Jednodniowa wycieczka do Lublina
Lublin to miasto o wielu twarzach. Miłośników historii zachwyci lubelska Starówka zwana przez niektórych „muzeum na powietrzu”, romantycy zatopią się w miejscach wyglądających niczym wyjęte z bajki. Pozostali odnajdą tu ciszę i spokój z pozoru nie pasujące do jednego z większych miast Polski. Specyficzną atmosferę Lublina tworzą studenci tutejszych uczelni – niewątpliwie jest to miasto akademickie.
Spacer po Staromiejskiej Dzielnicy. Lubelskie Stare Miasto jest śladem dawnej świetności Lublina. Zachwyca autentycznością i klimatem sprzed wieków. Wyróżnia się średniowiecznym układem przestrzennym, bogactwem zdobień zabytkowych kamienic i wiekowymi kościołami. Systematycznie rewitalizowane – zaczyna lśnić dawnym blaskiem. Wędrówka malowniczymi uliczkami urozmaicona różnymi ciekawostkami i lubelskimi legendami – zadowoli turystów w każdym wieku.
Wizytówką Lublina jest XIV -wieczna Brama Krakowska, rozbudowana w XVI – XVIII w łącząca Stare miasto ze Śródmieściem. Znajduje się w niej Muzeum Historii Miasta Lublina. Jednym z najciekawszych okazów jest ogromny spiżowy dzwon odlany w 1585 r. za panowania Stefana Batorego. U szczytu bramy grany jest codziennie hejnał miasta.
Podziemna Trasa Turystyczna. Ponad 200 metrowa trasa przebiegająca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic i przebiega na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów .Spacer z przewodnikiem tym podziemnym labiryntem jest jednocześnie wędrówką w historię Lublina i jego zagospodarowania przestrzennego. Historię tę przybliża cykl makiet ukazujących poszczególne fazy rozwoju miasta. Kulminacją trasy jest multimedialna wizualizacja (światło, dźwięk, ruch) Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku, która może zaskoczyć nawet najbardziej odważnego turystę!
Zamek Lubelski. Wzgórze Zamkowe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Sam Zamek, to neogotycki gmach pobudowany w połowie XIX wieku, na miejscu zrujnowanego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Z dawnego Zamku, ocalał gotycki kościół zamkowy i romańska wieża Donżon. Wejście na dziedziniec zamkowy. Dla chętnych, którzy pokonają niewymiarowe schody wieży Donżon oraz 30 metrową różnicę poziomów – nagrodą będzie taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży ze wspaniałą panoramą na miasto i okolice.
Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej – uhonorowany prestiżowym Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. Kaplica została wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego. Jej wnętrza – zdobią do dziś wspaniałe, bajecznie kolorowe rusko-bizantyjskie freski ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę. Jest to unikatowe na miarę europejską świadectwo przenikania się kultur Wschodu i Zachodu, ponieważ rzymskokatolicką świątynię przyozdabiają wizerunki ojców Kościoła Wschodniego.
Do zobaczenia:
Zabudowania i dziedziniec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z niezwykle wzruszającym pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Spacer po Lubelskim Krakowskim Przedmieściu. W czasach średniowiecza i odrodzenia nazwa ta określała całą dzielnicę, znajdującą się naprzeciw Staromiejskiej Bramy Krakowskiej, wokół traktu wiodącego do ówczesnej stolicy – Krakowa. Obecnie część ulicy jest deptakiem. W czasie spaceru przejdziemy przez Plac Litewski ze znajdującymi się tam pomnikami, obejrzymy zabytkowe kościoły, ciekawe architektonicznie gmachy oraz posłuchamy ciekawostek o słynnych mieszkańcach dawnego Lublina.
Wizyta w Archikatedrze Lubelskiej. Perła baroku na Lubelszczyźnie. Zachwyca niezwykle bogate wnętrze, a zwłaszcza tak zwane malarstwo iluzjonistyczne, dające wrażenie głębi i ruchu, typowe dla baroku i wystroju całej świątyni. Dodatkowo: zwiedzanie zakrystii akustycznej, tzw. skarbca oraz krypt.
Wizyta w Żywym Muzeum Cebularza. Zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych lubelskich placków. Podczas interaktywnego pokazu dowiemy się czegoś z historii Lublina, poznamy legendę i przepis na cebularze oraz odkryjemy właściwości jego składników. Każdy na chwilę stanie się piekarzem, przyczyniając się tym samym do powstania aromatycznych placków. Pokaz kończy się degustacją. Dodatkowo: dla każdego z uczestników – oryginalny cebularz.
Muzeum Wsi Lubelskiej. Usytuowany na malowniczym terenie Skansen – zaprasza do zwiedzenia ekspozycji prezentującej przedmioty związane z dawnym życiem wsi, dworów oraz miasteczek. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Powiśla Lubelskiego, Podlasia, Nadbuża oraz sektory dworski i miasteczkowy. Oprócz zagród wiejskich z obiektami inwentarskimi, zabudowaniami gospodarskimi i wyposażonymi chałupami – zobaczymy wnętrze XVIII-wiecznego dworu czy zabytkową cerkiew greckokatolicką. Niewątpliwą atrakcją lubelskiego skansenu jest sektor miasteczkowy, będącego modelem prowincjonalnego miasteczka z lat 30. XX wieku. Odwiedzający miasteczko mają okazję zobaczyć ekspozycje m.in. sklepu żelaznego, zakładu fryzjerskiego, kuchni żydowskiej, poczty, piwiarni, domu burmistrza oraz warsztatów kołodzieja, szewca i cholewkarza.