1000 – letni Płock

Wycieczka jednodniowa do Płocka

Płock. Jedno z najstarszych miast w Polsce. Historyczna stolica Mazowsza. Dawna siedziba władców Polski. X-wieczny Płock zaprasza do poznania jego historii oraz dnia dzisiejszego. Nietuzinkową płocką atrakcją jest utrzymana w stylu retro Ciuchcia Tumska. Przejażdżka nią może urozmaicić zaprezentowane poniżej programy pobytu w Płocku.Ciuchcia Tumska. To elektryczna kolejka turystyczna. Około godzinna trasa kolejki prowadzi przez najciekawsze turystycznie miejsca Płocka i jest połączona ze zradiofonizowanym komentarzem przewodnickim.Kolejka składa się z dwóch 20-osobowych wagoników. Dlatego też – tę atrakcję polecamy grupom maksymalnie 40-osobowym (licząc łącznie dzieci oraz opiekę).

Proponowane punkty:

 • Zespół zamkowo-katedralny na Wzgórzu Tumskim – Wzgórze Tumskie to cypel skarby wiślanej wznoszący się ponad 40 metrów nad rozległą doliną Wisły. Stanowi najstarszy fragment Płocka, w obrębie którego, skupiają się zabytkowe budowle o najwyższych wartościach historycznych, artystycznych i naukowych. Są to: Ponad 900-letnia bazylika katedralna z bogato zdobionym polichromiami wnętrzem. W Kaplicy Królewskiej sarkofag Wł.Hermana i B.Krzywoustego. W kruchcie – replika słynnych romańskich Drzwi Płockich z misternie wyrzeźbionymi w brązie scenami ze Starego Testamentu oraz scenami z życia Jezusa. Dawne opactwo benedyktyńskie z reliktami gotyckiego zamku książęcego. Budynek Muzeum Diecezjalnego, tzw. Stare Muzeum. W programie: Zwiedzanie Katedry. Przejście parkowymi alejkami z malowniczym widokiem na rozlewającą się aż po horyzont, szeroką wstęgę Wisły.
 • Wizyta w Muzeum Diecezjalnym – Czy jest możliwe, aby zbiory tego właśnie Muzeum zaciekawiły uczestników grup szkolnych? Odpowiedzią na to pytanie jest reakcja dzieci, które przy końcu zwiedzania … proszą przewodnika, żeby coś im jeszcze opowiedział i pokazał! Spośród niezwykle różnorodnej i cennej historycznie ekspozycji prezentowanej w Muzeum – proponujemy obejrzenie kilku, wybranych tematycznie działów. W czasie około 1-godzinnej wizyty w Muzeum zobaczymy, m.in. Skarbiec z różnymi przedmiotami religijnymi o szczególnej wartości. Biblię Płocką, czyli XIII-wieczny rękopis Pisma Świętego. Wystawę misyjną z kolekcją, m.in.: strojów indiańskich i bajecznie kolorową ekspozycją egzotycznych motyli i owadów. Mieniące się w promieniach słońca, baśniowe obrazy „Madonny z poezji polskiej” (inspiracją dla ich powstania były wybrane teksty polskich poetów). Bogatą kolekcję pasów kontuszowych przechowywanych w specjalnie zaprojektowanej szafie otwieranej z czterech stron.
 • Wokół Starego Rynku – Historyczna ulica Grodzka. Zabudowania najstarszej polskiej szkoły „Małachowianki” (z zewnątrz). Barokowo/neoklasycystyczna zabudowa Rynku. Reprezentacyjny Ratusz. Fontanna „Afrodyta”. Sanktuarium świętej Faustyny (z zewnątrz).
 • Wizyta w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym -Nie bez przyczyny płockie ZOO – od lat znajduje się w czołówce polskich ogrodów zoologicznych. Już samo położenie Ogrodu na wysokiej wiślanej skarpie i wszechobecna, starannie dobrana i pielęgnowana zieleń – robi duże wrażenie. Jednak autentyczny zachwyt zwiedzających – wzbudzają fantastycznie aranżacje, na tle których prezentowane są różne gatunki zwierząt. Tu nie tylko obserwujemy zwierzęta, ale czujemy się jakby przeniesieni do ich naturalnego środowiska. Są to, np. dżungla tropikalna, tereny skaliste z wodospadami i oczkami wodnymi czy aranżacja afrykańskiej sawanny. W szklanym ulu podglądamy życie pszczół. Zaś pingwiny pływające w wodzie – obserwujemy z okna widokowego usytuowanego przy ścianie basenu.
 • Około 1,5 godzinny pieszy spacer w towarzystwie specjalistycznego przewodnika. Usłyszymy wiele informacji i ciekawostek dotyczących oglądanych zwierząt. Poznamy też zabawne anegdotki z życia Ogrodu. Sposób przekazywania informacji jest każdorazowo dobierany do potrzeb, wieku oraz możliwości percepcyjnych każdej grupy.
 • Wizyta w Mini ZOO. Tu spełnimy naturalną u dzieci potrzebę bliskości i zabawy z czworonożnymi przyjaciółmi. W tym celu dokonano wyboru spośród wyjątkowo łagodnych i cierpliwych zwierząt. Odpowiednio dobrane i przygotowane do kontaktu z dziećmi – chętnie pozwalają się głaskać, dotykać i karmić. Zobaczymy tu, m.in.: kaczki, króliki, ozdobny drób, perliczki, kozę, kuca i owcę.
 • Mini Park Linowy. Zaprasza dzieci DO 13 roku życia. Dzieci pokonują proste, kolorowe przeszkody linowe zawieszone pomiędzy domkami zainstalowanymi na drzewach i palach. Trasa o długości 75 m, zawiera do pokonania 11 ciekawych przeszkód takich jak: kacze łapy, zjazd tyrolski, mostki, tunele. Cała trasa jest zabezpieczona atestowanymi siatkami chroniącymi przed upadkiem z wysokości. Dlatego też nie jest tu wymagany żaden dodatkowy sprzęt asekuracyjny. Niewątpliwą atrakcją – jest możliwość obserwowania zwierząt z wysokości od 1,5 do 3 metrów nad ziemią Zaś „małpim figlom” dzieciaków przyglądają się … prawdziwe małpki.

Wariant nr 2 PŁOCK

W programie wycieczki:

 • Zespół zamkowo-katedralny na Wzgórzu Tumskim (opis powyżej)
 • Przejście nadwiślańskim bulwarem. Trasa spacerowa ciągnąca się wzdłuż brzegu wysokiej skarpy z pięknymi widokami na Wisłę, stary port rzeczny oraz Wzgórze Tumskie.
 • Wokół Starego Rynku (opis powyżej)
 • Czas wolny na kupno pamiątek oraz (jeśli grupa zamówi) zorganizowany obiad w restauracji.
 • Wizyta w Muzeum Secesji. Największa w Polsce ekspozycja poświęcona sztuce secesji. Obejmuje wszystkie dziedziny tego stylu jak malarstwo, grafikę, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, architekturę wnętrz czy przedmioty codziennego użytku. W czasie naszej wizyty w Muzeum – szczególną uwagę zwrócimy na wspaniałe aranżacje wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku. Wchodząc do każdej kolejnej sali odkrywamy coś nowego i niezwykle pięknego. Urządzone ze smakiem, z zachowaniem najdrobniejszego szczegółu, który sprawia, że ma się wrażenie jakby mieszkańcy wyszli z nich chwilę temu. Efekt WOW gwarantowany !
 • Wystawa X wieków Płocka. Polecana dla nieco starszych dzieci. Ekspozycja obejmuje, ukazane na tle historii Mazowsza, dzieje Płocka od czasów najdawniejszych (plemiennych), aż do zwycięstwa Solidarności w 1989 roku. Tradycja łączy się tu z nowoczesną technologią. Eksponaty sąsiadują z multimediami (prezentacje multimedialne, panele dotykowe). Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z około 1800 roku o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej słuchowisko światło/dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach. W programie: Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem.
 • Odpoczynek na molo. Jedyne w Polsce molo usytuowane na rzece, o długości około 365 metrów
 • Rejs statkiem spacerowym. Około 45-minutowy rejs po Wiśle. Wspaniała panorama „od strony wody” na tonącą w zieleni, wysoką skarpę płocką i ukwiecony zespół zamkowo-katedralny na Wzgórzu Tumskim.

Wariant nr 3 CZERWIŃSK & PŁOCK

XII-wieczny zespół kościelno-klasztorny w Czerwińsku. Jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej na Mazowszu. Mimo licznych przeróbek zachował romańsko/gotycki charakter. Na jednej ze ścian znajduje się największy w Polsce zespół romańskich fresków. W ołtarzu głównym umieszczony jest cudowny obraz MB Czerwińskiej. W przyklasztornym budynku zlokalizowano Muzeum Misyjne z przepięknymi zbiorami etnograficznymi. Zbiory stanowią pamiątki i dary przywiezione przez Ojców Misjonarzy z misji prowadzonych na wszystkich kontynentach.