Mazowieckie różności

Wycieczki szkolne jednodniowe – Mazowieckie różności

 

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Zobaczenie wszystkich opisanych atrakcji – jest oczywiście niemożliwe ze względów czasowych
 • DO Państwa należy wybór tych, dla Was interesujących,
 • Biuro z wybranych miejsc układa program i dokonuje wszelkich rezerwacji,
 • Warunek – realizacja wybranych atrakcji – musi być wykonalna czasowo i organizacyjnie.

DO WYBORU:

Złom w sztukę zamieniony.

Jedyna na świecie Galeria Figur Stalowych prezentująca prawdziwe dzieła sztuki wykonane … ze złomu! Jak to możliwe, aby ze wszelkich „skrawków” metalu, takich jak np. koła zębate, sprężyny, zużyte klocki hamulcowe, rury, śruby, nakrętki i in. powstały spektakularne rzeźby i figury? No cóż, „wystarczy” w złomie (który uważany jest za rodzaj odpadu) dostrzec nowy początek, nowe istnienie – w końcu materiałem dla twórców sztuki może być praktycznie wszystko. Powołać do życia zespół ludzi, wśród których jest około pięćdziesięciu rzemieślników – „artystów” z całego świata, którzy łącząc ze sobą kawałki żelaza, blachy, części złomu – stworzyli coś niepowtarzalnego i ekscentrycznego. Łatwo powiedzieć, ale to nie takie proste, kiedy dowiemy się, że np. na każdy z modeli samochodów – pracowało czterech ludzi przez osiem miesięcy ! Ogrom pracy, jaką trzeba włożyć w stworzeniu tych rzeźb robi mega wrażenie. Istotne jest to, że rzemieślnicy „artyści” ciągle tworzą nowe dzieła i co kwartał ekspozycja jest uzupełniana lub wymieniana o nowe eksponaty.

Zobacz program

 • Zobaczymy tu łącznie ponad 50 unikatowych rzeźb, w tym, m.in.: ponad 30 metalowych figur imponujących rozmiarów – roboty, bohaterów kreskówek i filmów animowanych czy postacie filmowe, np. z Gwiezdnych Wojen. Każdego eksponatu można dotknąć i „namacalnie” podziwiać kunszt i precyzję wykonania oraz dopracowanie nawet najdrobniejszych detali.
 • Jednak największy zachwyt na zwiedzających budzi kolekcja najdroższych samochodów i motocykli Świata w skali 1:1 . Samochody mają piękne detale, reflektory, otwierane wloty paliwa, ruszające się wycieraczki. Oczywiście standardem są otwierane drzwi, ruchome kierownice i skrzynie biegów. Do każdego auta można wsiąść. Niesamowita frajda dla dzieci i dorosłych!

Zespół MAZOWSZE bez tajemnic.

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” – ambasador i wizytówka polskiej kultury na świecie – zaprasza do swojej siedziby na niezwykłą wycieczkę, w czasie której poznamy kulisy legendarnego już Zespołu.

Zobacz ofertę

 • Program podstawowy dla dzieci DO 4 klasy: W budynku Matecznika projekcja DVD fragmentu koncertu Zespołu, połączona z tematycznym komentarzem (np. Jaki to taniec ?). Po projekcji wstęp do głównej Sali koncertowej oraz zobaczenie „na wyciągnięcie ręki” ekspozycji bajecznie kolorowych kostiumów scenicznych.
 • Program podstawowy dla dzieci OD 4 klasy wzwyż: W budynku Pałacyku zapoznanie się z historią Mazowsza, jego założycielami oraz obejrzenie przepięknej kolekcji pamiątek przywożonych przez Zespół z podróży z całego świata. Przejście do budynku Matecznika i obejrzenie gablot ze strojami scenicznymi Na życzenie (płatne dodatkowo): projekcja DVD fragmentu koncertu Zespołu, połączona z tematycznym komentarzem oraz wstęp do głównej Sali koncertowej.
 • Program uzupełniający BEZ ograniczeń wiekowych:
  • Warsztaty taneczne (taneczno – wokalne). Tylko wówczas, gdy dostępne są sale – termin do każdorazowego ustalenia.
  • Obejrzenie próby Zespołu Mazowsze. Tylko wówczas, kiedy Zespół ma zaplanowaną próbę sceniczną w swoim planie pracy – termin do każdorazowego ustalenia. Uwaga! – próba odbywa się bez kostiumów.

Mazowsze sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

Prawie wszyscy słyszeliśmy o istnieniu starożytnych ośrodków hutniczych na terenie Gór Świętokrzyskich. Natomiast mało kto wie, że drugie co do wielkości Centrum Metalurgiczne istniało na terenie dzisiejszego Zachodniego Mazowsza. Obejmowało obszar około 300 km2, a, m.in. dzisiejszy Milanówek, Brwinów czy Pęcice – były potężnymi osadami hutniczymi ówczesnej „barbarzyńskiej” Europy. Okres największej prosperity Centrum przypada na czas intensywnych konfliktów Imperium Rzymskiego z barbarzyńcami. To właśnie na terenie pogranicza starożytni „producenci” mogli znajdować popyt na swoje towary, czyli mówiąc wprost, dostarczali broń plemionom barbarzyńskim toczącym walki z Rzymianami.

Zapraszamy zatem Państwa do poznania tych odległych czasów i złożenia wizyty w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Zobacz program

 • Program podstawowy. Interaktywna wystawa „Przedświt. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Prezentowane są tu liczne rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku, broni, narzędzi, ozdób wykonanych z poroża, żelaza, szkła i drewna. Ponadto na potrzeby wystawy wykonano pełne, wierne źródłom archeologicznym uzbrojenie i ubranie legionistów rzymskich oraz strój zamożnego obywatela. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań scenograficznych i środków multimedialnych – wystawa jest interesująca dla każdej grupy wiekowej. Dzieciaki się nie nudzą, a wiele mogą się dowiedzieć !
 • Program uzupełniający. Zajęcia edukacyjne przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych Zajęcia mają formę wykładów popularnonaukowych, pogadanek, dyskusji, warsztatów, doświadczeń oraz pokazów. Część realizowanych tematów jest wspólna dla wszystkich grup wiekowych. Jednak sposób prowadzenia zajęć oraz ich zawartość merytoryczna każdorazowo dostosowywana jest do poziomu i wieku uczestników.

Z wizytą u Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

Stawiskiem, Iwaszkiewiczowie nazwali posiadłość darowaną Annie przez ojca w dniu jej ślubu. Stawisko od początku było nie tylko domem Iwaszkiewiczów, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu znamienitych artystów oraz różnych ważnych osobistości. Po śmierci obojga – dom – zgodnie z wolą Pisarza wyrażoną w testamencie – stał się własnością państwa i przeznaczony został na Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Dziś Stawisko funkcjonuje nie tylko jako Muzeum, ale przede wszystkim jako szczególne centrum kultury wysokiej, w którym kontynuuje się tradycje salonu literacko-muzycznego sprzed lat.

Zobacz program

 • Program podstawowy. Zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem połączone z różnymi ciekawymi informacjami na temat Właścicieli i gości dawniej tu bywających. Wnętrze Stawiska zachowało swój pierwotny charakter zamożnego domu polskiego ze zbiorami XIX i XX-wiecznego malarstwa i innych dzieł sztuki, z meblami, sprzętami oraz przedmiotami tzw. codziennego użytku. W nienaruszonym stanie znajduje się gabinet pisarza, biblioteka, sypialnia, pokój gościnny, hall wejściowy i klatka schodowa. Dom-Muzeum – mimo upływu wielu lat od śmierci Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów – sprawia wrażenie, jakby Gospodarze byli tylko chwilowo nieobecni. Klimatyczne miejsce z niesamowitą, miłą rodzinną atmosferą.
 • Program uzupełniający. Tematyczne lekcje muzealne dla różnych grup wiekowych.

Historia motoryzacji na wyciągnięcie ręki.

Miejsce, gdzie każdy, bez względu na wiek – znajdzie dla siebie coś interesującego. Mnogość i różnorodność eksponatów zgromadzonych w Muzeum Motoryzacji i Techniki zadowoli nawet największego malkontenta !. Trzonem Muzeum jest kolekcja ponad 300 zabytkowych pojazdów. Większość z nich została zrekonstruowana, tak aby mogły poruszać się o własnych siłach, czyli (mimo słusznego wieku) być ciągle „na chodzie”. Uzupełnieniem tej kolekcji (o której ukazują się artykuły prasowe oraz programy telewizyjne w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych) – są rekwizyty. Ilość oraz różnorodność tych ostatnich (począwszy od gramofonów, a na londyńskich budkach telefonicznych kończąc) – powoduje autentyczny zawrót głowy. Tego wszystkiego nikt nie jest w stanie opisać – to trzeba po prostu zobaczyć !.

Zobacz program

 • Program podstawowy. Zwiedzanie z przewodnikiem opatrzone informacjami i różnymi ciekawostkami na temat oglądanych eksponatów i rekwizytów.
 • Program uzupełniający nr 1. Możliwość około 1 godzinnej przejażdżki angielskim Piętrusem, amerykańskim Schoolbusem czy polskim Ogórkiem po okolicy opatrzone komentarzem przewodnickim.
 • Program uzupełniający nr 2. Lekcja muzealna prowadzona w formie pogadanki i uzupełniana projekcjami DVD. Przykładowe tematy: „Historia motoryzacji” , „Historia polskiego automobilizmu”, „Pojazdy PRL – u”. Inne tematy lekcji można uzgadniać indywidualnie.
 • Świadczenia dodatkowe. Możliwość organizacji grilla z kiełbaskami lub gorącego posiłku
 • Dla chętnych. Sklepik z tematycznymi pamiątkami, gdzie do kupienia są m.in.: Chevrolety, Syrenki z przyczepami, pojazdy militarne, Mercedesy, Autobusy Piętrowe Angielskie, kubeczki z logo Muzeum, i wiele, wiele innych.

Zobacz ofertę Muzeum

EKSPONATY:

 • samochody z lat 20 (w tym, m.in. najstarszy samochód w Polsce J.A.G z 1897 roku),
 • samochody z lat 30 (w tym, m.in. Fiat Topolino „Dziadek” naszego polskiego malucha),
 • pojazdy z czasów II wojny światowej, tzn. samochody osobowe, wojskowe i pancerne, ciężarówki, ambulanse, czołgi (w tym słynny czołg Rudy 102 z serialu „Czterej pancerni i pies”),
 • pojazdy z czasów PRL-u, np. Czarna Wołga, Syrena, Warszawa oraz wiele innych pojazdów powstałych za żelazną kurtyną (w tym replika Papamobile Star z pierwszej pielgrzymki w Polsce Jana Pawła II w 1978 r.)
 • „krążowniki szos”, czyli amerykańskie, ogromne wehikuły z kilku litrowymi silnikami – takie jakimi jeździli np. Elvis Presley, Marilyn Monroe czy Jan Kiepura,
 • zachodnioeuropejskie pojazdy, wyprodukowane po 1945 roku, których na polskich drogach niestety nie można było spotkać za często (w tym, m.in. Jaguar Bogusława Lindy),
 • samochody ciężarowe z ubiegłego wieku (w tym, m.in. wóz strażacki Star 25 czy niebieska milicyjna furgonetka z napisem MO),
 • autobusy (w tym, m.in. amerykański School bus, londyński Piętrus czy polskie „Ogórki”),
 • kolekcja motocykli wyprodukowanych na przestrzeni lat w Polsce i za granicą (w tym, m.in. wojskowe motocykle z czasów II wojny światowej, popularne niegdyś u nas radzieckie motocykle z koszem czy skuter Osa – jedyny produkowany seryjnie w Polsce w czasach PRL-u)

REKWIZYTY:

„różne różności” z czasów PRL-u & radioodbiorniki & zabytkowe rowery & angielskie budki telefoniczne & wozy i wózki & aparaty fotograficzne i kamery & akcesoria i gadżety motoryzacyjne & patefony, gramofony, katarynki, odtwarzacze muzyczne i inne & telefony & kufry, pudełka, walizki, plecaki itp. & lampy, świeczniki i latarynki & zegary & telewizory & zabawki i ozdoby & artykuły gospodarstwa domowego & maszyny do pisania & garderoba & autentyczne Pucybuty

W Krainie Krówek Ciągutek.

Czy wyobrażacie sobie życie bez słodkości ? Czy jest ktoś (bez względu na wiek) kto ich nie kocha ? Obecnie na rynku jest ich mnóstwo. Co zatem wybrać ? Odpowiedź jest prosta – oczywiście te najlepsze ! Zapraszamy do zwiedzenia podwarszawskiej fabryki, gdzie od wielu pokoleń, według tradycyjnej, rodzinnej receptury produkowane są krówki ciągutki. Fabryka jest laureatem wielu prestiżowych nagród, a produkowane z najwyższą starannością cukierki znajdują nabywców zarówno w kraju jak i za granicą. Zapraszamy zatem do poznania tajemnic słodkiej krainy krówek ciągutek.

Zobacz program

W programie:

 • historia i tradycja krówki ciągutki,
 • obserwacja pełnego procesu przygotowania krówek, gdzie można poznać, zobaczyć, a nawet powąchać każdy ich składnik oraz zobaczyć jak cukierki są ręcznie zawijane w etykietki,
 • degustacja świeżutkich krówek,
 • projektowanie własnej, kolorowej etykiety,
 • nauka samodzielnego zawijania cukierka,
 • konkurs rysunkowy, po którym rozdawane są słodkie niespodzianki.

Na koń Panie i Panowie.

Jeden z większych klubów jazdy konnej w okolicach Warszawy. Pięknie położony wśród łąk i lasów. Wzorcowo utrzymana i prowadzona stajnia. „Pokazowe” konie. Infrastruktura przygotowana do przyjmowania nie tylko „koniarzy”, ale również turystów.

Zobacz program

 • Program podstawowy:.
  • spacer po stajni połączony z różnymi ciekawymi informacjami na temat koni,
  • wizyta w siodlarni, gdzie zapoznajemy się ze sprzętem jeździeckim,
  • jazda wierzchem dla każdego uczestnika,
  • przejażdżka wozem konnym po okolicy,
  • po tych „trudach” czas na „szaleństwa” na placu zabaw.
 • Świadczenia dodatkowe:
  • możliwość organizacji ogniska oraz ciepłego posiłku

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  93 zł  77 zł  66 zł  58 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem