Ćmielowska porcelana

Wycieczki szkolne jednodniowe – Ćmielowska porcelana

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

Wariant nr 1 ĆMIELÓW & NOWA SŁUPIA

W programie wycieczki:

  • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Poznajemy fascynujący świat porcelany. Do Państwa wyboru są 2 warianty zwiedzania. Wariant nr 1: Żywe Muzeum Porcelany -lub- wariant nr 2: Żywe Muzeum Porcelany + Wystawa Starej Porcelany.
  • W Żywym Muzeum Porcelany odkrywamy tajniki ręcznej produkcji porcelanowych wyrobów. Proces produkcji prezentowany jest w sposób instruktażowy na kilku stanowiskach. Przewodnik opowiada i prezentuje „na żywo” wszystkie etapy produkcji na przykładzie porcelanowej figurki kotka. Od powstawania formy, przez suszenie odlewu, czyszczenie, wypalanie, szkliwienie, malowanie i wielokrotne wypalanie. Zaś w salce multimedialnej znajdującej się .. w środku 22-metrowego, nieczynnego już pieca do wypału porcelany – obejrzymy tematyczny film nagrany w halach fabryki produkującej porcelanę.
  • Na Wystawie Starej Porcelany obejrzymy przepiękną kolekcję historycznej już porcelany – począwszy od fajansów Małachowskiego (założyciela fabryki) po współczesne projekty oraz kolekcję porcelanowych figurek z różnych zakątków świata. Zobaczymy, jakie style i formy w produkcji porcelany przeważały w różnych okresach. Dowiemy się również o próbach podrabiania porcelanowych wyrobów.
  • Starożytna Osada Dymarkowa w Nowej Słupi. Pobyt tu to podróż w czasie do pierwszych wieków naszej ery. W okresie wpływów rzymskich, ludność zamieszkująca te tereny, stworzyła w tym miejscu, jeden z największych centrów starożytnego hutnictwa. Prawie każdy z nas słyszał o dymarkach świętokrzyskich. Jednak ludzie trudniący się hutnictwem żelaza nie byli w stanie zajmować się jednocześnie innymi rzemiosłami. A przecież potrzebowali również żywności, ubrań, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Potrzeby te były zaspokajane w warsztatach działających często obok stanowisk hutniczych. Jak zatem wyglądała nie tylko praca, ale również codzienne życie w okresie najstarszej historii Gór Świętokrzyskich? Odpowiedź na to pytanie uzyskamy w czasie pobytu w zrekonstruowanej Osadzie z czasów styku dwóch różnych cywilizacji starożytnych – kultury rzymskiej i barbarzyńskiej. Osadę tworzy kilkanaście obiektów, wykonanych techniką, jaką posiadali hutnicy sprzed 2000 lat – bez użycia choćby jednego gwoździa. Zobaczymy tu, m.in. chaty różnego przeznaczenia, kopalnię rud żelaza, kuźnię, starożytną saunę, piecowisko i stanowisko hutnicze oraz tzw. strefę rzymską z wieżą strażniczą i Wałem Hadriana. Uzupełnienie stanowią liczne narzędzia, stroje czy przedmioty użytku codziennego. Pobyt w Osadzie obejmuje 2 warianty (do wyboru):
  • Zwiedzanie Osady z przewodnikiem. Spacer urozmaicony informacjami o roli oglądanych obiektów w życiu Osady oraz przeznaczeniu zgromadzonych tam przedmiotów.
  • Interaktywne warsztaty. Uczestnicy dzieleni są na grupy. Następnie przechodzą do kolejnych stanowisk, gdzie nie tylko słuchają, ale biorą czynny udział w tematycznych pokazach. Próbują wcielić się w rolę starożytnych hutników i rzemieślników. Poznają stanowisko hutnicze, warsztat kowalski, stanowisko garncarskie oraz funkcjonowanie pradziejowego gospodarstwa domowego. Grupy zmieniają stanowiska na zasadzie rotacji pomiędzy realizowanymi prezentacjami

Wariant nr 2 ĆMIELÓW & UJAZD

W programie wycieczki:

  • Wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie (opis powyżej)
  • Ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Monumentalne ruiny największej magnackiej rezydencji XVII-wiecznej Europy. Wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli obiektu obronnego dostosowanego do zamieszkiwania. Jedna z legend mówi o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: „okien miał tyle – ile dni w roku, pokoi tyle – ile tygodni, sal wielkich tyle – ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”. Inna legenda mówi, że ponoć sala jadalna w wieży miała szklany strop, przez który widać było akwarium z pływającymi rybkami. Zamek mocno ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego. Potem dzieła zniszczenia i dewastacji dokonały wojska rosyjskie. Obecnie utrzymany w formie trwałej ruiny o znacznym stopniu zachowania. Od 2018 roku ma status pomnika historii. Ogromne, świetnie zachowane i malownicze ruiny – uznawane są za najpiękniejsze w Polsce. To magiczne, niemal mistyczne miejsce pełne tajemniczych zakamarków – u każdego wywołuje efekt WOW. Doskonale przygotowane ścieżki do zwiedzania, zapewniają maksymalne bezpieczeństwo i pozwalają skupić się na podziwianiu miejsca. W programie: Spacer z przewodnikiem urozmaicony opowieściami o historii zamku, kolejnych właścicielach oraz zamkowymi legendami.
Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:        
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem