Szlakiem Powstania Warszawskiego
Zapraszamy na zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem szlakiem Powstania warszawskiego. Podążamy śladami miejsc i walk, które na zawsze zmieniły oblicze miasta. Powstanie Warszawskie to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Warszawy. Jednocześnie będące największym aktem sprzeciwu wobec hitlerowskiej agresji w Europie. Zaplanowane na kilka dni, zakończyło się po 63 dramatycznych dniach. Historia walki do ostatniej kropli pozostała w pamięci mieszkańców Warszawy nie tylko na okoliczność kolejnych obchodów rocznicowych. Ślady powstańczej Warszawy, mimo późniejszych zniszczeń dokonanych przez Niemców i powojennej odbudowy, możemy odnaleźć prawie w każdej warszawskiej dzielnicy.
Dwa warianty zwiedzania:
Wycieczka piesza po Starym Mieście i okolicach
Program zwiedzania: ul. Świętojańska i Bazylika św. Jana – powstańcze barykady i niemieckie „Goliaty”. ul. Brzozowa i „Dom Profesorów”. ul. Podwale i Pomnik Małego Powstańca. ul. Kilińskiego 3 – wybuchowy koń trojański. ul. Długa 7 – spalony szpital powstańczy. ul. Freta – Kościół św. Jacka. Rynek Nowego Miasta i Kościół Sakramentek, Pomnik Bohaterów Powstania i właz do kanału.
– lub –
Wycieczka pieszo – autokarowa po powstańczej Warszawie
Powstańcza Starówka – śladami walki w obrębie Starego Miasta i okolic (opis wyżej). Plac Teatralny i Pałac Blanka – śmierć poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Reduta Banku Polskiego, Ogród Saski i brawurowy przemarsz
2 kampanii „Rudy”, Budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej – czyli bitwa o słynny gmach PAST-y, Pomnik Rzezi Woli, Cmentarze z grobami powstańców.
Zwiedzanie dodatkowe:
Muzeum Powstania Warszawskiego
- Oprowadzanie grupy po Muzeum (możliwe tylko z przewodnikiem muzealnym pracującym na miejscu w Muzeum).
- Zwiedzanie indywidualne bez przewodnika.
- We wtorek Muzeum Powstania Warszawskiego jest nieczynne.
Muzeum, mieszczące się w budynku zabytkowej elektrowni tramwajowej, zostało otwarte w 60 rocznicę wybuchu walk o Warszawę. Jest wyrazem hołdu dla warszawiaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia nie tylko militarne dzieje 63 dni walk, ale także życie codzienne ludności cywilnej na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Na terenie Muzeum znajduje się tzw. Park Wolności z Murem Pamięci, gdzie wyryto ponad 10 tysięcy nazwisk poległych Powstańców. 32-metrowa wieża muzealna jest punktem widokowym, skąd można zobaczyć panoramę Śródmieścia i bliskiej Woli.
Zamów usługę przewodnicką
Tel. +48 697 949 726
E-mail: warszawa.gracetour@wp.pl