Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jedna z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich w Polsce. Wnętrza pałacowe zachowały swój charakter, układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Pokoje urządzone w stylu II Cesarstwa. Unikatowa kolekcja malarstwa i rzemiosła artystycznego. Wokół pałacu przepiękny ogród w stylu francuskiego baroku. W programie: Zwiedzanie wnętrz pałacowych. Spacer po parku. Dla chętnych: powozownia z kolekcją historycznych pojazdów konnych. Galeria sztuki socrealizmu, czyli sztuka w służbie stalinizmu.
Wola Okrzejska. Muzeum biograficzne w dworku, w którym 5 maja 1846 roku, o godzinie szóstej wieczorem przyszedł na świat przyszły laureat nagrody Nobla. Sześć sal poświęconych Jego życiu i twórczości. Zobaczymy tu, m.in. : Liczne rodzinne zdjęcia, akt małżeństwa rodziców Sienkiewicza i akt jego chrztu. Meble z epoki, w tym kołyskę małego Henryka i jego fortepian. Pierwsze wydania utworów Sienkiewicza. Różne portrety i popiersia noblisty. Rekwizyty z ekranizowanych powieści „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis” i „Krzyżaków. Makiety bitew, które opisał – bitwy pod Zbarażem i bitwy pod Grunwaldem oraz hiperrealistyczne figury przedstawiające postacie Sienkiewicza, Zagłoby i Nerona.
Okrzeja. W miejscowym kościele zobaczymy oryginalną chrzcielnicę, w której 2 dniowy Henryk został ochrzczony oraz piękne plafony ze scenami z „Quo Vadis” i z „Potopu”. Podejdziemy do grobu matki pisarza, spoczywającej na znajdującym się obok cmentarzu. Wejdziemy na kopiec usypany ku czci noblisty – na szczycie Jego popiersie z białego marmuru.
Wariant nr 2KOZŁÓWKA & NAŁĘCZÓW
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce(opis powyżej).
Nałęczów. Jako uzdrowisko zaistniał już w pierwszych latach XIX wieku. Pomimo upływu lat zachował specyficzny klimat dawnego uzdrowiska „utworzonego i urządzonego na szeroką skalę i stojącego na poziomie wymagań zdrowotności i wygody”. Uroku miasteczku dodają liczne drewniane i murowane wille z tego okresu, w których gościli niegdyś wielcy pisarze i poeci. Sercem Nałęczowa jest ponad 20 hektarowy, pięknie utrzymany Park Zdrojowy, ze stawem i Wyspą Miłości, Pałacem Małachowskich i zabytkowymi budynkami uzdrowiskowymi. W programie: Przejazd uliczkami z zabytkową willowo/sanatoryjną zabudową. Spacer alejkami ParkuZdrojowego. Wizyta w Palmiarni. Degustacja wód leczniczych.