Na południe od Powsina
Warka
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Pałacu w Warce.
Miejsce urodzenia Kazimierza Pułaskiego –
Polski i Stanów Zjednoczonych. Dziś, po wielkim remoncie, odzyskał dawny blask. Urządzony w duchu dawnego, staropolskiego dworu – „Muzeum-dom” zaprasza w swoje progi. Ekspozycja muzealna poświęcona jest ludziom, których życie i działalność związane było z Polską i Stanami Zjednoczonymi. Tematyczne sale nawiązują do takich postaci jak Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko, Helena Modrzejewska, Julian Ursyn Niemcewicz czy Ignacy Jan Paderewski. Stylowe wnętrza sprawiają wrażenie, jakbyśmy poruszali się po domu zamożnego szlachcica. Zgromadzono tu zestawy mebli, malarstwo, tkaniny, zegary, broń, srebro, porcelanę, a także dokumenty, stare mapy i starodruki. W malarstwie dominują portrety i sceny batalistyczne
Park na Winiarach. Niezwykle położony na skarpie, w zakolu starorzecza Pilicy. Po przeprowadzonej rewitalizacji – jest obecnie jednym z najbardziej urokliwych fragmentów Warki. Jest przykładem harmonijnego powiązania kompozycji ogrodowej z naturalnym środowiskiem przyrodniczym. Niektóre drzewa pomnikowe pamiętają jeszcze czasy Kazimierza Pułaskiego. Tradycja miejscowa mówi, że park był ulubionym miejscem zabaw młodego Kazimierza Pułaskiego, a pod jedną z lip miał odpoczywać Tadeusz Kościuszko.
Konstancin. Stefan Żeromski, który po latach tułaczki, znalazł tutaj swoje miejsce na ziemi – pisał, że „Żadne Capri, żadne Nervi, żadna Nicea – nie pachną tak jak Konstancin” . Znane podwarszawskie uzdrowisko. Złoża wód leczniczych i charakterystyczny mikroklimat. W mieście funkcjonują obiekty uzdrowiskowe i sanatoryjne, np. Centrum Rehabilitacji im. Prof.Mariana Weissa. Zabytkowe i piękne rezydencje powstałe na przełomie XIX i XX wieku, zaprojektowane przez czołowych polskich architektów we wszystkich modnych ówcześnie stylach. W parku zdrojowym znajduje się Tężnia – zasilana solanką, która, dzięki stężeniu minerałów 6,5%, posiada właściwości lecznicze. Powietrze wokół Tężni w wyniku parowania solanki tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. Przez lata Konstancin był istną oazą elity intelektualnej, artystycznej i finansowej ówczesnej Warszawy. Mieszkali tu m.in. Stefan Żeromski, Wojciech Kossak, Wacław Gąsiorowski, Stanisław Pfejffer, Kazimierz i Aleksander Schiele, Daniel Kraushar i wielu innych.
Gotycki zamek w Czersku. Dawna siedziba Książąt Mazowieckich, potem rezydencja królowej Bony. Poważnie zniszczony i zdewastowany w czasie Potopu szwedzkiego. Do dzisiaj zachowana jest większość potężnych murów obwodowych, relikty kościoła grodowego z początku XII wieku na dziedzińcu zamkowym oraz trzy wieże. W programie: Poznamy historię warowni i jej tajemnice. Zwiedzimy wieżę mieszkalną. Zajrzymy do lochu. Poznamy legendę o perłach królowej Bony. Wejdziemy na wieżę, z której roztacza się piękny widok na pradolinę Wisły.
Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Usytuowany w miejscu ciężkich walk stoczonych w 1944 roku w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego. Składa się z części wystawowej oraz ekspozycji plenerowej. Pobyt tu, to bezsprzecznie połączenie nauki historii oraz oglądania, dotykania i (oczywiście ku radości dzieciaków) wchodzenia na zabytkowe sprzęty. W programie: Zwiedzanie wystawy zbiorów militarnych. Przejście linią dawnych okopów z transzejami i ziemiankami. Bezpośredni kontakt z ciężkim sprzętem bojowym, m.in.: działa artyleryjskie, moździerze, amfibia, artyleria rakietowa, czołgi i inne. Wejście na wieżę widokową z piękną panoramą dawnego przyczółka. Dla chętnych: Organizacja ogniska. Wybicie pamiątkowej monety z logo skansenu.
n>