Zwiedzanie Zamku Królewskiego

Zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie w rankingu wycieczek zajmuje zawsze czołowe miejsce. Żeby czas zwiedzania nie był tylko „przejściem” przez kolejne komnaty, proponujemy usługi przewodnickie po Zamku w Warszawie. Przewodnik po Warszawie przedstawi zwiedzającym niezwykle ciekawą i pasjonującą wycieczką w przeszłość naszych władców i naszego kraju

Przewodnik po Zamku Królewskim. Warunki rezerwacji

Czas zwiedzania : ok. 90 minut

Opłata za usługę przewodnicką: 250 zł od grupy (max. 30 osobowe)

Telefoniczna rezerwacja przewodnika: +48 697 949 726

Rezerwacja e-mail: rezerwacja.zamek@gmail.com


Informacje dodatkowe

  • Zwiedzanie odbywa się wyłączenie z zestawem słuchawkowym, który można wynająć odpłatnie na miejscu.
  • W środy na Zamku obowiązuje zwiedzanie wyłącznie indywidualne.

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie

Wycieczka po Zamku pozwoli uczestnikom poznać prawdziwy kunszt królewskich architektów. Wielu zwiedzających zachwyci się z pewnością pomysłowością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego znakomitym wyczuciem piękna i elegancji. Na trasie królewskiej odwiedzamy pomieszczenia związane z najsłynniejszymi wydarzeniami z czasów stanisławowskich: uchwaleniem Konstytucji III Maja i słynnymi obiadami czwartkowymi. Zobaczymy oryginalne, uratowane z pożogi wojennej, bezcenne eksponaty jak trony królewskie, obrazy Jana Matejki, czy słynne weduty Canaletta.

Pierwotnie siedzibagród książąt mazowieckich

Oficjalną rezydencją królewską stał się Zamek za czasów króla Zygmunta III Wazy. Pamiątką po dynastii Wazów jest dzisiejsza fasada Zamku, jednakże wnętrza przypominają nam o ostatnim królewskim gospodarzu tego miejsca – królu Stanisławie Auguście Poniatowskim.

W XIX wieku kiedy Polska była podzielona między trzech zaborców, na Zamku nikt nie mieszkał na stałe. Rosjanie opróżnili budynek z najcenniejszych dzieł sztuki. Po odzyskaniu niepodległości, na mocy traktatu ryskiego, odzyskaliśmy większość  zamkowych skarbów. W okresie XX – lecia międzywojennego Zamek stał się siedzibą prezydenta Polski. We wrześniu 1939 roku A. Hitler wydał rozkaz zniszczenia dawnej rezydencji królów polskich, ponieważ dawna rezydencja królewska była potężnym symbolem polskiej suwerenności. Zanim Niemcy wkroczyli na Zamek, jego pracownicy uratowali jego najcenniejsze działa sztuki. Na początku 1940 roku hitlerowcy wywiercili w ścianach Zamku tysiące otworów na materiały wybuchowe. Jednak decyzja o jego wysadzeniu  została przełożona aż do września 1944 r. Najprawdopodobniej unicestwienie Zamku nastąpiło 13 wrześni 1944 roku. 

Zamek,  który obecnie podziwiamy nie istniał aż do wczesnych lat 70 tych XX wieku. Po wojnie władze komunistyczne nie były zainteresowane odbudową rezydencji  – symbolu polskiej monarchii. Dopiero na początku 1970 roku władze zezwoliły na odbudowę Zamku, ale jej nie sfinansowały. Wspólny wysiłek całego społeczeństwa sprawił, że Zamek Królewski w Warszawie został wskrzeszony w zaledwie kilka lat.  Niczym mityczny feniks odradził się z popiołów, a dla przyszłych pokoleń Polaków jest świadectwem niezłomnej walki o pamięć i tożsamość naszego narodu.

Podobne wycieczki :