Ziemia Krakowska 2 dni

Kraków

Wzgórze Wawelskie + Stare Miasto szlakiem „Droga Królewska”.

Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego

 • Historia Zamku Królewskiego z Dziedzińcem Arkadowym
 • Wstęp na Reprezentacyjne Komnaty Królewskie –lub- do Skarbca Koronnego ze Zbrojownią
 • Katedra Wawelska, Groby oraz Krypty Królewskie i Zasłużonych Polaków, Krypta Pary Prezydenckiej, Wieża z Dzwonem Zygmunta
 • Pozostałości murów obronnych
 • Dla chętnych: Smok Wawelski, Smocza Jama

Zwiedzanie Starego Miasta szlakiem „Droga Królewska”

 • Spacer ulicą Kanoniczą, Grodzką z kościołami: Św. Andrzeja, Śs. Piotra i Pawła, ulicą Franciszkańską ze słynnym Pałacem Biskupim i „Oknem Papieskim”.
 • Przejście przez Dzielnicę Uniwersytecką – Collegium Maius do Rynku Głównego
 • Rynek główny: Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza

Wieliczka

Unikatowa kopalnia soli. Jako obiekt światowego dziedzictwa wpisana na listę UNESCO.

Trasa Turystyczna lub trasa Górnicza

Trasa turystyczna. Poznaj unikatowy świat wykuty w soli.

Główny szlak Kopalni. Ponad 20 wykutych w soli pięknych komór. Niesamowite podziemne jeziora. Majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Trasę kończy Muzeum Żup Krakowskich. Poznamy tu dawne urządzenia i sprzęt górniczy, zobaczymy kolekcję unikatowych okazów soli oraz zapoznamy się z wielowiekową historią Kopalni.

Trasa górnicza. Poznaj świat górniczego rzemiosła. Trasa dla dzieci OD 10 roku życia.

Trasa górnicza to niezapomniana przygoda, fascynujące spotkanie z górniczymi tradycjami i obrzędami oraz pomysł na aktywne spędzenie czasu. Uczestnicy otrzymują ekwipunek godny górników, tzn. roboczy strój, kask i lampę. Prowadzeni po labiryncie komór i korytarzy wcielają się w adeptów sztuki górniczej. Dostają zadanie do wykonania np. zmierzenie poziomu stężenia metanu, wyszukanie i transport soli, wyznaczenie drogi i badanie nieznanej sobie komory. Poznają w praktyce, codzienne podziemne życie, a także tajniki górniczych tradycji i obrzędów.


Ojcowski Park Narodowy

Bajeczna kraina wapiennych skał, pełna tajemniczych jaskiń, urwistych wąwozów i ostańców skalnych.

 • Pieszy szlak turystyczny. Przejście wybranym szlakiem OPN. Długość szlaku oraz stopień trudności – każdorazowo „dopasowujemy” do wieku dzieci, czasu pobytu grupy na terenie Parku oraz aktualnych warunków pogodowych.
 • Wstępy. Jaskinie znajdujące się na szlakach OPN – Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.
 • Maczuga Herkulesa. Samotna, potężna skała, która jest prawdziwą ozdobą okolicy. Symbol Parku.
 • Pieskowa Skała. Jedyny na Szlaku, zachowany w całości, zamek obronny. Wchodzimy na zewnętrzny dziedziniec z piękną panoramą na okolicę.
 • Jaskinia Wierzchowska. Znajduje się poza obrębem Parku. To jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, która „urodą” niczym nie ustępuje słynnej jaskini „Raj”
 • Muzeum Przyrodnicze OPN. Nowoczesna forma prezentacji: efekty audiowizualne, projekcje multimedialne, ekrany dotykowe, kino 3D.

Bochnia

Najstarsza kopalnia soli w Polsce. Jako obiekt światowego dziedzictwa wpisana na listę UNESCO. Mniej znana od kopalni soli w Wieliczce. Mimo tego, jest jak najbardziej warta obejrzenia ! Atutem Kopalni jest specyficzny nastrój „surowych”, lecz przez to tchnących autentyzmem podziemi, zdaje się przenosić zwiedzającego w odległe stulecia. Stare wyrobiska, prawdziwy podziemny labirynt pod miastem, dostarczają także niezrównanych wrażeń estetycznych.

Podstawowa trasa z podziemną ekspozycją multimedialną.

 • Piesza trasa, przebiegająca przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska kopalni: Unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym. Piękne wykute w soli kaplice i rzeźby solne. Dawne narzędzia i urządzenia górnicze.
 • Około 1 km przejazd kolejką podziemną przebiegającą przez stare wyrobiska,
 • „Pokonanie” schodami 140 metrowej pochylni, łączącej 40 metrową różnicę poziomu IV z poziomem VI -lub- siedząc na specjalnych poduchach – „pokonujemy” pochylnie – zjeżdżając 140 metrową podziemną zjeżdżalnią
 • Obejrzenie unikalnej podziemnej ekspozycji multimedialnej, gdzie dzięki nowoczesnej technice prezentacji – odbywamy niezwykłą podróż w czasie, od Bolesława Wstydliwego oraz Księżnej Kingi, przez wszystkie epoki, do czasów współczesnych Kopalni.
 • Odpoczynek w gigantycznej komorze Ważyn (250 m pod ziemią), gdzie znajduje się… boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci, restauracja i sklep z pamiątkami.

Podziemna przeprawa łodziami.

 • W towarzystwie dwóch flisaków, barwnie opowiadających o tajemniczych zakamarkach bocheńskiej kopalni, pokonujemy 120 metrowy korytarz w 12 osobowych łodziach
 • Korytarz po którym płyniemy jest stosunkowo wąski, zatem potężne, „surowe” solne ściany mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki.
 • Tajemniczość miejsca, nastrojowe światło i dźwięk uderzających w taflę wody wioseł, powodują niezapomniane wrażenia i pozwalają przeżyć niezwykłą przygodę!

Oświęcim

Wstęp dla dzieci od minimum 6 klasy szkoły podstawowej.

Dawny hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Był największym obozem na terenach okupowanych przez hitlerowską Rzeszę. Zginęło tutaj ponad 4 miliony ludzi 28 narodowości, w tym 2,5 miliona narodowości żydowskiej. Teren, zabudowania oraz zgromadzone eksponaty i ekspozycje tego największego cmentarzyska świata – jako obiekt światowego dziedzictwa wpisany został na listę UNESCO.


GALERIA


Zobacz również: