Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiem
Cmentarz Stare Powązki jest najstarszym nieprzerwanie działającym rzymsko -katolickim cmentarzem w mieście, skarbnicą rzeźby i małej architektury. Tu swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Znajdziemy tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej. Cały 43 ha teren cmentarza (prawie tyle co całe państwo Watykan) objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. To tu od 1975 roku odbywają się, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.
Nigdzie w Polsce nie znajdziemy tylu grobowców pisarzy, poetów, aktorów, naukowców, polityków czy artystów. Spoczęły tu ciała, m.in.: przywódcy insurekcji warszawskiej Jana Kilińskiego, aktora i reżysera Wojciecha Bogusławskiego, reformatora szkolnictwa Stanisława Konarskiego, polityka i publicysty Hugo Kołłątaja, rodziny Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej Curie, pisarza Bolesława Prusa, aktorów Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Gustawa Holoubka, Niny Andrycz, reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, piosenkarza Czesława Niemena i wielu innych. Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiem rozpoczynamy przy bramie św. Honoraty.
Założona w 1925 roku Aleja Zasłużonych – obok Katedry na Wawelu – jest najważniejszym panteonem narodowym. Spoczęli w niej, m.in.: Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Jan Kiepura, Leopold Staff, Stefan Jaracz, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Bohdan Pniewski, Mieczysława Ćwiklińska, Witold Małcużyński, Bogusław Kaczyński, Wojciech Młynarski i wielu innych. Szacuje się, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi. Dokładne wyliczenia nie są możliwe, bo księgi cmentarza zostały zniszczone podczas II wojny światowej.
Zwiedzanie Powązek dla szkół
W trakcie zwiedzania nagrobków zwrócimy uwagę na symbolikę zapisaną w powązkowskich rzeźbach nagrobnych. Dzieci nauczą się jak prawidłowo odczytywać znaczenie nagrobnej ornamentyki. Po naszym spacerze z łatwością rozpoznają symbolikę czaszki, sowy, czy złamanej kolumny. Poznają różne oblicza aniołów, odkryją istotę „akcesoriów” takich jak klepsydra, kotwica, czy nożyce. Odkryją na nowo symbolikę związaną z roślinnością – dlaczego na pomnikach nagrobnych tak popularnym motywem był liść dębu, liść laurowy, makówki, czy gałązki palmowe ?
✔ Zwiedzanie z przewodnikiem Powązek : czas około 90 minut.
✔ Zalecane zwiedzanie w grupach do max. 25 osób
✔ Koszt zwiedzania: 350 zł od grupy *
* w przypadku kameralnych grup (do 5 osób) cennik ustalamy indywidualnie
✔ Zamówienie usługi przewodnickiej tel. 697 949 726
✔ E-mail warszawa.gracetour@gmail.com
Uwaga! przyjmujemy rezerwacje na zwiedzanie cmentarza od grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Nie praktykujemy „przyłączania się” pojedynczych osób do grupy. Nie sprzedajemy biletów na zwiedzanie.
Podobne wycieczki:
- Zwiedzanie Cmentarza Powązki Wojskowe
- Zwiedzanie Cmentarza Żydowskiego
- Zwiedzanie Cmentarzy Ewangelickich