Świętokrzyska oceanika
Kompleks Świętokrzyska Polana położony jest w miejscowości Chrusty, kilka kilometrów od Kielc. Dla grup
- Podstawą każdego pakietu jest wizyta w Oceanice oraz Świętokrzyski Park Miniatur. Świadczeniami dodatkowymi są, m.in. Kraina Zabawy (dmuchańce i karuzele) * Park Linowy (trasa dla maluchów oraz trasa dla starszych dzieci) * Park Zabawy (eurobungee, łódeczki, zorbing) * Warsztat „Fascynujący świat owadów” w Centrum Edukacji Entomologicznej.
Wariant nr 1 CHRUSTY & BARTKÓW & KIELCE
Pobyt na terenie kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach.
W programie pobytu:
Oceanika, to ogromne akwaria (łącznie ponad 290.000 litrów wody). Zgromadzono w nich zwierzęta i rośliny z wód rzek, jezior, mórz i oceanów całego świata. Łącznie, to ponad 500 gatunków wodnych zwierząt i kilkanaście biotopów z całego świata. Zostały one podzielone według miejsca ich występowania. Zobaczymy tu stworzenia, na co dzień niedostępne, a niektóre podziwiane tylko w zbiornikach akwarystycznych. Zwiedzanie ma formę zorganizowaną i odbywa się z przewodnikiem, który wprowadza uczestników w fascynujący wodny świat i odkrywa jego tajemnice.
Świętokrzyski Park Miniatur, to kopie najważniejszych 20 obiektów regionu świętokrzyskiego w skali 1:20. Przedstawiają one stan idealny budowli – z czasów ich największej świetności. Zobaczymy tu, m.in.: dawne warownie, budynki obronne, budynki sakralne czy zabytki lokalnego przemysłu. Makiety są rozmieszczone na obszarze przypominającym kształtem województwo świętokrzyskie i dokładnie w tych miejscach, w których znajdują się w rzeczywistym stanie. Zwiedzanie odbywa się przy pomocy e-przewodnika, gdzie zamieszczone zostały opisy wszystkich obiektów w trzech wersjach: dla najmłodszych, dla młodzieży i dla dorosłych.
Dąb Bartek. 3 x NAJ. Największe, najstarsze i najbardziej znane drzewo w Polsce. Jego wiek naukowcy określili na około 700 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Staruszek, zwany Królem Puszczy Świętokrzyskiej, od lat jest pacjentem intensywnej terapii i wymaga stałych i niekonwencjonalnych działań ratunkowych. No cóż – musi trzymać się dzielnie ! Jedna z legend mówi, że żołądź, z której wyrosło to pomnikowe drzewo, posadził osobiście książę Mieszko i że naród polski będzie istniał tak długo, jak długo będzie żył Bartek.
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Frajda nie tylko dla małych, ale też „dorosłych dzieci”. Jedyne muzeum tego typu w Polsce. Kilka tysięcy eksponatów prezentowanych w tematycznych działach. Wystawy stałe, to: Miasto zabawek. Wystawa prezentuje najcenniejsze i najstarsze zabawki zamieszkałe w baśniowym miasteczku, pełnym stylowych kamieniczek i magicznych latarni. Bohaterowie polskich animacji. Zobaczymy tu bohaterów z kilkudziesięciu seriali i filmów animowanych dla dzieci. Zatkało kakao. Powrót do dzieciństwa dla dorosłych i „wehikuł czasu” dla dzieci. Około 400 zabawek, kilkadziesiąt książek, czasopism i fotografii przedstawiających dzieciństwo w czasach PRL-u. Świat modeli. Bogata kolekcja, nagradzanych medalami modeli statków, samolotów, samochodów i wielu innych ciekawych zabawek. Zabawajki. Prezentacja ludowej twórczości zabawkarskiej. Oglądamy ludowe zabawki, tematyczne malarstwo i rzeźby – tak bardzo odmienne od twórczości współczesnej. Ponadto wystawy czasowe, np. Kolorowy świat klocków czy Konie różnej maści. W programie: Oglądanie zbiorów opatrzone komentarzem przewodnickim. Zabawa na specjalnie przygotowanych stanowiskach. Wizyta w muzealnym sklepiku z tematycznymi pamiątkami.
Wariant nr 2 CHRUSTY & BARTKÓW & OBLĘGOREK
Pobyt na terenie kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach (opis powyżej)
Dąb Bartek (opis powyżej)
Muzeum biograficzne Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Majątek ziemski Oblęgorek Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Od 1958 roku, w pięknie położonym eklektycznym pałacyku, mieści się Jego muzeum. Ekspozycja, to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczymy, m.in.; Gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie pokoi stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z osobą i rodziną Sienkiewicza.
Wariant nr 3 CHRUSTY & BARTKÓW & WĄCHOCK
Pobyt na terenie kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach (opis powyżej)
Dąb Bartek (opis powyżej)
Kompleks klasztorny z 1179 roku w Wąchocku. Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej i gotyckiej w Polsce. Pobyt tu to „żywa” lekcja nie tylko historii, lecz też patriotyzmu. Nieodłączną częścią kompleksu jest bowiem Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego z lat 1939-1945. Na murze klasztornym – liczne tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniające działalność zgrupowań partyzanckich. W programie: Zwiedzanie XII wiecznego kompleksu kościelno/klasztornego, w tym: wnętrze kościoła, klasztorne krużganki, kapitularz, karcer, refektarz i ogród. Dla zainteresowanych: Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu z wystawą dokumentującą zrywy niepodległościowe narodu polskiego od czasów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej przez kolejne powstania i wojny aż po działalność Solidarności.
Wariant nr 4 CHRUSTY & BARTKÓW & RADOM
Pobyt na terenie kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach (opis powyżej)
Dąb Bartek (opis powyżej)
Skansen Wsi Radomskiej w Radomiu. Usytuowany na malowniczym, około 30 hektarowym terenie. Prezentuje ponad 60 obiektów drewnianej architektury ludowej regionu radomskiego. Obiekty oglądamy w tematycznych Zespołach. Aranżacja autentyczności środowiska, w którym prezentowane są dane Zespoły sprawia, że aż trudno uwierzyć, że nie stoją tu „od zawsze”. Całość dopełniają uprawy polowe, sady, ogródki przyzagrodowe i zwierzęta gospodarskie. Zespół Wiejski to wyposażone chałupy mieszkalne, obiekty inwentarskie i zabudowania gospodarskie. Zespół Dworski, nieodłączny niegdyś element wiejskiego krajobrazu, to zabudowania folwarczne oraz ozdobione kolumnowymi gankami szlacheckie dwory. Zespół Wiatraków, z typowo polskimi „koźlakami” i „paltrakami”. Zespół sakralny z drewnianym kościołem i dzwonnicą jest dopełnieniem obrazu życia dawnej radomskiej wsi. W programie: Zwiedzanie terenu i zabudowań Skansenu z przewodnikiem.