Wokół Płocka

Wokół Płocka

PŁOCKIE ATRAKCJE

Wzgórze Tumskie. Ponad 900 – letnia Katedra z bogato zdobionym polichromiami wnętrzem. W Kaplicy Królewskiej sarkofag Wł.Hermana i B.Krzywoustego. W kruchcie replika słynnych romańskich Drzwi Płockich z misternie wyrzeźbionymi w brązie scenami ze Starego Testamentu oraz scenami z życia Jezusa. Tuż obok katedry opactwo pobenedyktyńskie wraz z fragmentami dawnego gotyckiego zamku. Po zwiedzeniu Katedry przejście parkowymi alejkami Tumskiego Wzgórza z malowniczym widokiem na rozlewającą się aż po horyzont, szeroką wstęgę Wisły.

Spacer w obrębie Starego Rynku. Po „trudach spacerowania” posłuchamy granego na żywo hejnału z wieży ratuszowej oraz zobaczymy scenkę pasowania na rycerza Bolesława Krzywoustego.

Muzeum Diecezjalne. Oglądanie unikatowych zbiorów sztuki sakralnej może wydawać się (zwłaszcza dzieciom) nudne i mało ciekawe. Nic bardziej mylnego! Uczestnikom naszych wycieczek pokazujemy bowiem to, co zawsze je naprawdę zaciekawia. Zobaczymy tu m.in.: Skarbiec, Biblię Płocką, w pełni „wyposażoną” zbroję husarską, kolekcję pasów kontuszowych prezentowanych w specjalnej szafie otwieranej z 4 stron czy kolekcję zbiorów misyjnych z oryginalnymi strojami indiańskimi i bajecznie kolorową kolekcją motyli.

Muzeum Secesji. Istna gratka dla miłośników tego stylu. Oglądając największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej czujemy się jak w gościnie u dawnych mieszczan. Pięknie i z pietyzmem zaaranżowane, urządzone i wyposażone wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa XX wieków Płocka. Nowocześnie zaaranżowana wystawa ukazująca 1000 lat bogatej historii Płocka. Dla dzieci, oglądanie, ulokowanej na 3 piętrach wystawy – jest zbyt męczące i może być nużące. Jednakże jest tu coś, co z pewnością je zainteresuje. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest tu bowiem makieta Płocka z około 1800 roku o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej światła i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach.

Płockie Zoo. Pięknie położone na wysokiej skarpie wiślanej, tonące w zieleni i kwiatach znajduje się w czołówce polskich ogrodów zoologicznych. Tu nie tylko oglądamy, ale, dzięki fantastycznym aranżacjom czujemy się jakby przeniesieni do naturalnego środowiska, w jakim żyją poszczególne zwierzęta.W programie, m.in.: spacer z przewodnikiem opatrzony interesującym komentarzem n.t. oglądanych zwierząt oraz wizyta w mini-zoo, gdzie mamy możliwość nakarmienia i pogłaskania łagodnych zwierzaków.

Ciuchcia Tumska. Kolejka turystyczna typu „ciuchcia”. Około godzinna trasa prowadzi przez najciekawsze turystycznie miejsca Płocka i jest połączona z komentarzem przewodnickim. Kolejka składa się z dwóch 20-osobowych wagoników – dlatego tę atrakcję proponujemy grupom maksymalnie 40-osobowym (licząc łącznie dzieci + opieka).

Rejs statkiem spacerowym po Wiśle. Wspaniała panorama „od strony wody” na tonącą w zieleni, wysoką skarpę płocką i ukwiecony zespół zamkowo-katedralny na Wzgórzu Tumskim.

Odpoczynek na Wisłą. Spacer po jedynym w Polsce molo na rzece, o długości około 365 metrów.


PROGRAM DLA AKTYWNYCH
w PŁOCKU

Park linowy od 3 lat do 99 lat. Park jest usytuowany wśród naturalnego lasu, gdzie trasy linowe rozpięte są pomiędzy drzewami. Cztery trasy o różnej skali trudności: OD trasy dziecięcej całkowicie okrytej siatkami zabezpieczającymi, PRZEZ dwie trasy dla starszych – początkujących i średnio-zaawansowanych, PO trasę dla zaawansowanych.

Centrum Zabaw.  Zaprasza dzieci w wieku DO 13 lat. Centrum, to przestrzeń o powierzchni ponad 1.600 m2 zaaranżowana na bajkowe miasteczko. Mnóstwo konstrukcji zabawowych oraz wiele różnych atrakcji, które z pewnością trafią w upodobania tych nieco młodszych i nieco starszych dzieci. Zabawa odbywa się pod bacznym okiem animatorów, którzy, w chwili odpoczynku, przeprowadzą pokaz puszczania baniek mydlanych i malowania twarzy.

Dziecięcy Park Linowy.  Zaprasza dzieci w wieku DO 12 lat. Park jest usytuowany na terenie płockiego ZOO. Dzieci pokonują proste, kolorowe przeszkody linowe zawieszone pomiędzy domkami zainstalowanymi na drzewach i palach. Trasa o długości 75 m, zawiera do pokonania 11 ciekawych przeszkód i cała jest okryta siatkami zabezpieczającymi i dlatego nie wymaga żadnego sprzętu asekuracyjnego. Niewątpliwą atrakcją jest możliwość obserwowania zwierząt z wysokości od 1,5 do 3 metrów nad ziemią, zaś „małpim figlom” dzieci przyglądają się prawdziwe małpy.

Przygoda w ZOO. Zwiedzamy ZOO bawiąc się. Gra terenowa dla dzieci DO 12 lat. Zabawa jest ukierunkowana na poznanie świata zwierząt i różnych ciekawostek z nimi związanych. Na trasie zwiedzania usytuowane są stacje, w których uczestnicy wykonują zadania takie jak, np.: odgadywanie odgłosów wydawanych przez różne zwierzęta, przeprawa tratwą przez rzekę czy łowienie rybek wędką XXL. Wykonywanie zadań i zdobyte tym samym punkty prowadzą grupę do odkrycia skarbu. Wykonywane zadania są o różnym stopniu trudności i są dostosowane dla różnych grup wiekowych.

W NIEDALEKIEJ ODLEGŁOŚCI OD PŁOCKA

Łąck. Znane Państwowe Stado Ogierów. Hodowane tu ogiery to prawdziwa „końska elita”. Niekwestionowani zwycięzcy na torach wyścigowych i na Wystawach Zwierząt Hodowlanych.
W programie, m.in.: oglądamy stajnie i wybiegi dla koni w towarzystwie przewodnika i poznajemy różne ciekawostki na temat hodowli ogierów.

Czerwińsk. Zespół kościelno-klasztorny z XII w. Zachowany częściowo romański charakter obiektu. Cenne wyposażenie wnętrza. Cudowny obraz MB Czerwińskiej. Romańskie freski. W klasztorze przepiękne, bogate zbiory etnograficzne przywożone z misji prowadzonych przez zakonników. Z dziedzińca klasztornego malowniczy widok na rozlewisko Wisły.

Skansen Wsi Mazowieckiej. „Wzorcowy” skansen, prezentujący obiekty małej i dużej architektury z terenów północnego Mazowsza. Obiekty są prezentowane w tematycznych Zagrodach, tzn. wyposażona chałupa mieszkalna, obiekty inwentarskie i zabudowania gospodarskie. Każdej zagrodzie towarzyszą uprawy przyzagrodowe, ogródki warzywne i kwiatowe oraz ku radości dzieci różne zwierzęta. Oprócz tego, zobaczymy również wnętrza XIX wiecznego „zaściankowego” dworu i kolekcję oryginalnych dworskich powozów.

Zobacz program

Program podstawowy. Zwiedzanie z przewodnikiem plenerowej ekspozycji – urozmaicone opowieściami o codziennym życiu dawnych mieszkańców mazowieckiej wsi.
Program uzupełniający. Fantastycznie opracowane i prowadzone – lekcje edukacyjne, warsztaty i pokazy. Przykładowe tematy dla młodszych dzieci: Lekcja kaligrafii (wg. nas absolutny sierpecki „hit”), Pokaz wyrobu masła, Pokaz pracy kowala, Ścieżki edukacyjno/przyrodnicze połączone z ćwiczeniami, zagadkami i zadaniami do wykonania w terenie i .. wiele innych.
Świadczenia dodatkowe – jeśli grupa zamówi: przejażdżka wozem, ognisko.

Podróż do wnętrza Ziemi. Powstanie kopalni soli w Kłodawie nie poprzedza podanie o świętej Kindze – nigdy nie znaleziono tu jej pierścienia. Pomimo tego, natura obdarzyła to miejsce zasobnym złożem wysokogatunkowej soli. Kopalnia jest do dziś pracującym obiektem. Dla turystyki, została utworzona specjalna podziemna trasa turystyczna. Zapraszamy zatem na około 2,5 godzinną – niezapomnianą, podziemną przygodę.

Zobacz program
Prelekcja n.t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Zjazd windą „klatką” z prędkością 6 m/s na poziom 600 metrów pod powierzchnią ziemi. Przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Zobaczenie maszyn i innych osobliwości używanych w podziemnym górnictwie solnym Dla chętnych: możliwość zakupu np. soli leczniczej czy kąpielowej oraz unikatowych lamp i świeczników solnych.