Łódź filmowa


OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

 • Łódź, nie bez powodu, zwana jest polskim Hollyłódź. Rzeczywiście historia polskiej kinematografii bardzo mocno związana jest z tym miastem.
 • To tu, pod koniec XIX wieku odbył się pierwszy w Polsce pokaz filmowy w parku Helenów oraz wybudowano gmach pierwszego stałego kina na ziemiach polskich.
 • Po II wojnie światowej powstała tu największa wytwórnia filmowa w kraju, gdzie nakręcono pierwszy powojenny film „Zakazane Piosenki”.
 • Łódź służyła jako plener filmowy dla około 150 filmów. W niektórych zagrała samą siebie – jak w filmie „Ziemia obiecana” czy w serialu „Daleko od szosy”. Ale na potrzeby filmu stawała się także Warszawą, Gdańskiem, Monachium, czy nawet Stambułem…
 • To tu działa słynna łódzka „Filmówka” czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Absolwentami Szkoły są m.in.: Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos czy Krzysztof Zanussi.

Program podstawowy:

 • Uwaga! Przebieg trasy, tematyka omawianych zagadnień, sposób przekazywania informacji, wybór dodatkowych obiektów do zwiedzania – jest każdorazowo dostosowany do wieku uczestników wycieczki oraz do indywidualnych życzeń.
 • Muzeum Kinematografii. Siedzibą Muzeum jest XIX wieczny pałac Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców, którego, z racji zdobytej przez niego fortuny nazwano „królem bawełny”. Goście Muzeum, oprócz wystaw filmowych, mają możliwość zwiedzenia, urządzonych z niebywałym przepychem, zabytkowych wnętrz historycznych. Na ekspozycję muzealną składają się tematyczne wystawy. Jedna z wystaw – jedyny w Polsce, interaktywny Pałac Bajek – to pozycja niemal obowiązkowa na szlaku Łodzi Bajkowej. Sposób prowadzenia i przekazywania informacji – jest każdorazowo dostosowywany do wieku dzieci.

Zobacz ofertę

 • Tajemnice planu filmowego i Cud ożywionej fotografii. Wystawa ukazują sekrety powstawania filmów od prapoczątków kinematografii do czasów współczesnych
 • Fotoplastykon. Cesarska Panorama, zwana fotoplastikonem, to absolutna perła w kolekcji Muzeum. Datowany na około 1900 rok – jest jedynym w Polsce oryginałem i jednym z sześciu zachowanych w świecie. Wspaniale odrestaurowany, lśni dawnym blaskiem. Znany wszystkim wielbicielom kina z debiutanckiego filmu Juliusza Machulskiego „Vabank”. Zasiądziemy na numerowanych stanowiskach i, nie przesiadając się, będziemy oglądać przez okulary przesuwające się trójwymiarowe obrazki z … filmowej Łodzi.
 • Pałac Bajek. Istny raj dla wszystkich, bez względu na wiek ! Bohaterami wystawy są najbardziej znane postacie z polskich filmów animowanych dla dzieci. Każdy z nich ma swój pokój. Można więc wejść do budy Reksia i przysiąść na jego sankach. Zajrzeć do igloo Pingwina Pik-Poka. Na statku Bolka i Lolka wyposażonym w prawdziwe liny okrętowe i koło ratunkowe pokręcimy kołem sterowym. Dzięki green boxowi wejdziemy do animacji filmu Zaczarowany ołówek. Usiądziemy w samochodzie Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka poszukującego Baltazara Gąbki pod czujnym okiem obserwującego sytuację z balonu szpiega z Krainy Deszczowców. W pokoju Misia Uszatka czeka na nas niemal metrowa replika – przytulanka. Można również zajrzeć do szafy z ubraniami Misia lub posiedzieć na łóżeczku ze słynną piżamką. Natomiast w pełnej kwiatów Dolinie Muminków warto zrobić dzieciom zdjęcie z Muminkami większymi od nich. Pobawimy się również na interaktywnej macie z grami i trójwymiarowymi postaciami Pingwina Pik-Poka i Zajączka – przyjaciela Misia Uszatka.
 • Latająca maszyna. Coś dla miłośników filmów animowanych, zainteresowanych realizacją filmów „od kuchni”. Wystawa prezentuje fragmenty imponującej scenografii do filmu „Latająca maszyna” – najdroższego w historii polskiej animacji. Zobaczymy tu, m.in. odtworzony XIX-wieczny Paryż, Latającą Maszynę stworzoną na potrzeby filmu, modele prezentujące warsztat tworzenia filmu animowanego, making of czy liczne fotosy.
 • Gry edukacyjne i Lekcje muzealne. Opracowane i prowadzone przez pracowników Muzeum zajęcia o różnorodnej tematyce, adresowane do różnych grup wiekowych – od grup przedszkolaków – po grupy licealne. Zajęcia mające charakter zajęć kreatywnych i zajęć teoretyczno-praktycznych i stanowią doskonałe uzupełnienie wiedzy zdobytej w czasie zwiedzania wystaw muzealnych.

 • Oferta gier edukacyjnych i lekcji muzealnych. Wykaz zajęć, z podziałem na grupy wiekowe wraz z opisami i cenami, przesyłamy na indywidualne życzenie – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem. Uwaga! Ze względu na bardzo duże zainteresowanie – rezerwacje przyjmowane są z kilku miesięcznym wyprzedzeniem. 


 • Łódzka Filmówka. Czyli, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jedna z najstarszych i najlepszych w świecie uczelni – kształcąca przyszłych reżyserów, operatorów, animatorów, fotografików, scenarzystów, montażystów, kierowników produkcji filmowej i telewizyjnej oraz aktorów. Rozległy teren, zabudowany kilkoma budynkami. Nas najbardziej interesuje dawny fabrykancki pałac Oscara Kona, mieszczący obecnie Rektorat Uczelni. To właśnie w tym budynku, znajdują się legendarne już łódzkie schody, na których siadali słynni absolwenci. Do drewnianych stopni – zostały przymocowane mosiężne tabliczki z takimi nazwiskami jak, np. Andrzej Wajda, Roman Polański, Kazimierz Kutz, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski, Janusz Gajos, Krzysztof Zanussi i wielu innych. Zdjęcie w tym miejscu – to pozycja obowiązkowa na naszym szlaku Łodzi Filmowej.

 • Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy. Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina – postanowiono stworzyć polski odpowiednik hollywoodzkiego chodnika sławy. W samym sercu miasta na ulicy Piotrkowskiej – wmurowano w płyty chodnika mosiężne gwiazdy. Na gwiazdach – zostały wyryte imiona i nazwiska cenionych reżyserów, operatorów i aktorów. Swoje gwiazdy mają tu, m.in.: A.Seweryn, W.Pszoniak, D.Olbryski, Z.Cybulski, J.Gajos, W.J.Has, J.Hoffman, A.Holland, K.Janda, S.Jaracz, J.Kawalerowicz, K.Kieślowski, W.Kilar, M.Konradt i inni. Ponadto – przejdziemy się fragmentem, tej najdłuższej ulicy handlowej w Europie – będącej niekwestionowanym symbolem Łodzi. Zobaczymy, m.in. sukcesywnie remontowane, reprezentacyjne kamienice z pięknymi fasadami oraz ulokowane wzdłuż ulicy, kultowe już pomniki, takie jak Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, pomnik Trzech Fabrykantów czy pomniczek Misia Uszatka.

 • Dla chętnych. Zorganizowany obiad w restauracji 

 Program uzupełniający:

Zobacz program

Uwaga ! Ze względów czasowych – możliwa jest realizacja JEDNEJ wybranej wcześniej atrakcji.


Manufaktura. Unikatowy na skalę europejską przykład rewitalizacji XIX wiecznego kompleksu fabrycznego. Kilkanaście hal i budynków pofabrycznych zbudowanych z czerwonej, nietynkowanej cegły. Zachowując swój zewnętrzny wygląd – zostały całkowicie przebudowane wewnątrz i dostosowane do współczesnych funkcji użytkowych. Zachowano zatem atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli – tworząc jeden z największych w Europie (ok. 20 ha) kompleks handlowo/usługowo/rozrywkowy. Znajduje się tutaj, m.in.: czterogwiazdkowy hotel, liczne sklepy, restauracje i kawiarnie, nowoczesne centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny z placówkami muzealnymi. Sercem Manufaktury jest 3,5-hektarowy Rynek, gdzie organizowane są festyny, koncerty i imprezy plenerowe. Tuż obok została zbudowana, najdłuższa w Europie 300 metrowa fontanna, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.


Biała Fabryka” Ludwika Geyera. Centralne Muzeum Włókiennictwa usytuowane w scenerii oryginalnych hal przemysłowych, jest prawdopodobnie największym muzeum włókiennictwa na świecie. Nominowane w Plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. Wybór oglądanych wystaw każdorazowo dostosowujemy do wieku uczestników wycieczki. Uwaga! Zwiedzanie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej jest ograniczone ze względu na przeprowadzaną rewitalizację zabytkowych budynków.

Oferta:

 • Interaktywna wystawa włókiennictwa. W dawnej fabrycznej kotłowni urządzono wystawę na miarę XXI wieku ! Korzystając z najnowszych zdobyczy techniki – przenosimy się w czasy XIX i XX wiecznej Łodzi przemysłowej. Możemy podziwiać jak pracuje maszyna parowa, potężna przędzarka czy krosna żakardowe – ożywione dzięki filmom i animacjom. Zebrać na polu bawełnę, a następnie aktywnie prześledzić drogę od kwiatu przez nici aż do gotowego materiału. Ułożyć gobelin z puzzli. Wirtualnie wyhaftować wzór na serwetce. Posegregować surowce do produkcji tkanin oraz zaprojektować na specjalnym stole dotykowym własne tkaniny. Rozegrać wirtualnie mecz kłębkiem włóczki. Wysłać do domu wirtualną pocztówkę z własnym zdjęciem na tle Białej Fabryki.

 • Rekonstrukcja tkalni z przełomu XIX i XX wieku. Prezentacja maszyn w ruchu. Ogłuszający hałas i stukot maszyn, zapach rozgrzanego smaru, ogromne hale z setkami krosien. Tak wyglądały łódzkie tkalnie na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa przybliża nie tylko realia, ale i klimat codziennej, niezwykle trudnej i wymagającej pracy tkacza. Prezentacja maszyn w ruchu zwykle robi na zwiedzających duże wrażanie, tym bardziej, że dopełniają ją także elementy scenograficzne ekspozycji – makrofotografie wielkiej XIX-wiecznej tkalni.
 • Wystawa poświęcona historii i stylowi polskiej mody. Moda jest częścią naszej kultury, formą sztuki, a nade wszystko wynikiem prawdziwego kunsztu rzemieślniczego. Poznajemy historie kryjące się za ubraniami, które mamy na sobie. Wystawa prezentuje, m.in. wzornictwo polskich drukowanych tkanin odzieżowych z okresu PRL. Zobaczymy tu, m.in. tkaniny odzieżowe projektu Anny Brokowskiej, odzież popularnej w PRL marki Hoffland, efektowne ubiory z łódzkiego Domu Mody „Telimena”, drukowane chusty i apaszki i wiele innych.

 • Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Tu już nie wirtualnie, ale „na żywo” odczujemy klimat Łodzi z początku XX wieku. Na zielonym, „parkowym” terenie zobaczymy przykłady dawnej, drewnianej zabudowy miasta, czyli jak wyglądały skromne początki przyszłej włókienniczej metropolii.

Palmiarnia. To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Znajduje się na obszarze zabytkowego Parku Źródliska. Już sam spacer po parku stanowi atrakcję samą w sobie. W Palmiarni rośnie około 4,5 tys. okazów flory, należących do ponad 1100 gatunków i odmian z 65 rodzin botanicznych. Palmiarnia została podzielona na trzy niezależne części, tzn. pawilon śródziemnomorski, pawilon tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Jednak największe wrażenie na zwiedzających robi unikalna kolekcja ogromnych palm, która ściśle wiąże się z dziejami miasta. Niektóre z nich zdobiły niegdyś oranżerie fabrykantów i carskich urzędników. Najstarsze okazy liczą sobie ponad 130 lat i osiągają wysokość do 18 metrów. Wśród roślinności powstały alejki, oczka wodne oraz ławeczki, na których możemy odpocząć podczas „trudów” zwiedzania. W Palmiarni działa też kawiarenka z widokiem na kolekcję roślin śródziemnomorskich. Można tu również zakupić rośliny.

Zobacz również:

GALERIA


Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  100 zł
 84 zł
 72 zł
 63 zł
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu – prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem