Jednodniowa wycieczka – Tum- Łęczyca – Uniejów
RAMOWY PROGRAMOPIS ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH
Realizacja programu:
- Tum. Romańska Archikolegiata NMP i św. Aleksego. Potężna, XII wieczna kolegiata. W średniowieczu miejsce zjazdów politycznych i kościelnych. Zbombardowana i spalona 1939 roku (ostały się jednak granitowe mury). Przez lata odbudowywana – należy dziś do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. W kościele znajduje się romański portal, w nawie głównej dominuje styl romański, a w nawach bocznych – gotyk.
- Łęczyca. „Z wizytą u diabła Boruty”. W Muzeum Regionalnym, znajdującym się odrestaurowanym częściowo, XIV wiecznym zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oglądamy, m.in. „Diabelską kolekcję”. Z liczącej ponad 400 eksponatów kolekcji, zobaczymy, m.in.: ludowe rzeźby wyobrażające diabła Borutę w różnych jego wcieleniach. Borucie towarzyszą inne znane czarty, np. Lucyfer, Belzebub czy Rokita oraz wszelkiego rodzaju bezimienne diabełki leśne i błotne ze wszystkich „diabelskich” regionów Polski. A wszystko to w pięknej oprawie scenograficznej.
- Uniejów. Pobyt w jedynym w Polsce kompleksie termalno-basenowym bazującym na wydobywanych z głębokości 2 tyś. metrów leczniczych solankach termalnych o tem. 68 stopni C. Baseny są zasilane ciepłą solanką, co umożliwia funkcjonowanie wszystkich basenów przez cały rok – niezależnie od pogody (włącznie z basenami zewnętrznymi). Powierzchnia łączna lustra wody we wszystkich strefach to niemal 1,5 tyś.m2. Do Państwa dyspozycji, m.in.: Strefa kąpielowa zewnętrzna, Strefa kąpielowa wewnętrzna, Strefa masażu i relaksu, Strefa saun, Strefa restauracyjna oraz Klub Taneczny z kręgielnią.
OPIS ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH
Tum. Romańska Archikolegiata NMP i św. Aleksego. Potężna, XII wieczna kolegiata. W średniowieczu miejsce zjazdów politycznych i kościelnych. Zbombardowana i spalona 1939 roku (ostały się jednak granitowe mury). Przez lata odbudowywana – należy dziś do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. W kościele znajduje się romański portal, w nawie głównej dominuje styl romański, a w nawach bocznych – gotyk. Strop nad nawą główną wykonany jest jednak z betonu. Rozwiązanie to stabilizuje ściany, zapobiegając zawaleniu się sędziwych murów. W czasie remontu kościoła odkryto ślady osadnictwa z IX wieku oraz fundamenty znajdującej się pod nim budowli opactwa benedyktynów z X stulecia. Legenda mówi, że świątynia ta stała niegdyś w centrum Łęczycy. Porwana przez diabła – została w strachu przed święconą wodą upuszczona wśród pól nad Bzurą. Przewodnicy pokazują nawet ślady „pazurów” diabła na kościelnych murach.
Łęczyca. „Z wizytą u diabła Boruty”. Otoczony legendami, jeden z najstarszych grodów w Polsce. W odrestaurowanym częściowo, XIV wiecznym zamku z czasów Kazimierza Wielkiego znajduje się dziś Muzeum Regionalne. Podobnie, jak w wielu innych tego typu placówkach, ekspozycje muzealne nawiązują do historii danego regionu (Działy Artystyczny, Historyczny, Etnograficzny, Archeologiczny). Jednakże w łęczyckim muzeum znajduje się unikatowa ekspozycja, której nigdzie indziej Państwo NIE zobaczycie. Nawiązując do legendy, która głosi, że w zamkowych lochach, od ponad 600 lat, sam diabeł Boruta strzeże zgromadzonych tam skarbów – zapraszamy do obejrzenia „Diabelskiej kolekcji”. Z liczącej ponad 400 eksponatów kolekcji, zobaczymy, m.in.: ludowe rzeźby wyobrażającediabła Borutę w różnych jego wcieleniach. Borucie towarzyszą inne znane czarty, np. Lucyfer, Belzebub czy Rokita oraz wszelkiego rodzaju bezimienne diabełki leśne i błotne ze wszystkich „diabelskich” regionów Polski. A wszystko to w pięknej oprawie scenograficznej.
Uniejów. Kompleks termalno-basenowy bazujący na wydobywanych z głębokości 2 tyś. metrów leczniczych solankach termalnych o temperaturze 68 stopni C. Baseny są zasilane ciepłą solanką, co umożliwia funkcjonowanie wszystkich basenów przez cały rok – niezależnie od pogody (włącznie z basenami zewnętrznymi). Łączna powierzchnia lustra wody we wszystkich strefach to niemal 1,5 tyś. m2. Do Państwa dyspozycji, m.in.:
- Strefa kąpielowa zewnętrzna i wewnętrzna To aż 1238 m2 atrakcji wodnych. Basen duży solankowo – uzdrowiskowy. Basen dziecięcy, pływacki, rekreacyjny. Należy wyróżnić basen solankowy mały. Dla najmłodszych brodzik. Bufet wodny z zatoką. Rwąca rzeka. Taras wypoczynkowy. Wyspa z jacuzzi. Zjeżdżalnie. To około 303 m2 Strefa dla osób które chcą korzystać z atrakcji wodnych bez względu na pogodę i aurę panującą na zewnątrz, a jednocześnie zażywać dobrodziejstw wody solankowej. Znajduje się tu, m.in.: Basen rekreacyjno dziecięcy ze statkiem pirackim, Basen solankowo-uzdrowiskowy, Tężnia solankowa.
- Strefa masażu i relaksu. Oferuje, m.in.: masaż klasyczny całościowy bądź częściowy, masaż relaksacyjny całościowy bądź częściowy, masaż sportowy, masaż miodowy i masaż czekoladowy. Można również skorzystać z saun fińskiej, parowej oraz aromatycznej.
- Kompleks saun. Każdy znajdzie tu coś dla siebie na gorąco i na zimno. Basen lodowy. Basen solankowy gorący. Kabina infrared. Komora śnieżna. Sanarium.Sauna bania. Solarium.Słoneczna łąka. Łaźnia aromatyczna. Łaźnie tureckie.
- Restauracja na 100 miejsc siedzących usytuowana jest na piętrze w wewnętrznej strefie Kompleksu. Serwuje, m.in.: dania kuchni polskiej, doskonałą pizzę K2, całą gamę deserów, drink bar.
- Klub taneczny i kręgielnia. Strefa zabawy z drink barem, wieczornym disco oraz kręgielnią. Kręgielnia to 4 nowoczesne, 25 metrowe, w pełni multimedialne tory.
Zobacz również: