Sandomierz

Wycieczki szkolne jednodniowe z Warszawy – Wycieczka Sandomierz

Zapraszamy na jednodniową wycieczkę z Warszawy do Sandomierza. Sandomierz to jedno z najpiękniejszych i najstarszych miast w Polsce. Ponad 120 zabytków z różnych epok. Dostojnie usytuowane na wysokiej, wiślanej skarpie. Od kilku lat dodatkowo rozsławione dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”.

Program podstawowy:

  • „Poznajemy sekrety sandomierskiej starówki”. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta.
  • Charakterystyczny dla miasta Dom Długosza i Zamek Sandomierski – oglądamy z zewnątrz.

Program uzupełniający (do wyboru):

  • Podziemna Trasa Turystyczna. Ok.500 metrowy system dawnych piwnic i podziemnych składów przebiegający pod ośmioma kamienicami. Najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytą Rynku.
  • Zbrojownia rycerska. Niesamowite miejsce, w którym można obejrzeć zbroje z różnych epok, różnorodny sprzęt rycerski, czyli wszystko, co służyło na przestrzeni wieków do walki z przeciwnikiem. Uzupełnieniem są dawne, bogate stroje mieszczańskie. Jednak co najważniejsze i najciekawsze jest to, że każdego z tych przedmiotów można dotknąć, włożyć na siebie, wziąć do ręki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie np. w zbroi lub stroju renesansowej mieszczki. A wszystko to jest ubarwione wartkim komentarzem ludzi „pozytywnie zakręconych” – członków Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
  • Świat ojca Mateusza” Prawdziwa gratka dla fanów serialu o przygodach Ojca Mateusza. Wystawa zaaranżowana na wzór serialowych pomieszczeń z użyciem oryginalnych elementów filmowej scenografii. I tak możemy, np. wejść do kościoła, przejść przez werandę, zajrzeć do kuchni Natalii, podejrzeć pracę księdza w jego gabinecie, odwiedzić posterunek policji czy wejść do celi … itd. Niecodzienną atrakcją są naturalnych rozmiarów figury woskowe głównych bohaterów serialu (do których pozowali sami aktorzy). Dla chętnych sklepik z oryginalnymi gadżetami z serialu.
  • Brama Opatowska. 30 metrowa wieża będąca częścią dawnych murów obronnych. Dla wytrwałych wejście krętymi schodami na szczyt wieży. Na górze taras widokowy z rozległą panoramą na Sandomierz i Góry Pieprzowe.
  • Wąwóz Królowej Jadwigi. Przepiękny, około 500 metrowy, lessowy jar ze stromymi ścianami, dochodzącymi do 10 metrów wysokości. Zachwyt budzą zwłaszcza, widoczne jak na zdjęciu rentgenowskim, skomplikowane systemy korzeniowe drzew porastających zbocza wąwozu.
  • Dla chętnych: możliwość zamówienia gorącego posiłku.