Zwiedzanie Cmentarz Stare Powązki

Zwiedzanie Cmentarz Stare Powązki

Zwiedzanie Cmentarz Stare Powązki – spacer z przewodnikiem po cmentarzu powązkowskimZwiedzanie Cmentarz Stare Powązki

Cmentarz Stare Powązki znajduje się w czołówce miejsc w Warszawie, które warto zwiedzić z warszawskim przewodnikiem. Zwiedzający ma tu niepowtarzalną okazję poznać historię miasta z zupełnie innej perspektywy. Zaczynamy nasze opowieści od najstarszej części cmentarza – słynnych Katakumb. Spacerując starymi alejkami, wspólnie podziwiamy  działa sztuki w postaci zabytkowych nagrobków i niezliczonych rzeźb. Odwiedzamy mogiły postaci tworzących historię Warszawy i Polski.

Znani pochowani na Starych Powązkach

Założona w 1925 roku Aleja Zasłużonych – obok Katedry na Wawelu – jest najważniejszym panteonem narodowym. Spoczęli w niej, m.in.: literaci Władysław Reymont, Maria Dąbrowska, światowej sławy śpiewak operowy Jan Kiepura. Poeci Leopold Staff i Artur Oppman – autor kultowych legend warszawskich. Jednymi z pierwszych pochowanych w tym miejscu byli słynny lotnik  Franciszek Żwirko i wybitny inżynier lotniczy Stanisław Wigura. Kochający  przedwojenne kino z pewnością poznają takie nazwiska jak  Mieczysława Ćwiklińska, Elżbieta Barczewska, czy Jadwiga Smosarska. W Alei spoczywa również wybitny interpretator muzyki Chopina – pianista Witold Małcużyński, piosenkarz Wojciech Młynarski, krytyk muzyczny i popularyzator opery Bogusław Kaczyński i wielu innych.

Szacuje się, że na terenie Powązek pochowanych może być nawet 1 mln ludzi. Dokładne wyliczenia nie są możliwe, ponieważ księgi cmentarza zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy tylu grobowców pisarzy, poetów, aktorów, naukowców, polityków czy artystów. Zostali pochowani tu, m.in.: przywódca insurekcji warszawskiej Jan Kiliński, aktor i reżyser Wojciech Bogusławski, reformator szkolnictwa Stanisław Konarski, polityk i publicysta Hugo Kołłątaja. Członkowie rodziny Fryderyka Chopina i Marii Skłodowskiej Curie. Pisarz Bolesław Prus, aktorzy Hanka Bielickiej, Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Nina Andrycz. Reżyser Krzysztof Kieślowski, muzyk, kompozytor i piosenkarz Czesław Niemen i wielu innych.

Rezerwacja usługi przewodnika

tel: 697 949 726
 e-mail: warszawa.gracetour@wp.pl

 

Zwiedzanie Powązek dla szkół

Poznajemy sztukę sepulkralną. W trakcie edukacyjnego spaceru zwracamy uwagę na historię, styl i symbolikę zapisaną w powązkowskich rzeźbach nagrobnych. Dzieci uczą się jak prawidłowo odczytywać znaczenie nagrobnej ornamentyki. Po naszym spacerze z łatwością rozpoznają symbolikę czaszki, sowy, czy złamanej kolumny. Poznają różne oblicza aniołów, odkryją istotę „akcesoriów” takich jak klepsydra, kotwica, czy nożyce. Odkrywają na nowo symbolikę związaną z roślinnością  np. dlaczego na pomnikach nagrobnych tak popularnym motywem był liść dębu, liść laurowy, makówki, czy gałązki palmowe ?
Na Powązkach organizujemy również Spacery tematyczne m.in: Szlakiem Niepodległości, podczas którego odwiedzamy nagrobki wybitnych postaci związanych z walką narodowo – wyzwoleńczą, okresem okupacji (m.in. symboliczny grób prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego), czy czasów opozycji antykomunistycznej .

Na ratunek Starym Powązkom

Powązki to najstarszy, nieprzerwanie działający od 200 lat cmentarz w Warszawie. Pochodzenie nazwy może wywodzić się od wsi Powązki lub określenia „powiązać dwa brzegi, powąz”, Być może chodziło o coś zupełnie innego. Pewnie jest, że na tej słynnej nekropolii swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Znajdziemy tu wybitne dzieła klasycyzmu, romantyzmu, secesji, sentymentalizmu, modernizmu i sztuki współczesnej. Część z 43 hektarowego terenu Powązek (prawie tyle co całe państwo Watykan) objęta jest ścisłą ochroną konserwatorską. Od 1975 roku odbywają się tu, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Kwestują osoby znane z telewizji i teatru, sportowcy oraz politycy. Zaduszkowa kwesta wpisała się już na stałe w charakter Miasta Pamięci – Starych Powązek.

Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczynamy od bramy św. Honoraty przy ul. Okopowej.

 

Oprowadzamy również po zabytkowych cmentarzach: