Północne Mazowsze & Grunwald

Wycieczki po Polsce – Północne Mazowsze & Grunwald

OPINOGÓRA & CIECHANÓW

  • Opinogóra. Muzeum Romantyzmu gromadzące pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego – jednego z największych poetów polskiego romantyzmu. Na Muzeum składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego zabytkowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Są to: Neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., Dwór, Oficyna dworska, Powozownia, Oranżeria oraz zabudowania pofolwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię. W programie, m.in.: zwiedzanie ekspozycji muzealnych, spacer po parku oraz wstęp do Kościoła z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński z rodziną.
  • Ciechanów. Odrestaurowane ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich. Dobrze zachowane mury i cylindryczne baszty, skąd roztacza się rozległy widok na miasto i okolicę. Częściowo przebudowany i zagospodarowany na cele muzealne. Tematyczne wystawy: „Fakty i mity ciechanowskiego zamku”, „Księstwo Mazowieckie 1200/1526 – intrygi, trucizny i smok, czyli 300 lat niezależnego Mazowsza”. Do dyspozycji zwiedzających jest również Sala multimedialna, gdzie technika i nowoczesny sprzęt pomagają zrozumieć zawiłą historię Zamku i Księstwa Mazowieckiego.

 DZIAŁDOWO & CIECHANÓW

  • Działdowo. Jedyne w Europie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Poznajemy, oglądamy, dotykamy, bawimy się – wykorzystując nowoczesne techniki (ekrany dotykowe, projekcje 3D, urządzenia audiowizualne). Prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od czasów Ziemi Świętej po czasy współczesne. Zobaczymy, m.in.: makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen i różne uzbrojenie. Poznamy, m.in.: tajniki kuchni zamkowej, dawne rzemiosła czy realia ówczesnego, codziennego życia mieszkańców zamków i miast. Muzeum jest laureatem 4 edycji, ogólnopolskiego konkursu „7 Nowych Cudów Polski” organizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler.
  • Ciechanów. Odrestaurowane ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich (opis powyżej)

GRUNWALD & CIECHANÓW

  • Grunwald. Zespół pomnikowy na historycznych polach najsłynniejszej bitwy średniowiecza. W programie: Pozostałość z krakowskiego Pomnika Grunwaldzkiego. Wzgórze Zwycięstwa z dwuczęściowym pomnikiem. Amfiteatr i makieta obrazująca usytuowanie armii przed bitwą. Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej z tematycznymi zbiorami i eksponatami. Ruiny kaplicy pobitewnej.
  • Ciechanów. Odrestaurowane ruiny gotyckiego zamku książąt mazowieckich (opis powyżej)

GRUNWALD & DZIAŁDOWO

  • Grunwald. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku (opis powyżej)
  • Czas wolny na posiłek. Dla chętnych zorganizowany obiad
  • Działdowo. Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego (opis powyżej)