Lublin cebularzem pachnący

WYCIECZKI SZKOLNE – JEDNODNIOWE – WYCIECZKI POZNAWCZE

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

Lublin jest stolicą województwa lubelskiego i największym miastem po wschodniej stronie Wisły. Położony na styku dwóch kultur europejskich – wschodu i zachodu, od 700 lat spełnia ważną rolę administracyjną, naukową i kulturową. Dzięki skutecznym działaniom lokalnych władz, które traktują turystykę jako bardzo ważną branżę całej gospodarki, zarówno Lublin jak i województwo lubelskie staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie regionem. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Zapraszamy zatem do tego historycznego, stale piękniejącego miasta, które ma dużo do zaoferowania dla turystów z każdej grupy wiekowej.

Lubelska Starówka
Najcenniejszym zabytkiem Lublina jest unikatowy kompleks Starego Miasta. Wyróżnia się średniowiecznym układem przestrzennym, wiekowymi kościołami i klasztorami, pamiątkami kultury żydowskiej oraz bogactwem zdobień zabytkowych kamienic, wśród których uwagę przykuwają szczególnie te z okresu renesansu. Stare Miasto zachwyca autentycznością i klimatem sprzed wieków i dlatego śmiało może konkurować ze słynną krakowską starówką ! Dla grup dzieci młodszych proponujemy odkrywanie tajemnic Starówki szlakiem legend lubelskich

Cebularz lubelski

 • Jest okrągłym placuszkiem wykonanym z pszennego ciasta wyborowego. Na jego powierzchni znajduje się warstwa farszu z pokrojonej w kostkę cebuli wymieszanej z makiem, solą i olejem roślinnym. Brzeg placka tworzy wieniec zrumienionego ciasta. Najsmaczniejsze są jeszcze ciepłe, wyjęte prosto z piekarnika i posmarowane masłem.
 • Tradycję wypieku cebularzy zawdzięczamy lubelskim Żydom ze Starego Miasta, którzy w XIX wieku rozpowszechnili w Lublinie te niezwykłe smakowite placki. Z czasem cebularze zaczęto wypiekać także w innych miejscowościach w województwie lubelskim, w tym także w Zamościu. Ze względu na prostotę receptury i dobór niedrogich składników, pierwotnie były one smakołykami biedoty, jednak ich doskonały smak sprawił, że grono ich wielbicieli rozszerzyło się także o zamożniejsze grupy. Tak więc piekarnie żydowskie, których przed wojną było w Lublinie kilkadziesiąt, pracowały pełną parą, a zapach pieczonych cebularzy unosił się nad całą lubelską starówką, wabiąc przechodniów. Wiekowi mieszkańcy miasta do dziś wspominają ich doskonały smak. Po wojnie Żydzi zniknęli z lubelskiej starówki, jednak zapoczątkowana przez nich tradycja wypieku cebularzy przetrwała dziejowe wichury.
 • Ten placek z cebulą nie ma sobie równych i cała Lubelszczyzna jest z niego tak dumna, jak górale z oscypka. A jest być z czego dumnym. Cebularz został wpisany na listę produktów tradycyjnych. Został również ogłoszony 37 polskim produktem chronionym w Unii Europejskiej.
 • Lubelskie piekarnie pilnie strzegą swoich receptur cebularzowych. My jednak chcemy uchylić rąbka tajemnicy ich wypieku. Zapraszamy do Żywego Muzeum Cebularza na praktyczne warsztaty i oczywiście degustację, bo przecież trudno dziś wyobrazić sobie wizytę w Lublinie bez przekąszenia choćby jednego placuszka. Życzymy smacznego !

Realizacja programu w Lublinie

 • Wariant nr 1. Obszar Starego Miasta + realizacja 2 lub 3 dodatkowych atrakcji. Czas pobytu wynosi do około 6 godzin
 • Wariant nr 2 i wariant nr 3. Obszar Starego Miasta + realizacja 1 dodatkowej atrakcji. Czas pobytu wynosi około 3 godziny.

Lubelskie atrakcje

 • Spośród różnych propozycji, wybraliśmy te, które (naszym zdaniem) powinny być interesujące dla dzieci w różnym wieku.
 • Realizacja wybranych przez grupę atrakcji jest do każdorazowego potwierdzenia i uzależniona jest od dostępności i co za tym idzie możliwości zrobienia rezerwacji

Wariant nr 1  LUBLIN

W programie:

 • Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Pięknie odrestaurowany zespół zabytków Starego Miasta. Zachowane częściowo mury obronne, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, reprezentacyjny ratusz, malownicze zaułki i uliczki.
 • Realizacja 2 lub 3 (w zależności od wyboru) dodatkowych lubelskich atrakcji.
 • Czas wolny na kupno pamiątek oraz (jeśli grupa zamówi) zorganizowany obiad w restauracji.

zobacz wybrane atrakcje Lublina

Do wyboru:

 • Żywe Muzeum Cebularza. Dlaczego Lublin z cebularza słynie ? Skąd się cebularz w Lublinie wziął? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskamy podczas interaktywnego pokazu z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka. Słowem – zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych lubelskich placków. Dowiemy się czegoś z historii Lublina. Poznamy legendę i przepis na cebularze. Odkryjemy właściwości jego składników. Każdy na chwilę stanie się piekarzem, przyczyniając się tym samym do powstania aromatycznych placków. Forma przekazu i elementy angażujące uczestników – jest każdorazowo dostosowywany do wieku dzieci. Zabawa kończy się degustacją. Dla chętnych sklepik z tematycznymi gadżetami oraz piekarenka z upieczonymi wcześniej cebularzami. Aby dla wszystkich chętnych starczyło – można wcześniej złożyć zamówienie. Zapraszamy zatem na pyszną godzinę wrażeń dla małych i dużych!
 • Podziemna Trasa Turystyczna. Około 300 metrowa trasa przebiegająca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia korytarzami kilkunastu staromiejskich piwnic i przebiega na trzech kondygnacjach na głębokości od 9 do 12 metrów Spacer z przewodnikiem tym podziemnym labiryntem jest jednocześnie wędrówką w historię Lublina i jego zagospodarowania przestrzennego. Historię tę przybliża cykl makiet ukazujących poszczególne fazy rozwoju miasta. Kulminacją trasy jest multimedialna wizualizacja (światło, dźwięk, ruch) Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku, która może zaskoczyć nawet najbardziej odważnego turystę!
 • Taras widokowy Wieży Trynitarskiej. Neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się przepiękna panorama miasta. We wnętrzu wieży mieści się Muzeum Archidiecezjalne, gdzie zgromadzono zabytkowe przedmioty i sprzęty użytku religijnego. Ekspozycje rozlokowane są w drodze na taras widokowy. Uwaga! Ze względu na długą i stromą wspinaczkę po schodach – atrakcja dostępna jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej.
 • Archikatedra Lubelska. Perła baroku na Lubelszczyźnie. Zachwyca niezwykle bogate wnętrze, a zwłaszcza tak zwane malarstwo iluzjonistyczne, dające wrażenie głębi i ruchu, typowe dla baroku i wystroju całej świątyni. Dla zainteresowanych: zwiedzanie zakrystii akustycznej, skarbca oraz krypt. W zakrystii akustycznej można usłyszeć szept osoby znajdującej się w innym rogu pomieszczenia.
  W skarbcu eksponowane są cenne zbiory przedmiotów liturgicznych. W kryptach pochowani są biskupi lubelscy.
 • Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Wzgórze Zamkowe jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów miasta. Sam Zamek, to neogotycki gmach pobudowany w połowie XIX wieku, na miejscu zrujnowanego zamku z czasów Kazimierza Wielkiego. Przez wiele lat był więzieniem. Obecnie jest siedzibą Muzeum Lubelskiego. Z dawnego Zamku, ocalał gotycki kościół zamkowy, który pełnił funkcję kaplicy królewskiej. Na początku XV wieku, z fundacji króla Władysława Jagiełły, gotyckie wnętrza kaplicy malarze ruscy pokryli wspaniałymi rusko- bizantyjskimi freskami. Jest to unikatowe na miarę europejską świadectwo przenikania się kultur Wschodu i Zachodu, ponieważ rzymskokatolicką świątynię przyozdabiają wizerunki ojców Kościoła Wschodniego. Kaplicy nadano prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego. Obejrzenie Kaplicy polecamy nieco starszym dzieciom (BEZ sal muzealnych), a dla zainteresowanych, którzy pokonają niewymiarowe schody romańskiej wieży Donżon oraz 30 metrową różnicę poziomów – nagrodą będzie taras widokowy znajdujący się na szczycie wieży ze wspaniałą panoramą na miasto i okolice.

Wariant nr 2  MAJDANEK & LUBLIN

W programie:

 • Majdanek. Miejsce pamięci i Muzeum Martyrologii na części terenu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Zachowane obiekty poobozowe, w których urządzone są tematyczne ekspozycje muzealne. Monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa oraz Mauzoleum zawierające prochy ludzkie z terenów obozowych. Uwaga!. Obiekt udostępniony do zwiedzania dla osób POWYŻEJ 14 roku życia.

Przejazd do Lublina

 • Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Pięknie odrestaurowany zespół zabytków Starego Miasta. Zachowane częściowo mury obronne, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, reprezentacyjny ratusz, malownicze zaułki i uliczki.
 • Czas wolny na kupno pamiątek oraz (jeśli grupa zamówi) zorganizowany obiad w restauracji.
 • Realizacja 1 dodatkowej lubelskiej atrakcji.

Wariant nr 3  KOZŁÓWKA & LUBLIN

W programie:

 • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Jedna z najbardziej monumentalnych i reprezentacyjnych siedzib magnackich w Polsce. Wnętrza pałacowe zachowały swój charakter, układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Pokoje urządzone w stylu Drugiego Cesarstwa. Unikatowa kolekcja malarstwa i rzemiosła artystycznego. Wokół pałacu przepiękny ogród w stylu francuskiego baroku. W programie: Zwiedzanie wnętrz pałacowych oraz spacer po parku.

Przejazd do Lublina

 • Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy. Pięknie odrestaurowany zespół zabytków Starego Miasta. Zachowane częściowo mury obronne, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, reprezentacyjny ratusz, malownicze zaułki i uliczki.
 • Czas wolny na kupno pamiątek oraz (jeśli grupa zamówi) zorganizowany obiad w restauracji.
 • Realizacja 1 dodatkowej lubelskiej atrakcji.

Zobacz również:

 • wycieczki dla dorosłych LUBLIN

wariant nr 1: Lublin

wariant nr 2: Lublin & Majdanek

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  122 zł
 102 zł
 87 zł
 77 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem

wariant nr 3: Lublin & Kozłówka

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  126 zł
 105 zł
 90 zł
 79 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem