Góry Świętokrzyskie w pigułce

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

Wariant nr 1   ŚWIĘTY KRZYŻ & ŚWIĘTA KATARZYNA

 • Przejazd Kolejką Świętokrzyską. Przejazd kolejką typu „ciuchcia”, która wygodnie zawozi nas do Klasztoru na Świętym Krzyżu. Po zakończonym zwiedzaniu – powrót (również kolejką) – na miejsce parkowania autokaru. Trasa kolejki biegnie przez teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego z najpiękniejszym jej fragmentem 200-letnich drzew Puszczy Jodłowej.
 • Święty Krzyż. W czasach przedchrześcijańskich, Góra Łysiec, współcześnie znana jako Święty Krzyż, była miejscem kultu pogańskiego. Ludowe przekazy mówią, że przed wiekami, to zewsząd widoczne wzgórze, upodobały sobie czarownice. Podczas organizowanych przez nie sabatów odprawiane były tajemne gusła, trwała piekielna zabawa i tańce. W XII wieku, węgierski królewicz Emeryk, przywiedziony w to miejsce przez Anioła, pozostawił tu Relikwie Krzyża Świętego. Zaś ówcześnie panujący król Bolesław Chrobry ufundował zbudowanie na owej górze kościoła, w którym mógłby spocząć ten święty dar. Wkrótce okoliczni mieszkańcy zaczęli Łysą Górę nazywać Świętym Krzyżem zaś całe góry – świętokrzyskimi. Jako pierwsi przybyli tu Benedyktyni, którzy rozbudowali kościół i założyli klasztor. Obecnie, to najstarsze w Polsce sanktuarium, jest pod opieką Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Święty Krzyż jest nie tylko miejscem pielgrzymek, ale również ogromną atrakcją turystyczną. Położony w samym sercu Gór Świętokrzyskich – stał się ich niekwestionowanym symbolem. W programie – do wyboru:
  • Platformy widokowe z przepiękną panoramą Gór Świętokrzyskich oraz widokiem na unikatowe, kwarcytowe gołoborza.
  • Klasycystyczny kościół z XVIII wieku.
  • Kaplica Oleśnickich, w której znajduje się relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego, a w jej podziemiach krypta grobowa.
  • Zabudowania klasztorne, w tym wirydarz otoczony gotyckimi krużgankami.
  • Krypta grobowa księcia Jeremiego Korybuta Wiśniowieckiego.
  • Muzeum Misyjne ze zbiorami etnograficznymi przywożonymi głównie z tzw. Czarnej Afryki.
  • Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
 • Święta Katarzyna. Wizyta w świecie minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości.

  Fascynująca podróż po świecie drogich kamieni. Gromadzona przez ćwierć wieku kolekcja, liczy obecnie ponad 1000 eksponatów z całego świata. Rzadkie okazy naturalne, wyszlifowane klejnoty, rzeźby z kamieni, doskonale zachowane skamieniałości. Autentyczny zachwyt budzą nie tylko unikatowe okazy, ale również sposób ich prezentacji. Umieszczone w szklanych gablotach są profesjonalnie wyeksponowane i oświetlone. Wszystko mieni się setkami barw, a wyszlifowane klejnoty połyskują w świetle halogenów. Zobaczymy tu również jedną z największych na świecie kolekcję krzemienia pasiastego. Ekspozycję zwiedzamy z przewodnikiem, który fachowo wprowadzi nas w fascynujący świat minerałów, opowie różne ciekawostki, uchyli tajemnice cennych klejnotów i sekrety ich obróbki. Odwiedzimy również autentyczną szlifiernię krzemienia pasiastego, w której na własne oczy zobaczymy jak naturalny kamyk zmienia się w „oczko” jubilerskie. Dla chętnych: zakupy w firmowym sklepie.

Wariant nr 2   ŚWIĘTY KRZYŻ & KRAJNO ZAGÓRZE

 • Przejazd Kolejką Świętokrzyską
 • Święty Krzyż
 • Krajno Zagórze. Pobyt w Parku Rozrywki i Miniatur. Kraina zabawy, gdzie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Uwaga! Przy wyborze atrakcji prosimy pamiętać, że pobyt na terenie Parku wynosi około 2,5 godziny.

Zobacz atrakcje Parku

Do wyboru:

 • Park Miniatur. Swoista podróż do najpiękniejszych miejsc na ziemi stworzonych nie tylko przez człowieka, ale również dzieł stworzonych przez naturę (np. wodospad Niagara czy dymiący wulkan Etna). Ponad 50 miniatur, wykonanych w skali 1:25 – podzielonych na kontynenty, wybrane kraje, nekropolie i centra turystyczne. Jedynie miejsce, gdzie zobaczymy watykańską Bazylikę z Placem Świętego Piotra wykonaną w skali 1:13 oraz modele zniszczonych wież Word Trade Center.
 • Kino emocji 6D. Do standardowego obrazu 3D oraz dźwięku stereo dodane są tu efekty typu podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, stroboskop, bańki oraz efekt myszek. W sumie aż 12 emocjonujących efektów i ponad 10 filmów do wyboru.
 • Luna Park. Na przestronnym terenie zgromadzono wiele różnych urządzeń do zabawy zarówno dla starszych jak i młodszych dzieci. Dla nieco starszych, m.in.: rollercoaster, eurobungee, autodrom, zorbing, karuzelę Crazy Yacht. Dla młodszych, m.in.: bawialnię, dmuchańce, stację kosmiczną, łódeczki i skuterki.
 • Park linowy. Jeden z największych parków linowych w Polsce, zbudowany w całości na palach. Cztery zróżnicowane poziomy trudności pozwolą na przetestowanie swoich umiejętności zarówno starszym jak i najmłodszym wspinaczom. Do dyspozycji trasy: dziecięca, łatwa, średnio zaawansowana i trudna.

Wariant nr 3   ŚWIĘTY KRZYŻ & WĄCHOCK

 • Przejazd Kolejką Świętokrzyską
 • Święty Krzyż
 • Wąchock. Kompleks klasztorny z 1179 roku. Jeden z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej i gotyckiej w Polsce. Pobyt tu to „żywa” lekcja nie tylko historii, lecz też patriotyzmu. Nieodłączną częścią kompleksu jest bowiem Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego z lat 1939-1945. Na murze klasztornym – liczne tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniające działalność zgrupowań partyzanckich. W programie: Zwiedzanie XII wiecznego kompleksu kościelno/klasztornego, w tym: wnętrze kościoła, klasztorne krużganki, kapitularz, karcer, refektarz i ogród. Dla zainteresowanych: Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu z wystawą dokumentującą zrywy niepodległościowe narodu polskiego od czasów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej przez kolejne powstania i wojny aż po działalność Solidarności.

Zobacz również:

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:    
   
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem