Szlak Piastowski 2 i 3 dni

Szlak Piastowski 2 i 3 dni

Wariant 2 – dniowy

kruszwicaKruszwica. Legendarna „Mysia Wieża” oraz kamienna romańska Kolegiata.

Biskupin. Osada w Biskupinie jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym . To tutaj odkryto pozostałości drewnianej osady obronnej sprzed ponad 2700 lat. Jej zrekonstruowany fragment pozwala zobaczyć, jak mieszkali nasi przodkowie, poznać realia ich codziennego życia i przekonać się, że nie było to życie łatwe.  Zobaczysz tu m.in.: pełnowymiarowe rekonstrukcje neolitycznych „długich domów”, rekonstrukcje obozowiska łowców mezolitycznych, osiedle obronne czy zrekonstruowaną średniowieczną wioskę. Uzupełnieniem są tematyczne ekspozycje i wystawy.

Gniezno. Poznaj pierwszą stolicę Polski. Arena wielu doniosłych wydarzeń związanych zwłaszcza z najdawniejszymi dziejami państwa. Do dziś zachowały się tutaj bezcenne zabytki. Na atrakcyjność turystyczną miasta wpływa także fakt, że leży ono w samym centrum Szlaku Piastowskiego, stanowiąc dzięki temu znakomitą bazę wypadową.  Najznakomitszym zabytkiem Gniezna jest Wzgórze Lecha wraz ze stojącą na nim katedrą gnieźnieńska. Gotycka świątynia została wybudowana w połowie XIV wieku na miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego i przedromańskiego. W nawach bocznych znajdują się wejścia do 14 kaplic otaczających wieńcem katedrę. W południowej nawie można podziwiać gotycki portal ze słynnymi rzeźbionymi drzwiami instruującymi żywot św. Wojciecha. Drzwi gnieźnieńskie” wybitne dzieło metaloplastyki średniowiecznej najprawdopodobniej na zlecenie Mieszka III. W podziemiach katedralnych oglądamy fragmenty pierwszych świątyń przedromańskich i romańskich oraz kamienne grobowce. Skarbiec katedry jest drugim po jasnogórskim najbogatszym skarbcem sakralnym w Polsce. Podczas pobytu w Gnieźnie warto odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego. Zgromadzone zbiory są związane z polskim wczesnym średniowieczem oraz z historią Gniezna i okolic. Dla dzieci ze szkoły podstawowej polecamy obejrzenie nowoczesnej wystawy p.t. „Początki państwa polskiego”. Uzupełnieniem wystawy są multimedialne prezentacje opracowane w technice 3D z trzema tematycznymi filmami p.t. „ Państwo, Źródła i Kultura”.

Ostrów Lednicki.  Największa wyspa jeziora Lednica. Według tradycji tutaj Mieszko I przyjął chrzest, legenda głosi, że tu także przyszedł na świat jego syn Bolesław Chrobry. Pewne jest, że tutaj Bolesław Chrobry przyjął Ottona III w 1000 roku. Na wyspie pierścieniowate grodzisko wczesnohistoryczne z ruinami kościoła i zamku książęcego z końca X wieku. Na wyspę prowadzi przeprawa promowa.

Rejs statkiem. Rejs po jeziorze Gopło z widokami na Nadgoplański Park Tysiąclecia.


Wariant 3 – dniowy

Kruszwica – Biskupin – Gniezno – Ostrów Lednicki – Wenecja – Skansen kolei wąskotorowej – Strzelno – Lubostroń – Wybrany park rozrywki

Ciuchcia”. Kolejka wąskotorową przez Pałuki. Przejażdżka najwęższą w Polsce, działającą od 1894 roku, kolejką wąskotorową. W tempie 20 km/h, w takt stukających kół i jedynym w swoim rodzaju kołysaniu, z okien wagoników podziwiamy malownicze widoki Pałuk. Trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję i Biskupin do Gąsawy.

Gniezno. Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Bogate zbiory sztuki sakralnej. Dla starszych grup polecamy obejrzenie eksponatów Skarbca Katedralnego, który obok Wawelskiego należy do najbardziej okazałych. Posiada najcenniejsze i najbardziej unikatowe zabytki sakralnej sztuki romańskiej i gotyckiej w Polsce.

Wenecja. Niewielka wieś Wenecja jest znana z ruin kamienno – ceglanego zamku z XIV – XV w, a właściwie z zamieszkującego go właściciela Mikołaja z rodu Nałęczów zwanego Krwawym Diabłem. Podobno jego duch nadal tam straszy. . 

  • do zobaczenia malownicze ruiny XIV wiecznego zamku tzw. „Krwawego Diabła Weneckiego”,
  • jedna z największych w Europie wystaw średniowiecznych machin oblężniczych.

Skansen kolei wąskotorowej. Unikatowa „perełka” jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zgromadzono tu kilkadziesiąt niezwykłych eksponatów: zabytkowe parowozy, wagony o najróżniejszym przeznaczeniu i drezyny. Ekspozycję uzupełnia oryginalna infrastruktura kolejowa, np. zabytkowa poczekalnia, budka dróżnika, torowiska z rozjazdami i zwrotnicami, żuraw wodny i in. Po „trudach zwiedzania” dla najmłodszych kolejowy plac zabaw. 

StrzelnoPrawdziwa gratka dla miłośników sztuki romańskiej. Trzy unikatowe obiekty, które możemy zwiedzić łącznie – lub- wybrać ten, dla nas najbardziej interesujący.

  • Kościół (Rotunda) św. Prokopa. XII – wieczna, największa romańska rotundę w Polsce. Prawie wszystko z tego kościoła zbudowane jest z ciosów granitowych, z elementami konstrukcyjno – dekoracyjnymi z piaskowca, a cegła jest elementem zastosowanym nieco później.
  • Bazylika Św. Trójcy. Budowla romańska z przełomu XII/XIII w. Kilkakrotnie przebudowywana w stylu gotyckim i barokowym zachowała jednak wiele „zewnętrznych” romańskich elementów. Wewnątrz dwie XII – wieczne romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich.
  • Romańskie Muzeum. Zobaczymy tu : trzy romańskie rzeźbione tympanony, płyty nagrobne, płaskorzeźby, przepiękne relikwiarze, dokumenty, rzeźby, szaty liturgiczne i inne.

Lubostroń. Przepiękny, XIX wieczny zespół pałacowo – parkowy. Obecnie ekskluzywne centrum noclegowo – konferencyjne.

  • zwiedzanie wybranych, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacowych wraz z piwnicami
  • spacer po świetnie utrzymanym i zagospodarowanym, zabytkowym parku pałacowym,
  • na życzenie: przejażdżka tramwajem konnym alejkami parkowymi.

Parki rozrywki dla dzieci

Pobiedziska. Park Miniatur i Gród Pobiedziska.

Park Miniatur. Gdzie możesz zobaczyć około 40 najważniejszych, a także i tych mniej znanych budowli z terenu Szlaku Piastowskiego oraz Wielkopolski. Miniatury są wykonane w skali 1:20. i są wierną kopią oryginałów. Zobaczymy tu nie tylko pałace, ratusze i kościoły, ale również odtworzone całe grody, tradycyjne wiejskie zagrody jak i fragmenty, najciekawszej zabudowy miast wielkopolskich. Teren skansenu to zagospodarowany park z wysepkami na wodzie, na których ustawione są makiety.

Gród Pobiedziska. Tu spotykasz się z historią dosłownie w wielkim stylu! Na terenie Grodu, zbudowanego na wzór wczesnośredniowiecznej drewnianej fortecy zobaczymy repliki średniowiecznych machin oblężniczych w naturalnej skali. Ogrom prezentowanych eksponatów z pewnością zadziwi każdego. Machiny zostały zbudowane przez pasjonatów, którzy od lat, w oparciu o dostępne źródła tworzą najróżniejsze konstrukcje. Godnym zaznaczenia jest fakt, że powstałe dzieła są nie tylko wierne historycznie, ale też maksymalnie interaktywne i bezpieczne. Wiadomo, że dla dzieci i młodzieży zabawa jest najlepszym sposobem na naukę. W programie zwiedzanie Grodu oraz prezentacja uzbrojenia wojów piastowskich 

Zaurolandia. Rodzinny Park Dinozaurów w Rogowie

  • spacer z przewodnikiem prawie 2 km trasą, biegnąca wzdłuż brzegu jeziora, z modelami dinozaurów w rzeczywistej wielkości,
  • obejrzenie wystawy skamieniałości z różnych epok geologicznych w Muzeum Paleontologicznym,
  • po zwiedzaniu – czas na „harce i psoty” w  wyposażonym w moc atrakcji Parku Zabaw.

Silverado City. Nie musisz lecieć do Ameryki, żeby zobaczyć prawdziwy Dziki Zachód! Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień – niezwykły Park Rozrywki, który najrealniej w Polsce odwzorowuje miasteczko z Dzikiego Zachodu końca XIX wieku. Zwiedzimy tu: całoroczny saloon, chatę trapera, domek dr Queen, biuro szeryfa z więzieniem, wioskę indiańską, fort wojskowy, farmę ranczera, bank, pocztę i inne. Najważniejsze jest jednak to, że przeżyjemy wiele niezapomnianych, „westernowych” przygód.