W dolinie rzeki Pilicy

Wycieczki szkolne jednodniowe – Wycieczka W dolinie rzeki Pilicy

 

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Zaprezentowane poniżej programy są PRZYKŁADOWE i mogą być (zgodnie z życzeniem) zmodyfikowane.
 • Do Państwa należy wybór atrakcji turystycznych, które są dla Was interesujące.
 • Po weryfikacji wybranych opcji uzgadniamy finalny plan wycieczki. Program musi być wykonalny czasowo i organizacyjnie. Następnie dokonujemy wszystkich rezerwacji.

Wariant nr 1

W programie wycieczki:

 • Park Mikrokosmos. Witamy w świecie odwróconych proporcji. Ponad 25 modeli owadów, które są setki razy większe względem oryginałów oraz 25 modeli mikroorganizmów, gdzie mówimy już o powiększeniu wielomilionowym. Modele wykonano z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Niektóre z nich, widoczne dopiero w tak dużym powiększeniu, wyglądają jak osobniki z innej planety. Teren parku przypomina ogród. Każdy model obsadzony jest roślinami, tworzącymi mini środowisko, w którym można spotkać prawdziwe okazy. W programie:
  • Około 1-godzinny spacer z przewodnikiem. Wędrując po ścieżce dydaktycznej – odkrywamy fascynujący świat owadów i mikrobów.
  • Dla chętnych. Warsztat plastyczny (malowanie farbami gipsowych odlewów owadów)
  • Dla zainteresowanych. Możliwość zamówienia gorącego posiłku.
  • Czas wolny pod opieką wychowawców. Do dyspozycji plac zabaw oraz sklepik z tematycznymi pamiątkami.
 • Groty Nagórzyckie. Unikatowa atrakcja turystyczna. Niezwykłe połączenie wytworu natury z dziełem rąk ludzkich !. Labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk dawnej kopalni piasku kwarcowego – zaadaptowanych na prawie 160 metrową Podziemną Trasę Turystyczną. W czasie spaceru z przewodnikiem, po tej legendarnej „siedzibie zbója Madeja”, posłuchamy opowieści o historii grot i ich znaczeniu dla miasta.
 • Zalew Sulejowski. Największy zbiornik wodny w centralnej Polsce utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy w celu zapewnienia poboru wody pitnej dla Łodzi. Ten wspaniały akwen, dał ogromne możliwości rozwoju turystyki i rekreacji tego regionu. Przejazd koroną elektrowni wodnej z rozległą panoramą jeziora i otaczających go lasów.
 • Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”. Jedne z najciekawszych w Europie zjawisk krasowych. Wywierzyska, z których wytryska woda przybierająca niebiesko – błękitno – zieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Obrzeża kanałów i rozlewisk prezentują bogaty świat roślin i zwierząt.

Wariant nr 2

W programie wycieczki:

 • Spała. Pomimo upływu lat zachowała swoisty charakter dawnego wczasowiska. Dawna rezydencja carów rosyjskich, a potem rezydencja prezydentów II RP. Obecnie miejsce dorocznych dożynek prezydenckich oraz miejsce spotkań i treningów wielu sportowców. W programie:
  • Spacer po miasteczku z przewodnikiem.
  • Dla zainteresowanych. Możliwość zwiedzania wybranych hall sportowych kompleksu Centralnego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.
 • Bunkry w Konewce. Ukryty wśród lasów zagadkowy zespół poniemieckich schronów żelbetowych z czasów II wojny światowej. Najdłuższy z nich to tzw. schron kolejowy o długości prawie 350 metrów, mogący zmieścić pociąg liczący do 14 wagonów. Do dziś nie udało się wyjaśnić tajemnicy jego przeznaczenia. Schrony kompleksowo zrewitalizowano i udostępniono do zwiedzania – tworząc jedyną w swoim rodzaju trasę turystyczną. We wnętrzu głównego schronu, interesująca tematyczna wystawa.
 • Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”. Zjawiska krasowe (opis powyżej)
 • Groty Nagórzyckie. Trasa Turystyczna w dawnej kopalni piasku kwarcowego (opis powyżej)

Wariant nr 3

W programie wycieczki:

 • Romański kościół św. Idziego. Jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, ufundowana przez Władysława Hermana. Zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych. Z położonego na wysokiej skarpie kościoła roztacza się piękny widok na dolinę Pilicy. Dla zainteresowanych: zwiedzanie wnętrza kościoła
 • Gotycki zamek królewski. Ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. Zniszczony, zrujnowany przez wiele lat zapomniany. Dopiero w 2008 roku podjęto dzieło rekonstrukcji i rewitalizacji ruin. Zabytek odgruzowano, odsłonięto piwnice i mury przyziemia. Częściowo zrekonstruowano parter i nadbudowano wieżę. Odtworzono też fosę, przez którą przerzucono drewniany most. Oglądamy zamek w stanie tzw. „trwałej ruiny”. W zaadaptowanych pomieszczeniach piwnic i parteru ulokowano małą izbę muzealną.
 • Spała. Spacer po miasteczku z przewodnikiem (opis powyżej).
 • Skansen rzeki Pilicy. Pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece, gdzie zgromadzono „różne różności” związane bezpośrednio lub pośrednio z rzeką Pilicą. Zobaczymy tu, np. kolekcję broni ciężkiej z czasów II wojny światowej wydobytej z dna rzeki Pilicy, rekonstrukcje niemieckich fortyfikacji ze schronami i bunkrami, w pełni wyposażony zabytkowy młyn wodny, czy domek leśnej toalety cara Mikołaja II i wiele, wiele innych. Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy, m.in.: Młynarstwo wodne dorzeczu Pilicy, Wojenne trofea Pilicy, Fortyfikacje Linii Pilicy (ekspozycja plenerowa), Pamiątki po dawnej Spale, Oś rzeki Pilicy, Architektoniczne osobliwości z Nadpilicza.  W programie: 
  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem,
  • Dla chętnych. Możliwość organizacji ogniska.

Wariant nr 4

Propozycja dla tych, którzy poza atrakcjami turystycznymi – chcieliby aktywnie spędzić czas

Program turystyczny.

 • Realizacja wybranych przez grupę atrakcji turystycznych

Program aktywny (do wyboru):

 • Park linowy Nad Pilicą. W zależności od wieku uczestników, przygotowano 4 trasy i przeszkody o różnej skali trudności. Uczestnicy otrzymują specjalny sprzęt asekuracyjny i zostają przeszkoleni z zasad posługiwania się nim. Zabawa na linach, siatkach, drabinkach itp. – odbywa się pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.
 • Automatyczna kręgielnia. Jedna z najnowocześniejszych w Polsce. Atrakcja dostępna dla dzieci OD 4 klasy szkoły podstawowej.
 • Spływ rzeką Pilicą. Rzeka Pilica to główna rzeka regionu. Stanowi malowniczy szlak kajakowy. Kręty, tworzący wiele wysp, półwyspów, rozlewisk, łuków i zakoli. Dla miłośników kajakarstwa opracowano kilka tras, o różnej długości i różnej skali trudności. Grupom szkolnym proponujemy około 15 km , bardzo atrakcyjną i łatwą trasę na odcinku z Tomaszowa Mazowieckiego do Spały. Czas spływu wynosi około 3,5 godziny. Spływy organizowane są przez licencjonowaną firmę. Firma zapewnia: lekkie polietylenowe kajaki, worki wodoodporne, kamizelki asekuracyjne, profesjonalne przeszkolenie kajakowe oraz opiekę doświadczonych instruktorów przez cały czas trwania spływu.

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:        
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem