Szlakiem Powstania Warszawskiego

 Szlakiem Powstania Warszawskiego

Szlakiem Powstania Warszawskiego

Zapraszamy na wspólne zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem szlakiem powstania warszawskiego. Podążamy śladami miejsc i walk, które na zawsze zmieniły oblicze naszego miasta. Powstanie Warszawskie to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Warszawy. Jednocześnie będące największym aktem sprzeciwu wobec hitlerowskiej agresji w Europie. Zaplanowane na kilka dni, zakończyło się po 63 dramatycznych dniach. Historia walki do ostatniej kropli pozostała w pamięci mieszkańców Warszawy nie tylko na okoliczność kolejnych obchodów rocznicowych. Ślady powstańczej Warszawy, mimo późniejszych zniszczeń dokonanych przez Niemców i powojennej odbudowy, możemy odnaleźć prawie w każdej warszawskiej dzielnicy.

Proponujemy zwiedzanie:

Wycieczka piesza po Starym Mieście i okolicach

Program zwiedzania: ul. Świętojańska i Bazylika św. Jana – powstańcze barykady i niemieckie „Goliaty”. ul. Brzozowa i „Dom Profesorów”. ul. Podwale i Pomnik Małego Powstańca. ul. Kilińskiego 3 – wybuchowy koń trojański. ul. Długa 7 – spalony szpital powstańczy. ul. Freta – Kościół św. Jacka. Rynek Nowego Miasta i Kościół Sakramentek, Pomnik Bohaterów Powstania i właz do kanału.

 – lub –

Wycieczka pieszo – autokarowa po powstańczej Warszawie

Powstańcza Starówka – śladami walki w obrębie Starego Miasta i okolic (opis wyżej). Plac Teatralny i Pałac Blanka – śmierć poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Reduta Banku Polskiego, Ogród Saski i brawurowy przemarsz „ZOŚKI”, Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej – czyli bitwa o słynny gmach PAST-y, Pomnik Rzezi Woli, Cmentarze z grobami powstańców.

 

Zwiedzanie dodatkowe:

Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Oprowadzanie grupy po Muzeum (możliwe tylko z przewodnikiem muzealnym pracującym na miejscu w Muzeum).
  • Zwiedzanie indywidualne bez przewodnika.
  • We wtorek Muzeum Powstania Warszawskiego jest nieczynne.

Muzeum, mieszczące się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, zostało otwarte w 60 rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Jest wyrazem hołdu dla warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Na terenie Muzeum znajduje się tzw. Park Wolności z Murem Pamięci, gdzie wyryto ponad 10 tysięcy nazwisk poległych Powstańców. 32-metrowa wieża muzealna jest punktem widokowym, skąd można zobaczyć panoramę Śródmieścia i bliskiej Woli.


Zamów usługę przewodnicką

Tel. +48 697 949 726

E-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

 

Podobne wycieczki: