Zwiedzanie Cmentarz Stare Powązki

Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiemZwiedzanie Cmentarz Stare Powązki

Zwiedzanie Cmentarz Stare Powązki. Nekropolia ta jest najstarszym nieprzerwanie działającym cmentarzem w Warszawie.
Na Powązkach swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Znajdziemy tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Cały 43 ha teren cmentarza (prawie tyle co całe państwo Watykan) objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. To tu od 1975 roku odbywają się, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.

Znani pochowani na Powązkach

Założona w 1925 roku Aleja Zasłużonych – obok Katedry na Wawelu – jest najważniejszym panteonem narodowym. Spoczęli w niej, m.in.: Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Jan Kiepura, Leopold Staff, Stefan Jaracz, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Bohdan Pniewski, Mieczysława Ćwiklińska, Witold Małcużyński, Bogusław Kaczyński, Wojciech Młynarski i wielu innych. Szacuje się, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi. Dokładne wyliczenia nie są możliwe, bo księgi cmentarza zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Nigdzie w Polsce nie znajdziemy tylu grobowców pisarzy, poetów, aktorów, naukowców, polityków czy artystów. Spoczęły tu ciała, m.in.: przywódcy insurekcji warszawskiej Jana Kilińskiego, aktora i reżysera Wojciecha Bogusławskiego, reformatora szkolnictwa Stanisława Konarskiego, polityka i publicysty Hugo Kołłątaja, rodziny Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej Curie, pisarza Bolesława Prusa, aktorów Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Gustawa Holoubka, Niny Andrycz, reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, piosenkarza Czesława Niemena i wielu innych. Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiem rozpoczynamy przy bramie św. Honoraty.

zwiedzanie Stare PowązkiZwiedzanie Powązek dla szkół

W trakcie zwiedzania nagrobków zwrócimy uwagę na symbolikę zapisaną w powązkowskich rzeźbach nagrobnych. Dzieci nauczą się jak prawidłowo odczytywać znaczenie nagrobnej ornamentyki. Po naszym spacerze z łatwością rozpoznają symbolikę czaszki, sowy, czy złamanej kolumny. Poznają różne oblicza aniołów, odkryją istotę „akcesoriów” takich jak klepsydra, kotwica, czy nożyce. Odkryją na nowo symbolikę związaną z roślinnością – dlaczego na pomnikach nagrobnych tak popularnym motywem był liść dębu, liść laurowy, makówki, czy gałązki palmowe ?

 

 

Rezerwacja

tel: 697 949 726
 e-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

 


Pozostałe cmentarze: