Ziemia Łowicka
Jednodniowa wycieczka do Ziemi Łowickiej
Wariant nr 1
Żelazowa Wola. Założenie dworkowo/parkowe. Miejsce urodzenia F. Chopina. Zrekonstruowany dworek w
Brochów. Kościół tematycznie związany z Fryderykiem Chopinem i jego rodziną. Miejsce ślubu rodziców Chopina, jego chrztu oraz ślubu jego siostry.
Sromów. Rodzinne Muzeum Sztuki Łowickiej. Ponad 400 drewnianych figur i rzeźb. Większość z nich jest ruchoma dzięki zainstalowanym specjalnym mechanizmom. Zostały one poukładane w scenki, prezentujące różne wydarzenia z życia dawnych Księżaków, np. procesję Bożego Ciała w Łowiczu. Oprócz tego zobaczymy kolekcję łowickich „pająków”, wycinanek, bibułkowych kwiatów, haftów, obrazów, malowanych skrzyń i kredensów, unikatowy zbiór wiejskich pojazdów, a także stare narzędzia rolnicze. Do zobaczenia zbiory znajdujące się w 4 tematycznych pawilonach.
Niepokalanów. Zespół kościelno-klasztorny związany ze świętym Maksymilianem Marią Kolbe. Zobaczymy tu m.in.: Bazylikę. Dom i muzeum Św. Maksymiliana. Muzeum klasztornej straży pożarnej. Dla chętnych: Panorama Tysiąclecia (ruchoma szopka, ilustrująca historię kościoła w Polsce) I Misterium Męki Pańskiej (spektakl multimedialny).
Strzyżew. Barokowy dwór świadczący usługi hotelowo/gastronomiczne. Możliwość organizacji ogniska
Wariant nr 2
Nieborów. Barokowy zespół pałacowo-ogrodowy. Magiczne miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Dawna, mazowiecka siedziba rodu Radziwiłłów. W najgorszym okresie stalinizmu – cudem uratowany przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem. Pałac dotrwał do dziś w stanie praktycznie nienaruszonym. Obecnie znajduje się tu muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Sprzęty, przedmioty i ich rozmieszczenie – wyglądają tak, jakby właściciele wyjechali dosłownie przed chwilą, porzucając drogocenne meble, sprzęty i książki. Pałac otacza, rozległy ogród. Możliwość zwiedzania wnętrz pałacowych. Wizyta w Manufakturze Majoliki (oryginalna ceramika wytwarzaną w nieborowskiej fabryce fajansów). Spacer alejkami zabytkowego parku.
Arkadia. Jeden z najlepiej zachowanych w Polsce park sentymentalno-romantyczny. Zaprojektowany w tzw. stylu angielskim, gdzie dominującymi wartościami były swoboda, romantyzm oraz naturalność. Wokół spiętrzonego wielkiego stawu, wytyczone zostały alejki oraz urokliwe zakątki obsadzone bujną roślinnością – wyglądające, jakby były i rosły tam od zawsze. Romantycznego charakteru dodają budowle i konstrukcje ogrodowe nawiązujące do antyku, średniowiecza i renesansu.
Żelazowa Wola. Założenie dworkowo/parkowe w miejscu urodzenia F.Chopina (opis powyżej)
Sromów. Muzeum Sztuki Łowickiej (opis powyżej)
Sochaczew. Muzeum Kolei Wąskotorowej (opis powyżej)
Niepokalanów. (opis powyżej)
Łowicz. Położony nad rzeką Bzurą Łowicz jest nie tylko jednym z najbogatszych w zabytki miast Mazowsza, ale też ośrodkiem kultywowanego od lat folkloru. Procesją Bożego Ciała w Łowiczu zachwycano się już na początku ubiegłego stulecia na łamach „National Geographic” . Do dziś zachowała wiele z dawnej obrzędowości, lecz jest jedną z niewielu okazji, kiedy łowiczanie zakładają tradycyjne stroje ludowe – spódnice i portki w kolorowe pasy, czarne aksamitne gorsety i haftowane koszule. Na historycznym rynku – znajduje się jedna z najpiękniejszych na Mazowszu Bazylika Katedralna z bogatym wystrojem w stylach renesansowym, barokowym i rokokowym.
Wariant nr 3
Nieborów. Muzeum Motoryzacji. Muzeum to efekt sentymentu właściciela do motoryzacji z minionej epoki
Nieborów. Zespół pałacowo-ogrodowy (opis powyżej)
Arkadia. Sentymentalno-romantyczny park w Arkadii (opis powyżej)
Sromów. Muzeum sztuki łowickiej (opis powyżej)