Królewski Kazimierz Dolny
Z Warszawy na jeden dzień warto zawsze pojechać do Kazimierza Dolnego – jednego z najładniej położonych miasteczek w Polsce, zwanego Perłą Lubelszczyzny. Zobaczysz tu wzniesienia o zboczach poprzecinanych erozyjnymi wąwozami. Wyjątkowo prezentuje się zespół renesansowych spichlerzy usytuowanych wzdłuż bulwarów wiślańskich. Kamienice ozdobione renesansową dekoracją rzeźbiarską stanowią ozdobę kazimierskiego rynku.. Specyficzny koloryt wąskich uliczek i zaułków sprawia, że od wielu lat Kazimierz przyciąga malarzy, filmowców i turystów.
- Obręb Rynku z charakterystyczną drewnianą studnią oraz zespołem kamienic, ozdobionych bogatą późnorenesansową dekoracją rzeźbiarską.Stojące przy rynku późnorenesansowe kamienice braci Przybyłów zachwycają fasadami z płaskorzeźbami wizerunkami św. Mikołaja i św. Krzysztofa, a także motywami ludzkimi, roślinnymi i zwierzęcymi. Zdobione attyki mają za zadanie optycznie podwyższać budynki. Równie bogatą ornamentyką poszczycić się może wykonana z kamienia wapiennego Kamienica Celejowska. Na jej fasadzie znajduje się figura św. Bartłomieja – patrona kupca i rajcy – Bartłomieja Celeja.
- Fara Kazimierska św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja, uznawana za prototyp świątyni w stylu renesansu lubelskiego z pięknymi detalami architektoniczno-rzeźbiarskimi.Fara poszczycić się może jedynymi z najstarszych w Polsce, pochodzącymi z 1620 r. organami z modrzewiowej oprawie. Za Farą znajduje się stary cmentarz parafialny.
- Wzgórze zamkowe z ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz dawną wieżą strażniczą będącą punktem widokowym na malowniczy przełom Wisły. Pierwotnie był on budowlą obronną, jednak w okresie renesansu został przebudowany w stylu pałacowym. Później podupadał, aż w końcu zamienił się w romantyczną ruinę. Jak mówi legenda „stąd podziemnymi tunelami do Estery król Kazimierz Wielki wędrował, gdzie w sąsiedniej Bochotnicy była jej alkowa„. Na szczycie wzgórza stoi Baszta wzniesiona na przełomie XIII i XIV w, pełniła funkcje obronne, zanim zbudowano Zamek, podobno w nocy służyła jako latarnia rzeczna.
- Góra Trzech Krzyży z panoramą niemal na całe miasteczko.Widoczne z oddali drewniane krzyże zostały tu umieszczone w 1708 r, kiedy miasteczko nawiedziła epidemia cholery.
- Spacer nadwiślańskim bulwarem z zespołem renesansowych spichlerzy, w tym Spichlerza Kobiałki i Spichlerza Ulanowskich.
- Wycieczka piesza do lessowego wąwozu. Korzeniowy Dół uważany jest za najpiękniejszy z kazimierzowskich wąwozów. Jego niezwykłe ściany, wysokie na kilka metrów, strome i pionowe przez system korzenny przybierają niepowtarzalne formy smoków, węży czy maszkaronów.
- Śladami kazimierskich Żydów. Ile zostało z żydowskiego Kazimierza? Ocalałe drewniane Jatki Koszerne i budynek dawnej Synagogi na Małym Rynku, gdzie znajdowała się dzielnica żydowska. Koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości starego cmentarza żydowskiego, miejsca egzekucji miejscowej ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Na cmentarzu znajduje się pomnik zwany Ścianą Płaczu wg. projektu Tadeusza Augustynka. Ma on formę jakby rażonej piorunem ściany, symbolu nienawiści hitlerowskiej. Charakterystyczne pęknięcie dzieli monument na dwie części. Cmentarz znajduje się przy ul. Czerniawy.
- Perełki architektury Jana Koszczyca Witkiewicza (Dom Potworowskich – Kaliczka Najświętszej Marii Panny – Łaźnia Miejska – Szkoła Rzemiosł Budowlanych – Willa Kwiecińskich – Willa Opoków – Dom Kifnerów – Kamienica z Loggią).
- Rejs po Wiśle z widokami na Kazimierski Park Krajobrazowy. ul. Nadwiślańska. Trasa : w górę Wisły, obok zamku w Janowcu, do Mięćmierza i z powrotem do Kazimierza.
- Kazimierz Zimą. Stacja Narciarska Kazimierz i Wyciąg Narciarski Parchatka.
- Słynny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Odbywająca się w sierpniu kilkudniowa impreza, odbywa się na obu brzegach Wisły – w Kazimierzu Dolnym i Janowcu.
- Najlepsza pamiątka z Kazimierza – Maślane koguciki.