ZIEMIA KŁODZKA

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji – jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych.
 • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących.
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji.
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

ZABYTKI

Wałbrzych. Zamek Książ. „Perła Dolnego Śląska”. Trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Dawna siedziba arystokratycznego rodu von Hochbergów. Miejsce spotkań koronowanych głów. Jeden z obiektów nazistowskiego projektu „Riese”. Wzniesiony na cyplu skalnym i otoczony tarasami. O ile z zewnątrz monumentalna bryła Zamku, jego architektura, piękne położenie i system tarasów, rozłożonych na różnych poziomach – budzi autentyczny zachwyt – to wnętrza zamkowe mogą nieco rozczarować. Poza barokowym skrzydłem, mijane sale są surowe i skąpo wyposażone, co może budzić uczucie niedosytu zwiedzających. Nie mniej obiekt, dla zainteresowanych historią Dolnego Śląska i tajemnicami II wojny światowej jest jak najbardziej godny zobaczenia.

Zobacz ofertę

 • Zamek oferuje kilka tras zwiedzania, np. „Książ barokowy”, „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” czy  „Szlakiem Daisy”.
 • Dodatkową atrakcją jest oddalona ok. 2 km od Zamku palmiarnia. Budynek ze szkła i metalu, zbudowany na początku XX wieku, którego wnętrza wyłożone zostały zastygłą lawą z wulkanu Etna. Obecnie w palmiarni rośnie ponad 250 gatunków roślin, a jej zwiedzanie to fascynująca podróż przez wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne.

Zagórze Śląskie. Zamek Grodno.  Jeden z najstarszych zamków Śląska (istniał już w XIII wieku). Malowniczo usytuowany na szczycie zalesionej góry Chojna (450 m) wznoszącej się nad jeziorem Lubachowskim. Obecnie trwale zakonserwowana ruina z wnętrzami udostępnionymi do zwiedzania.

Zobacz ofertę

Trasa zwiedzania rozpoczyna się na Dziedzińcu Dolnym, wiedzie przez Sień, Salę Tortur (z „wyposażeniem”), Loch Głodowy (ze szkieletem nieszczęsnej kasztelanki Małgorzaty), Dziedziniec Górny, Salę Rycerską (zbroje/broń), Salę Myśliwską (z myśliwskimi trofeami), dwie Sale Książęce (meble, makieta zamku, obrazy) i Salę Mokrą. Poznamy również tajemnice i legendy związane z tym niezwykle położonym zamkiem. Na koniec prawdziwa rewelacja. Ze szczytu zamkowej wieży przepiękny widok na otaczające górę jezioro i rozległą panoramę Gór Sowich.

Świdnica. Kościół Pokoju. Cudo architektury drewnianej. Od 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w XVII wieku na mocy porozumień kończących wojnę trzydziestoletnią. Powstał w niecały rok. Wybudowano go jedynie z drewna, gliny i słomy. Wybór takich surowców wynikał z prześladowań protestantów, którym katolicy nie chcieli pozwolić na wybudowanie świątyni. Jednak powstał kościół mogący pomieścić 7000 wiernych, z czego 5000 miało miejsce siedzące. Wnętrze kościoła, dosłownie „powala na kolana” swoim ogromem i przepięknym, niezwykle bogatym barokowym wystrojem. Dla chętnych możliwość zobaczenia , znajdującej się tuż obok w Domu Dzwonnika – bezpłatnej wystawy pt. „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.”  Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków.

Wambierzyce. „Śląska Jerozolima”. Do zwiedzania, m.in.: Potężna,  XVIII wieczna Bazylika z bardzo bogatym i cennym, barokowym wystrojem wnętrz. W centrum wsi i na okolicznych wzgórzach największy w Polsce zespół kalwaryjny i Drogi Krzyżowej. Zbiór ruchomych szopek, pełnych misternych, kolorowych i poruszających się w rytm muzyki figurek, które od ponad 100 lat, bez względu na wiek oglądających – wzbudzają zachwyt i uznanie dla kunsztu ich twórców.

Czermna. Kaplica czaszek. Jeden z trzech w Europie, zaś w Polsce jedyny wielki zbiorowy grobowiec około 3 tysięcy ofiar wojen śląskich i ówczesnych epidemi. Ściany wewnątrz wyłożone są ludzkimi czaszkami. Pomiędzy nimi równo ułożone rzędy kości. Pod podłogą wielki stos około 25/30 tysięcy ludzkich szczątków. Dreszczu przydaje myśl, że każda czaszka i każda kość są autentyczne. Dla jednych Kaplica jest kolejną atrakcją turystyczna, dla drugich osobliwym miejscem zadumy nad kolejami ludzkiego życia i śmiercią.

Czermna. Ruchoma szopka. Dzieło twórcy samouka, który po dwudziestu latach żmudnej pracy wystrugał ponad 250 niezwykle barwnych lipowych figurek. Figurki ręcznie poruszane stanowią szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa. Całość dopełniają, ręcznie wyrzeźbione, drewniane organy. Twórczość ta, to przykład niesamowitej pasji i cierpliwości w drodze do upragnionego celu – zwłaszcza w czasach dzisiejszych, kiedy wszystko ma być pstryk i gotowe…


KOPALNIE & PODZIEMNE TRASY TURYSTYCZNE

Złoty Potok.Kopalnia Złota. Placówka muzealna zlokalizowana w dawnej kopalni złota. Oferuje kilka wariantów zwiedzania.

Zobacz ofertę

 • Wariant podstawowy. Podziemna Trasa Turystyczna. W skład trasy wchodzi „Sztolnia Gertruda” (podziemna wystawa obrazująca historię górnictwa złota), przejście „Chodnikiem Śmierci”, Sztolnia Czarna” z jedynym w Polsce, ok. 10-metrowym  podziemnym wodospadem, wyjazd na zewnątrz podziemnym tramwajem.
 • Dodatkowa atrakcja. Podziemny spływ łodzią Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda i wiedzie przez odcinek 500 m. Czas spływu ok. 45 min. Grupie towarzyszy przewodnik. 
 • Dodatkowe atrakcje. Kilka propozycji. „Złota moneta”, „Złota sztabka”, „Złoty papier”, „Płukanie złota”, „Pole diamentowe”.
 • Zwiedzanie z Fabułą. To gra scenariuszowa (coś w stylu gry terenowej) mająca na celu integrację. Oferta skierowana jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Grupa zostaje podzielona na rewalizujące ze sobą na zespoły. Gra rozgrywa się na terenie Kopalni Złota i Średniowiecznego Parku Techniki.
 • Oferta MIX. Gotowe trzy pakiety zawierające 4 atrakcje z oferty Kopalni w cenie niższej o 20%.

Kletno. Stara kopalnia uranu. Kopaliny to kryptonim tajnej radzieckiej kopalni uranu działającej w latach 50. XX wieku w pobliżu wsi Kletno. Cały dawny kompleks kopalniany to wyrobiska o całkowitej długości 37 km.

Zobacz ofertę

Udostępniona do zwiedzania trasa turystyczna ma około 400 metrów długości. Została przebita przez warstwy, w których tkwią liczne minerały. Minerały mienią się kolorami, a niektóre świecą w ultrafiolecie. Dowiemy się sporo o geologi, historii górnictwa tego rejonu oraz o sposobie budowy podziemnych korytarzy. Sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania jonizującego. Nietuzinkową atrakcją jest możliwość nocnego zwiedzania kopalni przy użyciu latarek i lamp naftowych.

Nowa Ruda. Muzeum Górnictwa i Podziemna Trasa Turystyczna. Zapraszamy do dawnej kopalni węgla kamiennego.

Zobacz ofertę

 • Część naziemna to budynek Muzeum, gdzie zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa węglowego tego regionu. Zajrzymy również do oryginalnej dyspozytorni, stanowiącej niegdyś centrum kierowania kopalnią oraz zobaczymy unikalne piece i wieże szybowe.
 • Część podziemna to trasa turystyczna o długości ponad 700 metrów, urządzona w dawnym polu górniczym „Piast” . Podczas zwiedzania trasy prezentowane są m.in. technologie zabezpieczania chodników, metody wydobycia i transportu węgla oraz urządzenia górnicze. Zwiedzanie kończy przejazd i wyjazd na zewnątrz podziemną, elektryczną kolejką.

Wałbrzych. Park Wielokulturowy Stara Kopalnia. Największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej XIX wiecznej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Stara Kopalnia to 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Zrewitalizowana w taki sposób, że mamy wrażenie, jakby górnicy opuścili to miejsce parę chwil przed naszym przybyciem. Przewodnikami są górnicy, którzy przed laty tu pracowali. W czasie zwiedzania oglądamy część naziemną  z ogromem kopalnianej infrastruktury oraz podziemny tunel odstawy kamienia. Niepowtarzalna okazja, aby poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach.


JASKINIE

Kletno. Jaskinia Niedźwiedzia. Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dnie jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini, gdzie wraz z przewodnikiem przechodzimy labiryntem korytarzy, podziwiając unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady i kalcytowe draperie.

Radochów. Jaskinia Radochowska. JEŚLI: interesuje was jaskinia w naturalnym stanie (bez komercyjnych ingerencji), nie boicie się ciemności rozjaśnianych tylko latarkami (w jaskini nie ma oświetlenia – każdy z uczestników wycieczki otrzymuje kask z latarką czołową.), nie przeszkadza wam, że wasze ubranie może ulec lekkiemu zabrudzeniu (część trasy trzeba pokonać przeciskając się przez ciasne i wilgotne szczeliny) – to ….. zapraszamy na około 40 minutową wędrówkę (trasa liczy ok.300 metrów) po jednej z najciekawszych jaskiń w Sudetach. Wahających się (czy dam radę?) informujemy, że zwiedzanie jest w pełni bezpieczne, a po jaskini oprowadzane są dzieci już od 4 roku życia.!

Zobacz dodatkowe atrakcje

Dodatkowe atrakcje

 • Eksploracja jaskini w formie gry terenowej, czyli jedyny w Polsce escape room w jaskini.
 • Eksploracja jaskini w formie gry terenowej (escape room) + zabawy integracyjne na polanie.
 • Eksploracja jaskini + zabawy na polanie + ognisko – lub- gorący posiłek.


Park Narodowy Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi] wyporęczowana droga zbudowana z 665 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek Szczelińca zajmuje skalny labirynt, który powstał w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Z tarasów widokowych podziwiamy rozległe panoramy Sudetów. Odpoczynek w schronisku z bufetem serwującym pełne wyżywienie. Czas dojścia na szczyt wynosi ok.40 min. (w jedną stronę). Czas przejścia Labiryntu wynosi ok.60 min.

 „Błędne Skały”. Rezerwat przyrody nieożywionej. Nazwa tajemniczego labiryntu skalnego,wyrzeźbionego w skutek wietrzenia piaskowca ciosowego. Powstałe bloki skalne na powierzchni 21 ha – tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Trasę, która prowadzi pomiędzy cudownie wyrzeźbionymi przez naturę skałami – często „pokonujemy” – dosłownie przeciskając się wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m. Szerokość szczelin jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów !. Część trasy przechodzi pod skalnymi parasolami. Czas przejścia z parkingu dolnego do Labiryntu wynosi ok.60 min. (w jedną stronę). Trasa prowadzi szlakiem z ładnymi widokami. Czas przejścia Rezerwatu zajmuje ok.45 min.


OBIEKTY związane z nazistowskim projektem „Riese”

Zobacz Największa tajemnica II wojny światowej

Temat rozsławiony przez Bogusława Wołoszańskiego w cyklu programów „Sensacje XX wieku” oraz częściowo przez książkę jego autorstwa pt. „Twierdza szyfrów”, na podstawie której nakręcono 13-odcinkowy serial telewizyjny pt. „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Z wykorzystaniem pracy więźniów z obozu koncentracyjnego Gross – Rosen zaczęto we wnętrzu Gór Sowich drążyć sztolnie i komory,które po wywiezieniu urobku wzmacniano obudowaniami żelbetowymi. Zaczęły też powstawać naziemne budowle o niewiadomym celu. Projekt realizowano na ogromnym obszarze. Zbudowano nowe drogi i mosty. Całej akcji nadano kryptonim „Olbrzym” (Oberbauleitung „Riese”). Projektu „Riese” nie ukończono do końca wojny. Stopień zniszczenia kompleksów po 1945 roku i brak dokumentacji, nie pozwalają jednoznacznie określić ich przeznaczenia. Prawdopodobnie miał to być system zakładów przemysłowych i doświadczalnych hitlerowskiego kompleksu zbrojeniowego „Riese” ze stanowiskiem Kwatery Głównej Hitlera na zamku Książ. Obecnie przystosowane i udostępnione dla ruchu turystycznego są cztery kompleksy, tzn. Walim, Osówka, Włodarz i Zamek Książ. Obowiązkow punkt programu dla wszystkich zainteresowanych zagadkami II wojny światowej!.

Sierpnica. Podziemne Miasto Osówka. Największy i najbardziej rozbudowany kompleks na mapie „Riese”. Obiekt składa się z części naziemnej oraz części podziemnej. Część podziemna to ponad 1500 metrów podziemnych korytarzy, wyrobisk, hal i bunkrów.

Zobacz ofertę

Kompleks oferuje kilka tras zwiedzania:

 1. Trasa Historyczna. Około 1 godzinna, łatwa trasa „dla każdego”.
 2. Trasa Ekstremalna. Nazwa nadana trochę z rozmachem. Około 1,5 godzinna trasa jest bez problemu do przejścia prz„normalnie” sprawnego turystę.
 3. Trasa Edukacyjna. Realizowana przy czynnem współudziale uczestników, około 2-godzinna trasa polecana dla dzieci z klas młodszych.

Walim. Muzeum Sztolni Walimskich. W czasie zwiedzania dowiemy się o budowie kompleksów, a zwłaszcza kompleksu w Walimiu w odniesieniu do zdarzeń z frontów II wojny światowej. Poznamy losy ludzi pracujących przy projekcie „Riese” oraz usłyszymy wiele ciekawostek związanych z Górami Sowimi i Dolnym Śląskiem. Długość podziemnej trasy turystycznej wynosi około 500 metrów. Opowieści przewodnika są urozmaicane stanowiskami i efektami multimedialnymi.

Książ. Zamek Książ. Opis w punkcie „Zabytki”.


MUZEA

Duszniki Zdrój. Muzeum Papiernictwa. Najznamienitsze w Polsce Muzeum Papiernictwa. Mieści się w drewniano-kamiennym młynie papierniczym wzniesionym w 1605r. Już sam młyn stanowi jeden z najcenniejszych w Polsce zabytków techniki.

Zobacz ofertę

 • Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku w okresie rękodzielniczej produkcji oraz historię techniki i technologii papierniczej w dobie maszynowej produkcji papieru. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych. W oknach sal wystawowych przedstawiono kopie filigranów papierni z różnych papierni na świecie, w Polsce i na Śląsku oraz logo współczesnych polskich zakładów papierniczych.
 • Jednakże główną atrakcją Muzeum są prowadzone w przyziemiu różnorodne tematycznie lekcje i warsztaty adresowane do wszystkich grup wiekowych.

Bystrzyca Kłodzka. Muzeum Filumenistyczne.  Muzeum poświęcone filumenistyce – czyli etykietom na opakowaniach od zapałek. To jedyna tego typu placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie i na świecie. Mieści się w XIX – wiecznych budynkach dawnej ewangelickiej szkoły parafialnej.

Zobacz ofertę

 • Zbiory zostały podzielone na tematyczne wystawy. Wystawa „Historia niecenia ognia” przedstawia różne metody niecenia ognia (krzesiwa) i przedmioty do tego służące (zapalniczki). Wystawa „Świat etykiet” to bogaty zbiór etykiet i opakowań zapałczanych z różnych krajów świata. Różnorodność motywów i tematów jest właściwie nieograniczona, a wiele z nich jest prawdziwymi, choć małymi dziełami sztuki. W galerii „Zaczarowany świat zapałek” zobaczymy opakowania zapałczane promujące polskie i europejskie zabytki. Wystawa „Bystrzyca Kłodzka – oblicza miasta”  przybliży nam dzieje i zabytki Bystrzycy Kłodzkiej.
 • Na koniec prawdziwa gratka – wystawa ponad 70 prac satyrycznych Andrzeja Mleczki. Pomimo, iż powstawały kilka lat temu, nie straciły nic na swojej aktualności.
 • Po obejrzeniu wystaw – zaglądamy do przymuzealnego sklepiku. Uprzedzamy jednak, że różnorodność oferowanych tu tematycznych produktów – może przyprawić o ból głowy w podjęciu decyzji co kupić (wszystko jest tu piękne, unikatowe i jedyne w swoim rodzaju).

Pstrążna. Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego.

Skansen jest malowniczo położony na zboczu wzgórza, z którego rozpościera się wspaniała panorama na okolicę. Prezentuje obiekty budownictwa drewnianego z rejonu całego Pogórza Sudeckiego.

Zobacz ofertę

 • Program podstawowy. Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem. Zobaczymy tu, ,m.in.: chałupy mieszkalne (każdy dom jest bogato wyposażony w stare sprzęty i przedmioty używane od XVIII wieku), ludowy amfiteatr, dzwonnicę, kapliczki, wiatrak, kuźnię i in. Dowiemy się też o o życiu codziennym okolicznej ludności.
 • Program uzupełniający. Prowadzona w XIX-wiecznej chałupie lekcja p.t „ Od ziarenka – przez mąkę – do bochenka”. Bogactwo poruszanych aspektów związanych z chlebem oraz aktywny udział dzieci  (m.in. mielenie zboża na żarnach, przygotowanie ciasta chlebowego, wyrabianie i formowanie bochenków, możliwość młócenia cepem, „malowanie”, posypywanie i podawanie bochenków do pieca, czyszczenie z żaru pieca chlebowego, wyciąganie bochenków z pieca) – powodują, że uczestnictwo w lekcji na długo zapada w pamięć. Na koniec degustacja świeżo wypieczonego chleba ze smalcem i herbatą.


Masyw Śnieżnika

Miłośników pieszych wędrówek po górach kwaterujemy w okolicach Międzygórza i organizujemy wycieczki w obrębie Masywu Śnieżnika. Trasę każdorazowo dostosowujemy do kondycji i wieku uczestników. Masyw Śnieżnika posiada gęstą sieć szlaków pieszych, które w prosty i bezpieczny sposób pozwolą zdobyć najważniejsze szczyty i dotrzeć do lokalnych atrakcji. Każdy odnajdzie dla siebie odpowiednią trasę, której piękno będzie później długo wspominał. Magiczna sceneria, cisza i spokój, otoczenie nienaruszonej przyrody to atuty, które zachęcą każdego do aktywnego pobytu.

Zobacz dodatkowe atrakcje

 • Rezerwat krajobrazowy „Wodospad Wilczki” Najwyższy wodospad na Ziemi Kłodzkiej i jeden z większych w całych Sudetach. Woda spada tu ze skalnego progu na wysokości 21 metrów i płynie dalej głębokim kanionem.
 • Ogród Bajek. Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu. Zgromadzone tu okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz roślin typowo górskich są tłem dla wykonanych z korzeni i konarów drzew, szyszek i kory oraz kamieni – oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek i innych. Zobaczymy tu, m.in.: Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę, Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę z krasnalami, Sierotkę Marysię, Smoka Wawelskiego i wiele innych. Magiczne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
 • Kolej krzesełkowa na szczyt Czarnej Góry. Na szczycie 14-metrowa wieża widokowa, stanowiąca stanowiąca najlepszy punkt widokowy w Masywie Śnieżnika.
 • Najdłuższa w Polsce zjeżdżalnia grawitacyjna o długości 950 metrów. Zjazd odbywa się jednym z  33 dwuosobowych wagoników wyposażonych w hamulec. Jazda po wyprofilowanym torze z licznymi zakrętami dostarcza emocjonujących przeżyć.


KŁODZKO

Zobacz atrakcje

Starówka. Spacer z przewodnikiem po najstarszej części miasta oraz przejście gotyckim mostem na rzece Młynówce (kamienny most porównywalny ze wspaniałym mostem Karola w Pradze).

Twierdza Kłodzka i Labirynty. Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Zwiedzając górną część Twierdzy powędrujemy po bastionach i kazamatach, a z tarasu widokowego zobaczymy zarówno Kłodzko jak i pasma górskie otaczające ziemię kłodzką. Część podziemna Twierdzy to kilkukilometrowe labirynty, z czego dla turystów udostępniono ponad kilometrową trasę dawnych chodników kontrminerskich.

Podziemna Trasa Turystyczna. Efekt pracy mieszczan, którzy w średniowieczu powiększali swoje piwnice w celach obronnych i na magazyny. Powstał w ten sposób kilkukondygnacyjny system korytarzowo-komorowy. Niektóre komory miały głębokość nawet 30 metrów. Do przejścia około 600 -metrowa podziemna trasa, w czasie której poznamy życie codzienne mieszkańców dawnego Kłodzka.

Mini Euroland. Całoczny kompleks rekreacyjno-edukacyjny rozciągający się na powierzchni 20 tyś.m2. Jedyny w Polsce park miniatur połączony z arboretum. Park Miniatur tworzy (wykonanych z niebywałą starannością i dbałością o każdy detal) – ponad 40 makiet wzorowanych na zabytkach Dolnego Śląska, Europy i świata. Zobaczymy tu budowle sakralne, historyczne i industrialne. Miniatury wkomponowane są w baśniową wręcz scenerię. Arboretum to ponad 500 różnorodnych gatunków drzew i krzewów  oraz ponad 5000 nasadzeń kwiatów jednorocznych (makiety zostają wręcz „wtopione” w bajeczne kwiatowe dywany). Dla dzieci urządzono nowoczesny plac zabaw z mnóstwem kolorowych i bezpiecznych w użytkowaniu urządzeń. Na miejscu znajdują się budki gastronomiczne. Dodatkową atrakcją są panele edukacyjne, np. panel historyczny, modelarski i botaniczny oraz gra terenowa pt. „Zostań odkrywcą Minieurolandu”.


POLANICA ZDRÓJ

Zobacz atrakcje

Przejazd kolejką turystyczną. Najszybszy i bardzo wygodny sposób na poznanie Polanicy. Sympatyczny „Polanica Express” to zestaw, stylizowanej na XIX-wieczny parowóz „lokomotywki” i dwóch wagoników retro. Czas przejazdu po najciekawszych miejscach uzdrowiska, opatrzony komentarzem turystycznym (wagoniki są zradiofonizowane) trwa ok.35 minut.

Centrum Aktywnego Wypoczynku „Góralka”. Oferta Centrum:

 • Letni tor saneczkowy. Całkowicie bezpieczna zabawa dla dzieci i dorosłych. Ponad 450 metrów zjazdu na sankach, w których płozy zastąpiono kółkami, a śnieg stalową rynną. Szybkość zjazdu można regulować ręcznym hamulcem. Dla grup możliwość wynajęcia obiektu na wyłączność lub organizację zawodów z pomiarem czasu.
 • Dziecięcy Park Linowy oraz ogromny Basen z piłeczkami dla dzieci DO 140 cm wzrostu.

Park Wodny. Basen usytuowany w hotelu Polanica. Kryty i pełnowymiarowy basen rekreacyjny z torami pływackimi. Przy basenie wydzielona płytsza część rekreacyjna. W części rekreacyjnej – strefa dla dzieci z brodzikiem i zjeżdżalnią. Dla dorosłych strefa SPA & Wellness.

Huta szkła „Barbara”. Jedna z niewielu hut szkła, które jeszcze funkcjonują na terenie Dolnego Śląska. Cała produkcja odbywa się ręcznie, co zapewnia wyrobom absolutną niepowtarzalność. Dla turystów udostępniona została hala wytopu, gdzie pracują pracownicy, którzy wyrabiają surówki, wydmuchują formy oraz zajmują się końcowym obrabianiem. Zaraz przy hucie znajduje się firmowy sklep, w którym można nabyć gotowe wyroby artystyczne po atrakcyjnych cenach.


KUDOWA ZDRÓJ

 

Zobacz atrakcje

Muzeum Zabawek. Magiczne miejsce, w którym dorośli ze wzruszeniem rozpoznają zabawki swojego dzieciństwa zaś dzieci ze zdumieniem odkrywają zabawki swoich rodziców i dziadków. Zobaczymy tu prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku. Są teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Są też przybory szkolne i mini-klasa sprzed 50 lat.

Park Linowy i Park Rozrywki. Oferta Parku, to m.in.: Park Linowy Junior dla dzieci do 100 do 150 cm wzrostu  *  Park Linowy dla osób powyżej 150 cm wzrostu   *  Mega dmuchana zjeżdżalnia Spider-Man Żyroskop  *  Gokarty rowerowe  *  Kule Wodne  *  Euro-Bungee  *  Zorbing dmuchana kula  * Trampoliny  *  Dmuchane zamki i baseny  * Mega piłkarzyki  *  Paintball  *  Dmuchana ścianka wspinaczkowa  *  Byk Rodeo  *  Strzelnica Paintball i in.

Wodny Świat AquaPark. Do dyspozycji Gości, m.in.: pełnowymiarowy basen pływacki, brodzik dla dzieci, 92 m zjeżdżalnia, basen rekreacyjny z masażami, gejzerami i sztuczną rzeką, sauna, solarium, kręgielnia i siłownia.


INNE

Złoty Potok. Średniowieczny Park Techniki. Podróż w czasie do średniowiecza, kiedy to konstruowano urządzenia techniczne  wykorzystując do ich pracy siłę mięśni ludzi czy zwierząt oraz siły natury. Park to bardzo dokładna replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składa się kilkanaście urządzeń zbudowanych w skali 1:1. Wszystkie urządzenia działają, o czym może przekonać się każdy zwiedzający. Urządzenia powstały na podstawie średniowiecznych rycin Georgiusa Agricoli. Jedyne takie miejsce nie tylko w Polsce, ale też w Europie !

Zobacz ofertę

 • Wariant podstawowy. Sprawdzimy, jak prezentowane urządzenia działają. Przejdziemy przez pełen tajemnic i strachów podziemny tunel. Zawitamy do Chaty Kata, który opowie nam dlaczego w pracy miał „urwanie głowy”.
 • Dodatkowe atrakcje. Możliwość przejażdżki czołgiem skonstruowanym według pomysłu Leonarda da Vinci. Jest on jedynym eksponatem w Polsce, który jest w pełni mobilny.
 • Zwiedzanie z Fabułą. To gra scenariuszowa (coś w stylu gry terenowej) mająca na celu integrację. Oferta skierowana jest zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Grupa zostaje podzielona na rewalizujące ze sobą zespoły.

Złoty Stok. Centrum painballowe. Na miłośników pozorowanej walki przy użyciu markerów – przygotowano w Centrum urozmaiconą ofertę. Każdy z uczestników otrzymuje pełne umundurowanie, ochraniacze na korpus, szyję i ręce, oraz maskę i marker. W zależności od gry – do dyspozycji uczestników zarówno markery klasyczne (na kulki) jak i markery laserowe.

Zobacz ofertę

 • Walka na leśnym poligonie po byłym torze saneczkowym, a więc z uformowanym „okopem” wzdłuż wzgórza. Markery kulkowe. Do wyboru 4 scenariusze gier paintballowych.
 • Walka na polu paintballowym usianym różnymi przeszkodami, np. workami z piaskiem oraz budynkami, z których można strzelać. Markery elektroniczne.
 • Podziemna walka w ciemnych korytarzach dawnej Kopalni Złota. Sztolnia oświetlona jest jedynie światłami laserów i stroboskopów, a dopełnieniem klimatu jest lekko unoszący się dym. Markery elektroniczne.

 

Jarków. Ogród Japoński. Ogród w tradycyjnym stylu japońskim założony przez pasjonata Pana Edwarda Majera, który samodzielnie zagospodarował kawałek ziemi tworząc mały cud ogrodnictwa. Na potrzeby ogrodu zmienił ukształtowanie terenu. Wybudowano sztuczne kaskady i zbiorniki wodne, ułożono kamienie i posadzono kilkaset roślin. Na niewielkiej powierzchni (około 1000 m2), oprócz egzotycznych dla naszej szerokości geograficznej, wypielęgnowanych roślin (m.in. lilii, drzewek bonsai czy słynnej japońskiej wiśni sakure) – można podziwiać małą architekturę ogrodową (m.in. kamienne latarnie oraz kamienne przedstawienia Buddy).


WYCIECZKA 4 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 612 zł ok. 585
 ok. 561
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

WYCIECZKA 5 DNIOWA

Liczba uczestników wycieczki: 36 – 38
39 – 41
42 – 44
Cena za jednego uczestnika:  ok. 768 zł ok. 734
 ok. 705
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, nocleg/noclegi, wyżywienie, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

UWAGA!

 • Do kalkulacji została przyjęta ŚREDNIA cena noclegów obowiązująca w lokalnych bazach noclegowych.
 • Podana cena – ma zatem charakter orientacyjny.

 • OSTATECZNA cena wycieczki – uzależniona będzie od standardu obiektu noclegowego, w którym grupa będzie faktycznie zakwaterowana