Wzdłuż zatoki Gdańskiej
MIERZEJA WIŚLANA
Stegna. Muzeum „Bursztynowa komnata”. Oglądamy kolekcję unikatowych brył bursztynu, odkrywamy historię zaginionej Bursztynowej Komnaty, uczymy się odróżniać bursztyn od falsyfikatów.
Krynica.
- Park linowy z 4 trasami i przeszkodami o różnej skali trudności.
- Latarnia morska z 1895 r. Najłatwiej tu dotrzeć od strony plaży. Należy skręcić z ul. Wojska Polskiego w ul. Żołnierzy i iść w górę.
- Przejażdżka statkiem po Zalewie Wiślanym.
Kąty Rybackie. Muzeum Zalewu Wiślanego. Poznajemy historię szkutnictwa i rybołówstwa, słuchając opowieści o pracy rybaków, zawodzie latarnika oraz o pracy ratowników brzegowych.
Sztutowo. Muzeum Stutthof. Zwiedzanie terenu byłego obozu zagłady.
TRÓJMIASTO
Gdańsk. To hanzeatyckie miasto portowe o ponad tysiącletniej tradycji. Korzyści płynące z handlu i kontaktów zagranicznych skutkowały m.in bogaceniem się miasta, a także szybkim rozwojem kultury,nauki i sztuki. Efekty tego widać do dziś – architekturze, muzeach , kościołach czy galeriach sztuki. Obecnie Gdańsk jest jednym z istotniejszych w Polsce ośrodków gospodarczych, kulturalnych, naukowych i turystycznych.
Trasą, od której zwykle zaczyna się zwiedzanie Gdańska , jest Droga Królewska. Brama Wyżynna, Katownia, Złota Brama, ulica Długa z reprezentacyjną kamienicą Uphagena, gotycko – renesansowy Ratusz Spacer z przewodnikiem po najpiękniejszych fragmentach gdańskiej starówki. Koniecznie trzeba pospacerować romantyczną ulicą Mariacką przy której mieszczą się pracownie bursztyny, oraz odwiedzić Kościół Najświętszej Marii Panny, z którego wieży rozciąga się imponujący widok na miasto i Zatokę Gdańską.
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest zabytkowy Żuraw nad Motławą, najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. Konstrukcję z cięgieł i drewna wzniesiono w 1 połowie XV w.
Ważnym punktem na mapie jest pomnik poległych stoczniowców, upamiętniający ofiary krwawych strajków robotniczych w 1970 roku.
Na początku sierpnia w Gdańsku rozpoczyna się jarmark dominikański, którego tradycje sięgają średniowiecza. 3 tygodniowemu jarmarkowi towarzyszą liczne imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.
Muzeum Bursztynu. Wieżę więzienną, gruntownie zmodernizowano i zaadaptowano na potrzeby muzeum bursztynu otwartego w czerwcu 2006 r. To nowoczesna placówka, która korzysta z najnowszych rozwiązań technicznych. Na 6 kondygnacjach prezentowane są eksponaty przyrodnicze, historyczne oraz artystyczne przybliżający historię rzemiosła bursztynu od czasów najdawniejszych aż do współczesności. Sporą atrakcją są dwie spośród zaledwie kilku na świecie jaszczurek zatopionych w Bursztynie. Zwiedzający mają również okazję obejrzeć wypożyczone od prywatnego kolekcjonera z Monachium zabytki dawnej sztuki bursztynu. Wykonane w Gdańsku w siedemnastym i osiemnastym wieku. Między innymi, ołtarzyk domowy z Madonną, ołtarzyk z krzyżem, plakietkę bursztynową, zdobioną relikwiami z kości słoniowej, świecznik oraz szkatułkę. Najcenniejszym eksponatem kolekcji jest kabinet bursztynowy. Bogato zdobiony mebel, z mnóstwem skrytek i szufladek. Na ostatnim poziomie znajduje się dział sztuki współczesnej, prezentujący pracę wybitnych artystów, począwszy od sztuki użytkowej po współczesne instalacje. Adres : Targ Węglowy 26.
Muzeum II Wojny Światowej
Rejs statkiem na Westerplatte.
Gdynia.
Gdynia i Sopot, to miasto o zupełnie innym charakterze, się największy. W Trójmieście Gdańsk próżno szukać w nich świadectw wielosetletnią letniej tradycji po Sopot. Gdynia, to miasto młode. Wielkim atutem jest natomiast ich lokalizacja. Sopot leży pomiędzy piaszczystymi plażami zatoki gdańskiej, a lasami trójmiejskiego parku krajobrazowego obrazowego a Gdynia szczyci się łatwo dostępną i długo linią brzegową.
Skwer Tadeusza Kościuszki i molo południowe. To najlepsze miejsce spacerowe w Gdyni. Tu odbywa się większość festynów i koncertów. Latem można wypłynąć na wody zatoki statkiem. Wycieczkowym Viking 2, której wieczorem cumuje przy nabrzeżu i zamienia się w restaurację na wodzie. Również przy skwerze Kościuszki, można podziwiać słynne muzea.: żaglowiec dar pomorza oraz okręt wojenny błyskawica p. Na końcu molo mieści się akwarium gdyńskie ze zwierzętami wodnymi z różnych stron świata. Do najciekawszych okazów należą 3 gatunki żółwi morskich oraz rafa koralowa. Pobliskie muzeum oceanograficznych prezentuje spreparowane okazy flory i fauny. Z Kamiennej Góry roztacza się wspaniały widok na skwer Kościuszki, mierzeje helską i zatokę gdańską oraz morenowe wzgórza otaczającego Gdynię, parku krajobrazowego.
- Muzeum Oceanograficzne + Akwarium Morskie,
- żaglowiec – muzeum „Dar Pomorza”,
- okręt wojenny – muzeum „Błyskawica”,
- atrakcje największego w Polsce Parku Przygody „Adventure Park”.
Sopot
Ulica bohaterów Monte Cassino i znajdujący się na jej końcu plac zdrojowy są sercem Sopotu. Popularne „Monciak” to deptak zbudowany po obu stronach, nie wysokimi kamienicami z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. To tu mieszczą się kina, teatr, popularne kluby, kawiarnie i kramy lokalnych artystów. Przedłużeniem deptaku jest wspaniały molo – wizytówka Sopotu. Składa się z 2 części, drewnianego pomostu wchodzącego 0,5 km w głąb Zatoki gdańskiej oraz lądowego, skwaru kuracyjnego zabytkową fontanną, latarnią morską i muszlą koncertową. W sierpniu w słynnej sopockiej Operze Leśnej odbywa się Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot FestiVal.
Oliwa
W oddalone od centrum Gdańska Oliwie koniecznie trzeba zajrzeć do katedry i posłuchać ich brzmienia ogromnych rokokowych organów. Na które składają się 7876 piszczałek wykonanych z drewna dębowego, jodłowego, sosnowego i cyny. Każdego lata są tu organizowane międzynarodowe festiwale muzyki. Organowej warto odpocząć w pobliskim ogrodzie zoologicznym, uważanym za jeden z najpiękniejszych położonych w kraju.
REJS STATKIEM DO FROMBORKA + ZWIEDZANIE KOMPLEKSU WZGÓRZA KATEDRALNEGO
Rejs statkiem na trasie Krynica Morska – Frombork – Krynica Morska
Frombork. Zespół katedralny
Frombork jest jednym z najpiękniej położonych miast na Warmii. Z Wieży Radziejowskiego roztacza się rozległa panorama na czerwono ceglaną katedrę przez port oraz Zalew Wiślany. Na horyzoncie widoczny jest pas ziemi należący już do mierzei wiślanej. Miasto słynie przede wszystkim jako miejsce pracy i śmierci wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Tu bowiem powstało jego ostatnie i wiekopomne dzieło „obrotach sfer niebieskich”.
Najważniejszym obiektem wzgórze katedralnego jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja (Bazylika archikatedralna) wzniesiona w XIV w, o wspaniałych gotyckich kształtach, gwiaździstym sklepieniu, dziewiętnastowiecznych polichromia oraz w większości z renesansowymi i późno barokowymi wyposażeniem. Głównym celem turystów przyjeżdżających do Fromborka jest zespół budowli na Wzgórzu Katedralnym, położonym na wysokości około 20 m nad poziomem morza o wymiarach 163 x 80 m., gdzie mieszczą się: największa na Warmii średniowieczna katedra, pałac biskupów i kanonie, a całość otoczona jest murami i z basztami. Pamiątki po Mikołaju Koperniku obejrzeć można w pałacu biskupi, gdzie odbywają się również liczne wystawy. Nazywano na cześć astronoma Wieżę Kopernika, a w niej na parterze umieszczono ekspozycję – „Gabinet uczonego doby renesansu”. Wystrój zabytkowego wnętrza ma przypominać pracownię astronoma. Ze szczytu Wieży Radziejowskiego roztacza się rozległy widok na miasto i Bałtyk, a wewnątrz umieszczono planetarium oraz unikatowe wahadło Foucaulta. Przyrząd, który dostarcza dowodu na istnienie ruchu obrotowego ziemi. Na pobliskim zalewie wiślanym latem kursują statki wycieczkowe. Co roku latem we Fromborku odbywa się słynny międzynarodowy festiwal muzyki organowej. Koncerty wykonane przez muzyków polskich i zagranicznych. Prezentowane są na jednym z najcenniejszych kraju zabytkowych organach pochodzących z 1683 roku.
We Fromborku zobaczysz:
- XIV wieczną Katedrę. W prezbiterium kopia wielkiego ołtarza z katedry na Wawelu.
- Muzeum Mikołaja Kopernika. Ekspozycja dot. życia, teorii i twórczości astronoma.
- Planetarium. Film popularno – naukowy tematycznie dobrany do wieku dzieci.
- Szpital św.Ducha. W obiekcie: kaplica św. Anny, zespół poszpitalny, piece łaziebne (dawne stanowiska archeologiczne), dział historii medycyny, ogród zielny z uprawami różnych ziół leczniczych.
- Dzwonnica. W obiekcie: taras widokowy z rozległą panoramą, Wahadło Foucaulta (przyrząd umożliwiający naoczną obserwację ruchu obrotowego ziemi wokół własnej osi).
- Wieża Mikołaja Kopernika.
REJS STATKIEM NA HEL + ZWIEDZANIE
- Rejs statkiem na trasie Gdynia – Hel – Gdynia
Hel (wstępy do wyboru):
- Fokarium
- Latarnia morska
- Muzeum Obrony Wybrzeża. Obejmuje dwa spośród licznych na tym terenie umocnień artyleryjskich : wieże kierowania ogniem i stanowisko artyleryskie jednej z największych na świecie baterii Schleswig – Holstein z 1940 r.
MIEJSCA WARTE ZOBACZENIA „Z” i „DO” WARSZAWY
Malbork. Zamkowy zespół rezydencji wielkich mistrzów krzyżackich z XIV-XV wieku. Jedna z największych warowni średniowiecznych w Europie. Zwiedzanie zabytkowych wnętrz.
Malbork jest położony w południowym skraju płaskich żuław wiślanych, nad wschodnim procentowym ramieniem Wisły– Nogatem. Historię miasta ściśle wiąże się z gotyckim z antkiem, który jest największą ceglaną warownią w Europie. Zawodnicy szpitala Najświętszej Marii Panny Domu niemieckiego w Jerozolimie, nazywani krzyżakami i rozpoczęli budowę zamku Maryi około 1274 roku. W 1286 roku miasto założone przy zamku otrzymało przywilej lokacyjny. Ważną datą w dziejach malborka był rok 1309. Wówczas to Wielki Mistrz zakonu przyniósł tu z Wenecji swoją siedzibę. Zamek odgrywał odtąd rolę stolicy jednego z najpotężniejszych państw w regionie południowego Wybrzeża Bałtyku.
Kanał Ostródzko – Elbląski. Ewenement w skali światowej. Statkiem płyniemy i jedziemy! Różnica poziomów osiąga 100 metrów, które statek pokonuje przy pomocy pięciu pochylni. Lądowy transport statku odbywa się na specjalnej platformie, która sunie po szynach. Cały rejs „podzielony” jest na 4 odcinki. Proponujemy – najciekawszy 5-godzinny odcinek z Buczyńca do Elbląga. Podczas rejsów można podziwiać malownicze pejzaże i zabytkowe urządzenia hydrotechniczne. Jednak najwięcej wrażeń, co zgodnie z podkreślają turyści, dostarcza pływanie statkiem po łące.
Elbląg. Pierwsza nazwa miejscowości – Truso – została nadana przez Prusów w. Od XIII wieku miasto już jako Elbląg rozwijało się, stając się ośrodkiem handlowym i portem morskim nad Zalewem Wiślanym I będąc jednocześnie członkiem Hanzy. Niestety, spłycenie zalewu wiślanego i powiększenie się delty Wisły oraz ostatecznie przegrana rywalizacja z Gdańskiem pogłębiły upadek miasta. Ożywienie pojawiła się w XIX wieku, gdy nastąpiło połączenie z kanałem Elbląsko – Ostródzkim, który przecina Elbląg. Elbląska starówka została zniszczona podczas drugiej wojny światowej w niemal 80 %. Obecnie, dzięki pracom konserwatorskim i konstrukcyjnym, zachowuje historyczną zabudowę uliczek, a wnoszone niemal od podstaw nowe kamienice wzorowane są na dawnych. Przy okazji prac nad odtworzeniem oryginalnego układu miasta archeolodzy natrafili na wspaniałe odkrycia, a liczne znaleziska prezentowane są w miejscowym muzeum. Spośród odtworzonych kamienic warto zwrócić uwagę na budynki zachowujące renesansowy charakter, z rzeźbami i wieńczącym je attykami, oraz na te młodsze, barokowe. Nad miastem góruje 95 m. Wieża katedry św. Mikołaja., której szczyt wieńczy czterospadowy dach z kilkunastometrową latarnią z barokowym hełmem i iglicę. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, modernizowany do 1965 r. Okna, wypełnionym wielobarwnymi, witrażami, a wnętrze zawiera cenne dzieła sztuki, które uratowano przed zniszczeniem i umieszczono w kościele. Uwagę zwracają: gotycka chrzcielnica z brązu z 1387 roku. Wsparta na w ich łapach, gotycki tryptyk w gł. ołtarzu oraz ozdobna, renesansowa ambona. Pozostałością rozległych niegdyś fortyfikacji i murów obronnych miasta jest Brama Targowa, którą zdobi herb zakonu krzyżackiego