztof Pac wystawił tu skromny pałacyk dla swojej kapryśnej żony, z pięknym widokiem na okolicę i nazwał go Belvedere, czyli piękny widok. Król Stanisław August Poniatowski postanowił zorganizować w jednej z oficyn budynku Królewską Fabrykę Fajansu, a jej fajansowe wyroby nazywano "belwederami". W XIX wieku pałac był świadkiem słynnych wydarzeń w noc listopadową 1830 roku, kiedy grupa spiskowców pod dowództwem Ludwika Nabielaka zaatakowała Belweder. Celem był książę Konstanty, który z potrzasku uratował się ucieczką. Od 1918 r. pałac stał się reprezentacyjną rezydencją państwową. Najsłynniejszym gospodarzem pałacu był marszałek Józef Piłsudski.

Ogród Botaniczny UW

Położony w sąsiedztwie Łazienek jest namiastką dzikiej przyrody w centrum miasta. Ten jeden z najstarszych ogrodów botanicznych w Polsce, liczący ponad 200 lat, udostępniony do zwiedzania od kwietnia do końca października. Znajdziemy tu odmiany zarówno roślin dziko rosnących jak i uprawnych. Słynna jest zwłaszcza przepiękna kolekcja róż czy też kolekcje pnączy, roślin leczniczych i użytkowych. Każdego roku w lipcu w ogrodzie odbywa się Festiwal Róż – plenerowa impreza rodzinna, w czasie której prezentowane są najnowsze licencjonowane odmiany róż oraz innych kwiatów. To tutaj wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwotnej Świątyni Opatrzności, jako Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego za uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Wodozbiór

W tym miejscu gromadzono do zbiornika wodę, spływającą z okolicznych źródeł, aby następnie odprowadzić ją drewnianymi rurami do Łaźni i fontanny, znajdującej się przed nią na tarasie. W małym dziedzińcu znajduje się studnia, z której wypływa źródlana woda.