Szlak turystyczny wiodący śladami małych pomników (przeważnie mają około 1 metra wysokości) przedstawiających bohaterów z seriali animowanych nakręconych w łódzkim Studio Se-Ma-For.
Docelowo trasę ma tworzyć 17 rzeźb z brązu. Na dziś jest ich 10. Mają one przypominać o ważnym aspekcie produkcji filmowej, jakim jest animacja. Rzeźby są ulokowane w miejscach atrakcyjnych dla turystów i związanych z łódzkim przemysłem filmowym.
Łódź Legendarna
Realizując „bajkowy” szlak nie sposób pominąć łódzkich baśni i legend. Stanowią one nie tylko urozmaicenie naszej wycieczki. Podobno w każdej legendzie jest ziarnko prawdy. Słuchając zatem łódzkich baśni i legend – poznacie historię miasta i ciekawostki o ludziach je tworzących w nieco innym aspekcie.
Wędrówka szlakiem Łódź Bajkowa to nie tylko frajda dla dzieci oraz powrót do dzieciństwa dla dorosłych. To również doskonała okazja do poznania Łodzi. Stwarza możliwość zobaczenia i odwiedzenia różnych ciekawych miejsc znajdujących się na trasie „bajkowej” wędrówki
Wybrane pomniki na trasie Łódź Bajkowa
Pomnik Misia Uszatka. Kultowa już serial o przygodach pluszowego misia „co klapnięte uszko miał”, który opowiada dzieciom na dobranoc historyjki o swoich przyjaciołach. Bajka cieszyła się i nadal cieszy wielką popularnością. Serial kupiły i emitowały 22 kraje. Na pomniku Miś Uszatek przedstawiony jest jako turysta: ma na sobie plecak, a w lewej łapce trzyma plan miasta.
Pomnik bohaterów filmu Zaczarowany ołówek. Serial, a potem zmontowany z niego pełnometrażowy film opowiada o przygodach chłopca imieniem Piotrek i pieska zwanego Pimpek, którym w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów pomaga zaczarowany ołówek. Wszystko, co się narysowało przy pomocy owego ołówka, materializowało się. Rzeźba przedstawia Piotrka, który rysuje zaczarowanym ołówkiem na ścianie Łódzkiego Domu Kultury. Pies zdaje się wyskakiwać z jego rysunku. Na rysunku można rozpoznać także postać krasnala, który „zaopatruje” Piotrusia w kolejne egzemplarze zaczarowanego ołówka.
Pomnik Misia Colargola. Bohater lalkowego serialu, stworzony przez francuską pisarkę Olgę Pouchine. Serial przedstawia przygody Misia w jego rodzimym lesie, podczas morskiej wyprawy, w kosmosie, na Dzikim Zachodzie i podczas podróży dookoła świata. Colargol, zgodnie z fabułą serialu, przedstawiony jest jako podróżnik. Ma niebieskie oczy, pod szyją charakterystyczną niebieską wstążeczkę, a w lewej łapce trzyma swoją „cudowną walizkę”. Stojąc na globusie ziemskim, zdaje się utrzymywać równowagę wyciągniętą w bok prawą łapką.
Pomnik Plastusia. Bohater książek Marii Kownackiej. Ludzik, ulepiony przez Tosię, który zamieszkał w piórniku i towarzyszył jej w szkolnych i domowych przygodach. Na pomniku Plastuś trzyma w prawej dłoni szkolny dzwonek, którym budził każdego rana swoich przyjaciół z piórnika. Dzwonek ma prawdziwe, ruchomo zawieszone serce. Lewą rękę Plastuś opiera na swoim pamiętniku.
Pomnik kota Filemona i Bonifacego. Bohaterowie serialu animowanego o przygodach młodego kotka Filomona i dorosłego kocura Bonifacego. Na pomniku Bonifacy stoi obok kłębka wełny, zaś Filemon spogląda w dół z pobliskiego murku. Takie rozstawienie przedstawia sytuację odwrotną niż zazwyczaj wydarzała się w bajce. Przeważnie to Bonifacy wylegiwał się na górze, na zapiecku, a Filemon bawił się poniżej.
Pomnik wróbla Ćwirka. Bohater serialowej dobranocki. Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, raz nawet leci do miasta. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka. Głosu wszystkim postaciom użyczył Jan Kobuszewski. „Pomnikowy” Ćwirek siedzi na gnieździe zbudowanym na rozwidleniu gałęzi małego drzewka. Tym samym przestawia sytuację nieco inną niż w serialu, gdzie ptaszek miał swoje „mieszkanie” na „dolnym piętrze” bocianiego gniazda.
Pomnik Trzech Misiów. Bohaterowie serialu animowanego opowiadającego o przygodach trzech pluszowych misiów, opartego na kanwie opowiadań Margarele Thiele. „Pomnikowe” trzy misie: Misia, Bartek i Kuba wołają do nas i machają ze szczytu małej skałki, na której stoją.
Satelity Kazimierza KAZIMIERZ & RĄBLÓW Kazimierz Dolny Park Miniatur w Rąblowie. Perełki drewnianej architektury Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Puław i pobliskich miejscowości „ […]
Ziemia Toruńska 2 i 3 dni TORUŃSKIE ATRAKCJE „Odkrywanie tajemnic toruńskiej starówki„. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego […]