Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Poeta Krzysztof Kamil Baczyński został jednym z patronów roku 2021. Urodzony w 1921 roku w Warszawie, stał się jednym z najsłynniejszych poetów swojego pokolenia.

Podczas wycieczki Śladami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przekonamy się,  dlaczego ostatecznie poeta poszedł w bój, kiedy trwała walka. Nasz przewodnik po warszawskich szlakach opowie nam o dramatycznych wyborach, oczywistych lub mniej dla nas współczesnych, z którymi musiało się zmierzyć słynne pokolenie kolumbów.

Roman Bratny w książce „Kolumbowie Rocznik 20” wskazał generację kolumbów, którzy jako młodzi ludzie dorastali wraz z wyzwoloną po 123 latach, młodą niepodległą ojczyzną. Życie pod zaborami, jakiego doświadczyli ich przodkowie, zdawało się być już przeszłością. Mimo trudności w budowie II Rzeczpospolitej, dostrzegali wyjątkowość owych czasów. Niestety młodzieńcze lata brutalnie przerwała II wojna światowa. Niespełna dwudziestoletni, musieli zmierzyć się z wojenną rzeczywistością, każdy na swój sposób. Niektórzy zaangażowali się w działania konspiracyjnie, inni pracowali fizycznie by wyżywić rodzinę, jeszcze inni chwycili za literackie pióro. Poeta Baczyński był także żołnierzem, najpierw w szeregach batalionu „Zośka”, następnie batalionu „Parasol”. Historyk Literatury Stanisław Pigoń na wieść o wstąpieniu Krzysztofa do oddziału dywersyjnego powiedział „Cóż, należymy do narodu, którego losem jest strzelać  do wroga z brylantów„.

Miejsca na trasie naszego zwiedzania:

  • Bagatela 10 – miejsce urodzenia przyszłego literata
  • Myśliwiecka 6 – Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego – miejsce nauki początkującego poety
  • Solec – Kościół Świętej Trójcy – tu odbył się ślub z ukochaną Barbarą Drapczyńską
  • Solec 85 – Mural upamiętniający Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
  • Hołówki 3 – adres zamieszkania państwa Baczyńskich
  • Plac Teatralny – Pałac Blanka – tu walczył i zginął na posterunku Krzysztof Kamil Baczyński
  • Senatorska – pierwsze miejsce pochówku poety i żołnierza
  • Cmentarz Powązki Wojskowe – za brzozowymi krzyżami batalionu „Zośka” został pochowany już po wojnie wraz z żoną Barbarą.

Zamów usługę przewodnicką

Tel. +48 697 949 726

E-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

Podobne wycieczki: