WZDŁUŻ RZEKI PILICY

OPISCENA WYCIECZKI

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji jest niemożliwe ze względów czasowych.
 • Do Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących,
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji,
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

DO WYBORU:

 • Park MIKROKOSMOS. Witamy w świecie odwróconych proporcji, gdzie odkryjemy świat, z którym obcujemy na co dzień, a który niekoniecznie jest zawsze dobrze widzialny ! Zobaczymy tu, m.in. ponad 25 modeli owadów,które są setki razy większe względem oryginałów oraz 25 modeli mikroorganizmów, gdzie mówimy już o powiększeniu wielomilionowym. Modele wykonano z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Niektóre z nich, widoczne dopiero w tak dużym powiększeniu, wyglądają jak osobniki z innej planety. A przecież jest to niezwykle bogaty świat przyrody, który jest wokół nas. Nie lada atrakcją jest też samo otoczenie, czyli piękny ogród z tysiącami roślin w wielu gatunkach i odmianach, który zyskał już nieformalną nazwę „minibotanicznego”. Program podstawowy. Spacer z przewodnikiem ścieżką dydaktyczną połączony z odkrywaniem fascynującego świata owadów i mikroorganizmów. Sposób omawiania jest każdorazowo dostosowywany do wieku słuchaczy. Dla chętnych: Własnoręczne tworzenie pamiątki. Każdy uczestnik otrzymuje gipsowy odlew owada, który maluje farbami wedle własnej wyobraźni. Wykonaną pracę – dzieci zabierają ze sobą do domu. Atrakcja dla dzieci DO 4 klasy szkoły podstawowej.  Po „trudach słuchania” zabawa na profesjonalnie wyposażonym placu zabaw. Dla chętnych możliwość zamówienia gorącego posiłku. 
 • Groty Nagórzyckie. Unikatowa atrakcja turystyczna. Niezwykłe połączenie wytworu natury z dziełem rąk ludzkich !. Labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk dawnej kopalni piasku kwarcowego – zaadaptowanych na prawie 160 metrową Podziemną Trasę Turystyczną. W czasie spaceru z przewodnikiem, po tej legendarnej „siedzibie zbója Madeja”, posłuchamy opowieści o historii grot i ich znaczeniu dla miasta.
 • Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”. Jedne z najciekawszych w Europie zjawisk krasowych. Wywierzyska, z których wytryska woda przybierająca niebiesko – błękitno – zieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Obrzeża kanałów i rozlewisk prezentują bogaty świat roślin i zwierząt.
 • Skansen rzeki Pilicy. Pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece. Miejsce stworzone przez prawdziwych pasjonatów, którzy zgromadzili tu dosłownie „różne różności” związane bezpośrednio lub pośrednio z rzeką Pilicą. Zobaczymy tu, np. w pełni wyposażony zabytkowy młyn wodny, kolekcję broni ciężkiej z czasów II wojny światowej wydobytej z dna rzeki Pilicy, rekonstrukcje niemieckich fortyfikacji ze schronami i bunkrami czy domek leśnej toalety cara Mikołaja II i wiele, wiele innych. Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy, m.in.: Młynarstwo wodne dorzeczu Pilicy, Wojenne trofea Pilicy, Fortyfikacje Linii Pilicy (ekspozycja plenerowa), Pamiątki po dawnej Spale, Oś rzeki Pilicy, Architektoniczne osobliwości z Nadpilicza. Dla chętnych: możliwość organizacji ogniska.
 • Zalew Sulejowski. Największy zbiornik wodny w centralnej Polsce utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy w celu zapewnienia poboru wody pitnej dla Łodzi. Ten wspaniały akwen, dał ogromne możliwości rozwoju turystyki i rekreacji tego regionu. Niewątpliwą atrakcją jest przejazd (lub spacer) koroną elektrowni wodnej z rozległą panoramą jeziora i otaczających go lasów.
 • Ośrodek Hodowli Żubrów. Nie musimy jechać do Białowieży, aby zobaczyć króla polskich lasów. Sympatyczną żubrową rodzinkę możemy spotkać również w lasach spalskich. Żubry oglądamy z platformy widokowej, a przewodnik przekaże nam wszelkie informacje i ciekawostki „z życia żubrów”. Liczebność stada hodowlanego utrzymywana jest na poziomie około 20 sztuk. Dojście do Hodowli urozmaicają tablice z informacjami na temat Ośrodka, ochrony żubra oraz walorów przyrodniczych Lasów Spalskich.
 • Bunkry w Konewce. Ukryty wśród lasów zagadkowy zespół poniemieckich schronów żelbetowych z czasów II wojny światowej. Najdłuższy z nich to tzw. schron kolejowy o długości prawie 350 metrów, mogący zmieścić pociąg liczący do 14 wagonów. Do dziś nie udało się wyjaśnić tajemnicy jego przeznaczenia. Schrony kompleksowo zrewitalizowano i udostępniono do zwiedzania – tworząc jedyną w swoim rodzaju trasę turystyczną. We wnętrzu głównego schronu, interesująca tematyczna wystawa.
 • Spała. Jedna z najbardziej malowniczych miejscowości położonych nad Pilicą. Kiedyś pełniła funkcję rezydencji rosyjskich carów, którzy przyjeżdżali do tamtejszych lasów na polowania. Później pełniła funkcję rezydencji prezydentów II RP (szczególnie upodobał sobie Spałę prezydent Ignacy Mościcki). Obecnie gości wielu sportowców polskich i zagranicznych oferując im profesjonalną bazę treningowo/pobytową. Miejsce dorocznych dożynek prezydenckich. Jedyny w Polsce posąg żubra naturalnej wielkości. Pomimo upływu lat, Spała zachowała swoisty charakter dawnego wczasowiska. W programie spacer po miasteczku. Dla zainteresowanych: możliwość zwiedzania wybranych hall sportowych kompleksu Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.
 • Gotycki zamek królewski. Ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Zniszczony, zrujnowany przez wiele lat zapomniany. Dopiero w 2008 roku podjęto dzieło rekonstrukcji i rewitalizacji ruin. Zabytek odgruzowano, odsłonięto piwnice i mury przyziemia. Częściowo zrekonstruowano parter i nadbudowano wieżę. Odtworzono też fosę, przez którą przerzucono drewniany most. Oglądamy zamek w stanie tzw. „trwałej ruiny”. W zaadaptowanych pomieszczeniach piwnic i parteru ulokowano małą izbę muzealną. Znalazło się też miejsce na ekspozycje artystyczne.
 • Romański kościół św. Idziego. Jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, ufundowana przez Władysława Hermana. Zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych. Z położonego na wysokiej skarpie kościoła roztacza się piękny widok na dolinę Pilicy. Zwiedzanie wnętrza kościoła – jest do każdorazowego potwierdzenia.
 • Park linowy Nad Pilicą. W zależności od wieku uczestników, przygotowano 4 trasy i przeszkody o różnej skali trudności. Uczestnicy otrzymują specjalny sprzęt asekuracyjny i zostają przeszkoleni z zasad posługiwania się nim. Zabawa na linach, siatkach, drabinkach itp. – odbywa się pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.
 • Automatyczna kręgielnia. Jedna z najnowocześniejszych w Polsce. Atrakcja dostępna dla dzieci OD 4 klasy szkoły podstawowej.
 • Spływ rzeką Pilicą. Rzeka Pilica to główna rzeka regionu. Stanowi malowniczy szlak kajakowy. Kręty, tworzący wiele wysp, półwyspów, rozlewisk, łuków i zakoli. Dla miłośników kajakarstwa opracowano kilka tras, o różnej długości i różnej skali trudności. Grupom szkolnym proponujemy około 15 km , bardzo atrakcyjną i łatwą trasę na odcinku z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały.  Czas spływu wynosi około 3,5 godziny. Spływy organizowane są przez licencjonowaną firmę. Firma zapewnia: lekkie polietylenowe kajaki, worki wodoodporne, kamizelki asekuracyjne, profesjonalne przeszkolenie kajakowe oraz opiekę doświadczonych instruktorów przez cały czas trwania spływu.

      Zobacz również:

 • Wycieczki dla dorosłych DOLINA RZEKI PILICY

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  100 zł  83 zł
 71
 62 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem