Szlakiem Podziemnej Krainy i Orlich Gniazd
Zamki – Jaskinie – Wapienne skały
Przez całe wieki na obszarze Jury Krakowsko – Częstochowskiej budowano zamki i warownie, mające za zadanie ochraniać szlaki handlowe i granice państwowe. Dziś wiele budowli liczącym ponad 160 km szlaku, jest zrujnowanych, po niektórych pozostałe kamienne fundamenty. Ale nie brakuje wśród nich niezwykłych obiektów wartych obejrzenia.
Na szlaku Orlich Gniazd polecamy:
Mirów/Bobolice. Przepięknie położone w tle skałek i ostańców dwa zamki oddzielone 1,5 km grzędą skalną. Zamek w Mirowie w zakonserwowanej ruinie. Zamek w Bobolicach pieczołowicie odbudowany i przywrócony do dawnej świetności. W programie, m.in. przejście pomiędzy zamkami oraz zwiedzanie wnętrz odbudowanego zamku.
Olsztyn k/Częstochowy. Skaliste wzgórze, a na nim malownicze ruiny zamku z XIV wieku. Zachowane fragmenty baszt, murów i części mieszkalnej. Część pomieszczeń była kuta w litej skale.
Zamek Ogrodzieniecki. Niegdyś najpotężniejsze „Orle gniazdo”. Obecnie największe (ponad 3 ha powierzchni) i najlepiej zachowane ruiny zamkowe w Polsce. W zamkowej scenerii nakręcono „Zemstę” w reżyserii A.Wajdy. Ze wzgórza wspaniałe widoki. W programie, m.in. trasa turystyczna, muzeum zamkowe i sala tortur.
Rezerwat skalny „Góra Zborów”. Jeden z najpiękniejszych obiektów skalno – krajobrazowych o niezwykle urozmaiconej rzeźbie krasowej. Unikalne formy skalne, m.in.: iglice, turnie, bramki skalne, bloki oraz masywy o różnorodnych kształtach.
Gród na Górze Birów. Usytuowany ok. 2 km od ruin Zamku Ogrodzienieckiego „mały Biskupin” na Szlaku Orlich Gniazd. We wnętrzach grodu zrekonstruowano dawna osadę, stylizując ją na średniowieczny gród pochodzący z pierwszych wieków istnienia państwa polskiego (X-XIII w.).
Morsko. Ruiny rycerskiego zamku Bąkowiec.
Bydlin. Ruiny kościoła, który pierwotnie był zbudowany jako zamek. Miejsce to atakowali legioniści Piłsudskiego w listopadzie 1914 r, przepuszczając szturm na oddziały rosyjskie.
Program dla rodzin w Ogrodzieńcu
Park Miniatur. Tego nie można przegapić!. Cały szlak „Orlich Gniazd”, rozciągający się od Krakowa, aż po Częstochowę, mamy tu „na wyciągnięcie ręki”! Kilkanaście makiet zamków i warowni wykonanych w skali 1:25 – daje nam pogląd na to, jak wyglądały one w czasach swej świetności. Zobaczymy tu również repliki średniowiecznych machin oblężniczych, wykonanych w skali 1:1. Po „trudach oglądania” dla dzieci do 12 lat plac zabaw.
Dom Legend i Strachów. Przenosimy się w świat baśni oraz legend, z których słynie Jura Krakowsko – Częstochowska. Spotykamy tu kilkanaście strasznych postaci, np. potężnego czarnego psa, białą damę, ogromne nietoperze i in. Poznasz „bohaterów” wydarzeń, które według wielu tajemniczych i owianych grozą opowieści wydarzyły się naprawdę!
Gra terenowa „Zwiadowca” realizowana z wykorzystaniem położenia skałek i jaskiń:
- podział dzieci na rywalizujące ze sobą grupy, wyposażone w mapy i nadajniki GPS,
- rozwiązywanie zadań terenowych według scenariusza zabawy „szukanie ukrytego skarbu”,
- dodatkowe zadania do „pokonania” to m.in.: strzelanie z wiatrówki/paintbolla do celu, przejście na linie rozciągniętej między drzewami oraz różne inne konkursy sprawnościowe.
Park linowy. Dreszczyk adrenaliny dla różnych grup wiekowych. Porozwieszane siatki, liny, drabinki,tyrolki, kładki, mostki o różnej skali trudności. Uczestnicy otrzymują specjalny sprzęt asekuracyjny oraz zostają przeszkoleni z zasad posługiwania się nim. Trasy są pokonywane pod stałym nadzorem instruktorów.
Letni tor saneczkowy. Super zabawa, wielkie emocje i ciągła adrenalina dla „dzieci” od lat 5 do lat 100! Dzięki idealnie wyprofilowanemu torowi z licznymi zakrętami oraz specjalnie przygotowanym wózkom mamy 100% pewność, że zjedziemy bezpiecznie, zjeżdżając nawet z możliwie największą prędkością.
Automatyczna kręgielnia. 5 torów do wyłącznej dyspozycji grupy.
Park Doświadczeń Fizycznych. Tutaj dzieci w każdym wieku bawiąc się uczą, a ucząc się bawią. Dzięki specjalnie opracowanym urządzeniom, dowiemy się jak działają podstawowe prawa fizyki oraz jak rzeczy na pozór niemożliwe stają się możliwe!
Park Zabaw. Atrakcja dedykowana dla młodszych dzieci (5-12 lat). Znajdziemy tu m.in.: dmuchane zamki, duży zamek rycerski, duże i małe huśtawki czy karuzelę wiedeńską.
Tarnowskie Góry
- Zabytkowa kopalnia. Zjazd na głębokość 40 m pod ziemię. Wędrówka 1740 m szlakiem dawnych wyrobisk. Poznajemy labirynty chodników oraz wnętrza mrocznych i tajemniczych komór. 270 m odcinek dawnej sztolni wodnej – przepływamy łodziami.
- Sztolnia. Schodzimy na głębokość 30 m pod ziemię. Wsiadamy do łodzi i przepływamy najdłuższym w Polsce – 600 m odcinkiem dawnej sztolni odwadniającej podziemia tarnogórskie.
- Część naziemna. Obejrzymy skansen maszyn parowych i dawnych urządzeń górniczych oraz efektowną, multimedialną ekspozycję, prezentującą dzieje górnictwa rud w Tarnowskich Górach.
Ojcowski Park Narodowy
- Wstępy. Jaskinie znajdujące się na szlakach OPN – Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.
- Pieszy szlak turystyczny. Przejście wybranym szlakiem OPN. Długość szlaku oraz stopień trudności – każdorazowo „dopasowujemy” do wieku dzieci, czasu pobytu grupy na terenie Parku oraz aktualnych warunków pogodowych.
- Maczuga Herkulesa. Samotna, potężna skała, która jest prawdziwą ozdobą okolicy. Symbol Parku.
- Pieskowa Skała. Jedyny na Szlaku, zachowany w całości, zamek obronny. Wchodzimy na zewnętrzny dziedziniec z piękną panoramą na okolicę.
- Jaskinia Wierzchowska. Znajduje się poza obrębem Parku. To jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, która „urodą” niczym nie ustępuje słynnej jaskini „Raj”.
- Muzeum Przyrodnicze OPN. Nowoczesna forma prezentacji: efekty audiowizualne, projekcje multimedialne, ekrany dotykowe, kino 3D.