ŚLADAMI NOBLISTY HENRYKA SIENKIEWICZA

OPISCENA WYCIECZKI

W programie:

  • Oblęgorek. Majątek ziemski Oblęgorek Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Od 1958 roku, w pięknie położonym eklektycznym pałacyku, mieści się Jego muzeum. Ekspozycja, to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczymy, m.in.; Gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie pokoi stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby i część księgozbioru Sienkiewicza. Na piętrze zorganizowana jest wystawa biograficzno-literacka poświęcona patronowi muzeum. Walorem ekspozycji jest jej autentyzm i przedmioty bezpośrednio związane z osobą i rodziną Sienkiewicza.
  • Dąb Bartek. 3 x NAJ. Największe, najstarsze i najbardziej znane drzewo w Polsce. Jego wiek naukowcy określili na około 700 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Staruszek, zwany Królem Puszczy Świętokrzyskiej, od lat jest pacjentem intensywnej terapii i wymaga stałych i niekonwencjonalnych działań ratunkowych. No cóż – musi trzymać się dzielnie ! Jedna z legend mówi, że żołądź, z której wyrosło to pomnikowe drzewo, posadził osobiście książę Mieszko i że naród polski będzie istniał tak długo, jak długo będzie żył Bartek.
  • Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Usytuowany na rozległym, ponad 30 hektarowym, malowniczym terenie – prezentuje kulturę oraz ponad 60 obiektów małej i dużej architektury ludowej regionu radomskiego. Obiekty oglądamy w tematycznych Zespołach. Aranżacja autentyczności środowiska, w którym prezentowane są dane Zespoły sprawia, że aż trudno uwierzyć, że nie stoją tu „od zawsze”. Całość dopełniają uprawy polowe, sady, ogródki przyzagrodowe i zwierzęta gospodarskie. Zespół Wiejski to wyposażone chałupy mieszkalne, obiekty inwentarskie i zabudowania gospodarskie. Zespół Dworski, nieodłączny niegdyś element wiejskiego krajobrazu, to zabudowania folwarczne oraz ozdobione kolumnowymi gankami szlacheckie dwory. Zespół Wiatraków, z charakterystycznymi, typowo polskimi „koźlakami” i „paltrakami” wyposażonymi w mechanizmy, które pozwalały skorygować ustawienie skrzydeł w stosunku do wiatru. Zespół sakralny z drewnianym kościołem i dzwonnicą jest dopełnieniem obrazu życia dawnej radomskiej wsi.

Zobacz również:

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:  116 zł
 97 zł
 84
 73
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem