Łódź Bajkowa

Wycieczki szkolne jednodniowe – Łódź Bajkowa

Jednodniowa wycieczka Łódź Bajkowa

  • Szlak turystyczny wiodący śladami małych pomników (przeważnie mają około 1 metra wysokości) przedstawiających bohaterów z seriali animowanych nakręconych w łódzkim Studio Se-Ma-For.
  • Docelowo trasę ma tworzyć 17 rzeźb z brązu. Na dziś jest ich 10. Mają one przypominać o ważnym aspekcie produkcji filmowej, jakim jest animacja. Rzeźby są ulokowane w miejscach atrakcyjnych dla turystów i związanych z łódzkim przemysłem filmowym.

Łódź Legendarna

  • Realizując „bajkowy” szlak nie sposób pominąć łódzkich baśni i legend. Stanowią one nie tylko urozmaicenie naszej wycieczki. Podobno w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Słuchając zatem łódzkich baśni i legend – poznacie historię miasta i ciekawostki o ludziach je tworzących w nieco innym aspekcie.
  • Z naszych opowieści dowiecie się, m.in. Jak powstała nazwa Łódź. Dlaczego herb Łodzi ma czerwone tło. Jak powstała ulica Piotrkowska. Czy Izrael Poznański naprawdę ułożył monety na podłodze w Sali Balowej. Jak zarabiał pieniądze. Jak duch fabrykanta bronił skarbu. Czy diabeł naprawdę pracował u Karola Scheiblera ? Co kryją w sobie „Beczki Grohmana”.

Program podstawowy

  • Wędrówka szlakiem Łódź Bajkowa to nie tylko frajda dla dzieci oraz powrót do dzieciństwa dla dorosłych. To również doskonała okazja do poznania Łodzi. Stwarza możliwość zobaczenia i odwiedzenia różnych ciekawych miejsc znajdujących się na trasie „bajkowej” wędrówki.
  • Poniżej prezentujemy wybrane rzeźby oraz ciekawe miejsca znajdujące się w ich pobliżu, które warto odwiedzić. Zobaczenie ich wszystkich jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych. Prosimy zatem o indywidualny wybór, tych najbardziej dla Państwa interesujących.
  • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji. Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

Program uzupełniający

  • Stanowi propozycję aktywnego spędzenia czasu po „trudach” naszej bajkowej wędrówki.
  • Mamy nadzieję, że proponowana wizyta w Parku Trampolin będzie dużą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla opiekunów grupy.

Zapraszamy zatem na szlak Łódź Bajkowa. Zapewniamy jednocześnie, że bohaterowie animowanych bajek zawsze ochoczo pozują ze swymi fanami do pamiątkowych zdjęć!

Wybrane pomniki na trasie Łódź Bajkowa

  • Pomnik Misia Uszatka. Kultowa już serial o przygodach pluszowego misia „co klapnięte uszko miał”, który opowiada dzieciom na dobranoc historyjki o swoich przyjaciołach. Bajka cieszyła się i nadal cieszy wielką popularnością. Serial kupiły i emitowały 22 kraje. Na pomniku Miś Uszatek przedstawiony jest jako turysta: ma na sobie plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta.
  • Pomnik bohaterów filmu Zaczarowany ołówek. Serial, a potem zmontowany z niego pełnometrażowy film opowiada o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska zwanego Pimpek, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co się narysowało przy pomocy owego ołówka, materializowało się. Rzeźba przedstawia Piotrka, który rysuje zaczarowanym ołówkiem na ścianie Łódzkiego Domu Kultury. Pies zdaje się wyskakiwać z jego rysunku. Na rysunku można rozpoznać także postać krasnala, który „zaopatruje” Piotrusia w kolejne egzemplarze zaczarowanego ołówka.
  • Pomnik Misia Colargola. Bohater lalkowego serialu, stworzony przez francuską pisarkę Olgę Pouchine. Serial przedstawia przygody Misia w jego rodzimym lesie, podczas morskiej wyprawy, w kosmosie, na Dzikim Zachodzie i podczas podróży dookoła świata. Colargol, zgodnie z fabułą serialu, przedstawiony jest jako podróżnik. Ma niebieskie oczy, pod szyją charakterystyczną niebieską wstążeczkę, a w lewej łapce trzyma swoją „cudowną walizkę”. Stojąc na globusie ziemskim, zdaje się utrzymywać równowagę wyciągniętą w bok prawą łapką.
  • Pomnik Plastusia. Bohater książek Marii Kownackiej. Ludzik, ulepiony przez Tosię, który zamieszkał w piórniku i towarzyszył jej w szkolnych i domowych przygodach. Na pomniku Plastuś trzyma w prawej dłoni szkolny dzwonek, którym budził każdego rana swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku.
  • Pomnik kota Filemona i Bonifacego. Bohaterowie serialu animowanego o przygodach młodego kotka Filomona i dorosłego kocura Bonifacego. Na pomniku Bonifacy stoi obok kłębka wełny, zaś Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Takie rozstawienie przedstawia sytuację odwrotną niż zazwyczaj wydarzała się w bajce. Przeważnie to Bonifacy wylegiwał się na górze, na zapiecku, a Filemon bawił się poniżej.
  • Pomnik wróbla Ćwirka. Bohater serialowej dobranocki. Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, raz nawet leci do miasta. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka. Głosu wszystkim postaciom użyczył Jan Kobuszewski. „Pomnikowy” Ćwirek siedzi na gnieździe zbudowanym na rozwidleniu gałęzi małego drzewka. Tym samym przestawia sytuację nieco inną niż w serialu, gdzie ptaszek miał swoje „mieszkanie” na „dolnym piętrze” bocianiego gniazda.
  • Pomnik Trzech Misiów. Bohaterowie serialu animowanego opowiadającego o przygodach trzech pluszowych misiów, opartego na kanwie opowiadań Margarele Thiele. „Pomnikowe” trzy misie: Misia, Bartek i Kuba wołają do nas i machają ze szczytu małej skałki, na której stoją.
Do wyboru:
  • Ulica Piotrkowska. Dawny Trakt Piotrkowski, wzdłuż którego rozwijała się XIX-wieczna Łódź. Obecnie jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie, częściowo zaadoptowana na najdłuższy w Polsce deptak. Mnóstwo sklepów, pubów i restauracji. Po obu stronach ulicy sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami. Słynna „Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy” , wzorowana na hollywoodzkiej Walk of Fame. Są to mosiężne gwiazdy, wmurowane w płytę chodnika z nazwiskami cenionych reżyserów i operatorów oraz gwiazdy z nazwiskami znanych aktorów. Oprócz pomniczka Misia Uszatka zobaczymy, ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina czy pomnik Trzech Fabrykantów.
  • Podziemna stacja kolejowa Łódź Fabryczna. Czołowa stacja kolejowa Łodzi, która dosłownie została wkopana w ziemię. Trzypoziomowy kompleks łączy komunikację kolejową, autobusową, tramwajową oraz samochodową. Perony znajdujące się 16 metrów pod ziemią, główna hala dworcowa połączona z dworcem autobusowym, sieć podziemnych ulic i korytarzy komunikacyjnych, system podziemnych parkingów – tworzą swoiste podziemne miasto. Stacja po przebudowie stała się jednym z najnowocześniejszych i trzecim pod względem wielkości dworcem kolejowym w Europie. Autorzy Lonely Planet, wydawcy popularnych przewodników – odnowiony dworzec Łódź Fabryczna – określili mianem „działa sztuki z pociągami”.
  • EC1 Łódź – Miasto Kultury. Miejsce, gdzie kultura sąsiaduje z wiedzą i nauką, a historia przeplata się z nowoczesnością. Zrewitalizowany, rozbudowany i przystosowany do nowych, kulturalno/artystyczno/edukacyjnych funkcji – kompleks pierwszej łódzkiej elektrowni. Rewitalizacja EC1 jest jednym z etapów zagospodarowania centralnego obszaru miasta i stworzenia Nowego Centrum Łodzi. Działają tu, m.in.: Centrum Nauki i Techniki EC1, które może śmiało konkurować z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz najnowocześniejsze w Polsce Planetarium. Zabudowania kompleksu EC1 oglądamy z zewnątrz.
  • Muzeum Kinematografii. Siedzibą jest dawny pałac XIX-wiecznego „króla łódzkiej bawełny” – Karola Scheiblera. Miejsce to łączy tradycje Łodzi przemysłowej z filmową historią miasta. Oglądając, podzieloną na tematyczne działy ekspozycję – poznajemy dzieje sztuki filmowej od samego początku powstania kina, aż po czasy współczesne. Zobaczymy tu, m.in.: różnorodny sprzęt filmowy, fragmenty dekoracji i scenografii, kolekcję filmowych plakatów czy zabytkowy fotoplastykon (znany z filmu „Vabank”). Oprócz wystaw filmowych oglądamy, urządzone z niebywałym przepychem, pałacowe wnętrza. Dla nieco młodszych gości Muzeum – niebywałą atrakcją jest interaktywny Pałac Bajek, którego bohaterami są najbardziej znane postacie z polskich filmów animowanych dla dzieci.
  • Łódzka Filmówka. Czyli, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jedna z najstarszych i najlepszych w świecie Uczelni – kształcąca przyszłych reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Rozległy teren, zabudowany kilkoma budynkami. Nas najbardziej interesuje dawny fabrykancki pałac Oscara Kona, mieszczący obecnie Rektorat Uczelni. To właśnie w tym budynku, znajdują się legendarne już łódzkie schody, na których siadali słynni absolwenci. Do drewnianych stopni – zostały przymocowane mosiężne tabliczki z takimi nazwiskami jak, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Zdjęcie w tym miejscu – to pozycja obowiązkowa na naszym szlaku Łodzi Filmowej.
  • Palmiarnia. Znajduje się na obszarze zabytkowego Parku Źródliska. Już sam spacer po parku stanowi atrakcję samą w sobie. W Palmiarni rośnie około 4,5 tys. okazów flory, należących do ponad 1100 gatunków i odmian z 65 rodzin botanicznych. Palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części, tzn. pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi unikalna kolekcja ogromnych palm, która ściśle wiąże się z dziejami miasta. Niektóre z nich zdobiły niegdyś oranżerie fabrykantów i carskich urzędników. Najstarsze okazy liczą sobie ponad 130 lat i osiągają wysokość do 18 metrów. Wśród roślinności powstały alejki, oczka wodne oraz ławeczki, na których możemy odpocząć podczas „trudów” zwiedzania. W Palmiarni działa też kawiarenka z widokiem na kolekcję roślin śródziemnomorskich. Można tu również zakupić rośliny.
  • Centralne Muzeum Włókiennictwa. Usytuowane w scenerii oryginalnych hal przemysłowych dawnej Białej Fabryki Ludwika Geyera. Niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory liczące ponad 20.000 pozycji inwentarzowych. Podzielone zostały na tematyczne działy przedstawiające włókiennictwo z wielu punktów widzenia. Grupom szkolnym szczególnie polecamy: Interaktywną wystawę włókiennictwa. Filmy, animacje, quizy, aplikacje i gry. Wykorzystując najnowsze technologie – wirtualnie poznajemy proces produkcji włókienniczej, historię przemysłu włókienniczego, samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów. Atrakcyjny sposób prezentacji, angażuje zwiedzających w każdym wieku. Jest dobrym połączeniem nauki z zabawą. Prezentację zabytkowych maszyn włókienniczych w ruchu. Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Pobyt tu przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Na rozległym, zielonym terenie zobaczymy przykłady dawnej, drewnianej zabudowy miasta, czyli jak wyglądały skromne początki przyszłej włókienniczej metropolii. Zgromadzono tu kilka historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku. Obecnie zabytkowe budynki na terenie Skansenu objęte są pracami rewitalizacyjnymi.
  • Księży Młyn. Teren XIX-wiecznego królestwa Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Unikatowy, dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Swoisty rodzaj miasta w mieście z rezydencją właścicieli, osiedlem mieszkaniowym dla robotników, budynkami fabrycznymi, bocznicą kolejową, szkołą, szpitalem, remizą straży ogniowej i gazownią. Księży Młyn przetrwał w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. Zaś monumentalna, 4 kondygnacyjna dawna przędzalnia o długości ponad 200 metrów – zachowując swój zewnętrzny wygląd średniowiecznego zamku – została przebudowana wewnątrz i zaadoptowana na nowoczesne lofty mieszkalne.
  • Muzeum Pałac Herbsta. Siedzibą Muzeum jest dawna rezydencja rodziny Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. Dzięki przeprowadzonym pracom konserwatorskim – pałacowe wnętrza odzyskały dawny blask. Odtworzono wiele detali i elementów wyposażenia. Wnętrza wypełniają zabytkowe sprzęty, eleganckie meble, ozdobne piece i wysmakowane dekoracje. Zwiedzającym, dosłownie zapiera dech – wygląd, urządzonych z niebywałym przepychem reprezentacyjnych salonów oraz prywatnych apartamentów właścicieli. Zaś nowa aranżacja pozwala poczuć klimat bezpowrotnie minionej epoki. Przechodząc przez kolejne, iście królewskie wnętrza poznajemy losy rodziny przemysłowców w kontekście dziejów Łodzi. Uzupełnieniem jest ogród przypałacowy oraz budynek wozowni, w której możemy oglądać dawne karety, bryczki i sanie. [/su_spoiler]
Propozycja programu uzupełniającego
  • Wizyta w Parku Trampolin. Po „trudach zwiedzania” proponujemy 1-godzinny pobyt w parku trampolin. Trampoliny są dla każdego – niezależnie od kondycji, sylwetki czy wieku. Skakanie to nie tylko trening ogólnorozwojowy. To również doskonały sposób na integrację grupy. Jednak przede wszystkim liczy się dobra zabawa, która tutaj jest zagwarantowana!
  • Park, do którego zapraszamy, to „całe mnóstwo” różnego rodzaju trampolin od najprostszych – zakończonych basenem z gąbkami – po trampoliny wyczynowe. Pobyt grupowy jest zorganizowany. Nad bezpieczeństwem grupy czuwa wykwalifikowany trener. Prowadzi zajęcia tak, żeby następowała pełna integracja grupy. Dopasowuje poziom ćwiczeń do umiejętności uczestników. „Przy okazji” zaraża pasją do skakania.
  • Opiekunowie grupy mogą skakać razem z dziećmi lub odpoczywając w leżaku i popijając kawę – obserwować wyczyny swoich podopiecznych.

Zobacz również: