Zwiedzanie Cmentarza Stare Powązki

Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiem

Cmentarz  Stare Powązki  jest najstarszym nieprzerwanie działającym rzymsko -katolickim cmentarzem w mieście, skarbnicą rzeźby i małej architektury. Tu swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Znajdziemy tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej.  Cały 44 ha teren cmentarza (tyle co całe państwo Watykan) objęty jest ścisłą ochroną konserwatorską. To tu od 1975 roku odbywają się, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Powązek.

Nigdzie w Polsce nie znajdziemy tylu grobowców pisarzy, poetów, aktorów, naukowców, polityków czy artystów. Spoczęły tu ciała, m.in.: przywódcy insurekcji warszawskiej Jana Kilińskiego, aktora i reżysera Wojciecha Bogusławskiego, reformatora szkolnictwa Stanisława Konarskiego, polityka i publicysty Hugo Kołłątaja, pisarza Bolesława Prusa, aktorów Hanki Bielickiej, Ireny Kwiatkowskiej, Gustawa Holoubka, reżysera Krzysztofa Kieślowskiego i wielu innych. Zwiedzanie Starych Powązek z przewodnikiem rozpoczynamy przy bramie św. Honoraty.

Założona w 1925 roku Aleja Zasłużonych – obok Katedry na Wawelu – jest najważniejszym panteonem narodowym. Spoczęli w niej, m.in.: Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, Jan Kiepura, Leopold Staff, Stefan Jaracz, Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, Bohdan Pniewski, Mieczysława Ćwiklińska, Witold Małcużyński, Wojciech Młynarski i wielu innych. Szacuje się, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi. Dokładne wyliczenia nie są możliwe, bo księgi cmentarza zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

Dla wycieczek szkolnych

W trakcie zwiedzania nagrobków zwrócimy uwagę na symbolikę zapisaną w powązkowskich rzeźbach nagrobnych. Dzieci nauczą się jak prawidłowo odczytywać znaczenie nagrobnej ornamentyki. Po naszym spacerze z łatwością rozpoznają symbolikę czaszki, sowy, czy złamanej kolumny. Poznają różne oblicza aniołów, odkryją istotę „akcesoriów” takich jak klepsydra, kotwica, czy nożyce. Odkryją na nowo symbolikę związaną z roślinnością – dlaczego na pomnikach nagrobnych tak popularnym motywem był liść dębu, liść laurowy, makówki, czy gałązki palmowe ?

Zwiedzanie z przewodnikiem Powązek : około 90 minut.

  Zwiedzanie odbywa się w grupach do max. 25 osób

Uwaga! przyjmujemy rezerwacje na zwiedzanie cmentarza od grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Nie praktykujemy „przyłączania się” pojedynczych osób do grupy. Nie sprzedajemy biletów na zwiedzanie.

Zamówienie usługi tel. 697 949 726

E-mail warszawa.gracetour@wp.pl

Zapraszamy serdecznie do rezerwacji. Chętnie odpowiemy na Państwa pytania.

Podobne wycieczki: