Warszawska Praga

Zwiedzanie z przewodnikiem Warszawskiej Pragi

„RZUĆ BRACIE BLAGIE i JEDŹ NA PRAGIE”

Katedra i MuralJeśli chcecie Państwo poznać inny świat i drzemiącego w nim ducha przedwojennej Warszawy  to zapraszamy na zwiedzanie Warszawy prawobrzeżnej niezniszczonej wojenną zawieruchą. Przez lata drugorzędna część miasta, szczęśliwe została odkryta przez ludzi kultury. Artyści urządzają tu swoje atelier, powstają galerie, alternatywne teatry, modne puby, urocze kafejki i knajpki oraz centra kultury. Kiedyś omijana „szerokim łukiem” przez turystów – teraz przyciąga niepowtarzalnym urokiem i warszawskim autentyzmem. Aby Ją poznać i poczuć Jej ducha potrzeba trochę czasu. Możliwości jest tak wiele.. zatem „do wyboru, do koloru” – Państwo określają swoje preferencje – my zajmujemy się organizacją.

Zwiedzanie Warszawskiej Pragi z przewodnikiem obejmuje:

  • Taras widokowy na Stadionie Narodowym, następnie przejazd metrem lub przejściem spacerem do serca starej Pragi.
  • Spacer (fragmentami oryginalnie brukowanymi) ulicami Starej lub Nowej Pragi posiadające w dużej mierze zachowaną dawną zabudowę z przełomu XIX/XX wieku oraz okresu międzywojennego. Zabudowa jednej z nich posłużyła jako naturalna (bez żadnych „ulepszeń”) scenografia do znanych filmów, np.: „Zamach„, „Kolumbowie”, „Dziewczęta z Nowolipek„, czy oscarowy „Pianista” Polańskiego. Tylko nieliczne kamienice doczekały się renowacji. Stan techniczny większości „woła o pomstę do nieba”. Podziwiamy widoczne jeszcze ślady dawnej urody, mając nadzieję, że nie będzie za późno na ich ratowanie i że ich piękno zostanie przywrócone.
  • Zaglądamy na praskie podwórka. Biedne, zaniedbane, ale mające w sobie to „COŚ” chwytające za serce, zaś podwórkowe kapliczki (w sumie na Pradze jest ich ok. 90) z pięknymi rzeźbami z aureolą żarówek, ozdabiane kwiatami, z palącymi się lampkami zauroczą każdego.
  • Spacer umili nam jedyny w Warszawie grająco – śpiewający pomnik praskiej kapeli podwórkowej. Na atrakcyjne zakupy zaprosi nas świątynia praskiego handlu, ponad stuletni Bazar Różyckiego.
  • Zajrzymy do wybranego obiektu sakralnego, np. neogotyckiej Katedry praskiej pw. św.Floriana, monumentalnej Bazyliki, cerkwi prawosławnej, czy też najstarszego zabytku Pragi, kościoła Matki Boskiej Loretańskiej. Poznamy praskie judaica, miejsca związane z historią praskich Żydów. Podejrzymy proces rewitalizacji jednego z największych i najbardziej rozpoznawalnych postindustrialnych kompleksów Warszawy, dawnej Wytwórni Wódek „Koneser„, docelowo będącej ogólnodostępnym centrum kulturalno – rozrywko – handlowym Starej Pragi.
  • Po „trudzie zwiedzania” możemy odpocząć w cienistych alejkach Parku Praskiego oraz podejść do wybiegu i podejrzeć co ciekawego słychać u brunatnych praskich miśków, a także odwiedzić Te co skaczą i fruwają”, czyli Warszawskie ZOO. Na ponad 40 ha wypielęgnowanym, parkowym terenie można obejrzeć ok. 3500 osobników, przedstawicieli ok. 550 gatunków. Zwierzęta oglądamy nie tylko na tradycyjnych wybiegach, czy w basenach, ale również w 10 nowoczesnych, całorocznych pawilonach.

FORMULARZ KONTAKTOWY – napisz lub zadzwoń 697 949 726

Imię i nazwisko

Adres email

Numer telefonu i treść