Ziemia Sandomierska

OPISCENA WYCIECZKI

PROGRAM PODSTAWOWY

ZWIEDZAMY SANDOMIERZ

„Poznajemy sekrety sandomierskiej starówki”. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta.

Brama Opatowska. Będąca pozostałością dawnych murów obronnych miasta, 30 metrowa wieża z tarasem widokowym na miasto i okolicę.

Podziemna Trasa Turystyczna. Około 500 metrowy system dawnych piwnic i podziemnych składów przebiegający pod ośmioma kamienicami – najgłębsze wyrobiska sięgają 12 m pod płytę Rynku.

Wybrany zabytkowy obiekt sakralny – np. gotycka Bazylika z barokowo/rokokowym wnętrzem.

Zbrojownia Rycerska. W oryginalnych wnętrzach gotyckiej piwnicy zgromadzono kolekcję replik zbroi wraz z wyposażeniem z różnych epok oraz zbiór strojów, w które ubierały się zamożne sandomierskie rody. Pełne humoru i ciekawostek opowieści o dawnych czasach. Niewątpliwą atrakcją jest to, że każdego z tych przedmiotów można dotknąć, włożyć na siebie i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Wąwóz Królowej Jadwigi. Istny cud natury. Około pół kilometrowy, lessowy jar ze stromymi ścianami dochodzącymi do 10 metrów wysokości. Zachwyt budzą, widoczne jak na zdjęciu rentgenowskim, skomplikowane systemy korzeniowe drzew porastających zbocza wąwozu.

Rejs statkiem po Wiśle. Przepiękna panorama na sandomierskie zabytki od strony wody.

PROGRAM UZUPEŁNIAJĄCY

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych
 • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących,
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji,
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

ATRAKCJE ZIEMI SANDOMIERSKIEJ (do wyboru)

Ujazd. O wspaniałości XVII w. zamku „Krzyżtopór” krążyły legendy. Imponująca budowla nawiązywała do kalendarza: miała 365 okien, 52 komnaty, 12 sal i 4 baszty, a nad szklanym stropem jednej z sal było ogromne akwarium. Zniszczony w czasie potopu szwedzkiego – jest obecnie monumentalną ruiną udostępnioną do zwiedzania jako trasa turystyczna.

Opatów. Dzielnica staromiejska z romańską kolegiatą ze słynnym nagrobkiem „lament opatowski”. Podziemna Trasa Turystyczna utworzona z zespołu dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami stojącymi na Rynku. Jej długość to 335 metrów. Na trasie spotykamy 46 komór i korytarzy biegnących na trzech poziomach. Najniższy poziom sięga do 14,5 metra głębokości.

Baranów Sandomierski. Wspaniała XVI-wieczna, renesansowa rezydencja zbudowana na wzór Zamku Królewskiego w Krakowie – powszechnie zwana „Małym Wawelem”. Prostokątny dziedziniec, otoczony ażurowymi krużgankami budzi autentyczny zachwyt. Zaś spacer po przepięknie utrzymanym parku jest prawdziwą przyjemnością.

Kurozwęki. Piękny zespół pałacowy otoczony rozległym parkiem. Na przypałacowych łąkach rozciąga się, jedyna w Polsce „Kraina Bizonów”. Wolnopasące się stado liczy ponad 80 zwierząt. Dla młodych turystów przygotowano plac zabaw oraz Mini zoo (dla chętnych pokazy aktywnego karmienia zwierząt).

Zobacz program

 • Safari Bizon. Przejażdżka wozem westernowym, który dosłownie wjeżdża na łąki pomiędzy pasące się bizony. Sama w sobie, jedyna taka atrakcja, umożliwiająca oglądanie zwierząt z bliska połączona z komentarzem przewodnickim n.t. hodowli oraz różnymi ciekawostkami z życia bizonów.
 • Pałac i jego skarby. Zwiedzanie reprezentacyjnych sal pałacowych, tarasu widokowego, dziedzińca z krużgankami i mini muzeum z pamiątkami zamieszkujących go niegdyś rodów.
 • Lochy pełne tajemnic. Zwiedzanie lochów i piwnic zamkowych, w których zobaczymy m.in. małą salkę poświęconą historii pałacu, dziele jego odbudowy oraz reprodukcje broni rycerskiej.
 • Gra terenowa „Odzyskaj Pałac. Niestandardowa forma zwiedzania Zespołu Pałacowego. Świetna zabawa, podczas której, każdy może się wcielić  w rolę odkrywcy, badacza czy tropiciela. Gra oparta jest na współpracy między jej uczestnikami. Nawiązuje do historii Pałacu i zamieszkiwanych tu niegdyś rodach. Podczas całej gry nad jej przebiegiem czuwają animatorzy, którzy często utożsamiają się z postaciami i fabułą gry. Scenariusz gry każdorazowo jest modyfikowany w zależności od wieku jej uczestników (szkoły podstawowe klasy młodsze/klasy starsze oraz klasy gimnazjalne).

Pacanów. Wystawa „Bajkowy Świat” w Europejskim Centrum Bajki. Wyjątkowa ekspozycja będąca jakby podróżą przez bajkowe krainy dziecięcej wyobraźni zaskakująca, pełna dźwięków i barw. Ekspozycja łączy w sobie najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi i cennymi eksponatami muzealnymi. Wielka interaktywna przygoda, w której pośrednikiem między światem bajki, a rzeczywistością są „bajkowi” przewodnicy. Uwaga! Atrakcja gwarantowana dla grup, zgłoszonych do Biura, na około 8 miesięcy przed planowanym terminem wycieczki. Dla pozostałych grup – wstęp do do każdorazowego potwierdzenia.

Zamek w ŁańcucieWśród dawnych magnackich rezydencji Łańcut należy z pewnością do najbogatszych i najlepiej zachowanych w Polsce. Cały zespół otacza stary, malowniczy park. Uwaga! Wyjazd do Łańcuta jest możliwy do realizacji przy wycieczce 3-dniowej.

Zobacz program

 • Zamek. Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Zachwyca niezwykle bogata aranżacja samych wnętrz oraz zgromadzone w nich liczne eksponaty dekoracyjne i użytkowe.
 • Stajnie i wozownia. Bezcenna kolekcja pojazdów konnych różnych typów i przeznaczenia. Pomimo, że ponad stuletnie, zachowane są w doskonałym i oryginalnym stanie.
 • Storczykarnia. Tylu rodzajów i gatunków storczyków nie zobaczymy nigdzie indziej. Podziwiamy odmiany rosnące na ziemi, odmiany rosnąceh na skałach oraz storczyki rosnące na konarach drzew.
 • Sztuka cerkiewna. Największa w Polsce kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej. Zobaczymy tu, m.in.: ponad 1000 ikon, rzemiosło artystyczne oraz zbiór starych druków cyrylickich.
 • Uwaga! W okresie OD 19 maja DO 29 maja 2016 ze względu na odbywający się Festiwal Muzyczny – zwiedzanie kompleksu pałacowego Z WYŁĄCZENIEM wnętrz zamkowych. 

ATRAKCJE KRAINY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

Bałtowski JuraPark. Liczne atrakcje największego w Polsce kompleksu turystycznego Z WIZYTĄ W BAŁTOWSKIM PARKU JURAJSKIM


WYBRANE ATRAKCJE: GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

 • Święty Krzyż
 • Nowa Słupia
 • Święta Katarzyna
 • punkty Trasy dojazdowej nr 2


WYCIECZKA 2 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:      
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 3 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:      
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

Uwaga!

 • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych.
 • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.

 • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana