Tomaszów Mazowiecki, Spała, Inołódź, Konewka

Wycieczki po Polsce – Wycieczka Tomaszów Mazowiecki, Spała, Inołódź, Konewka

  • Groty Nagórzyckie. Unikatowa atrakcja turystyczna. Niezwykłe połączenie wytworu natury z dziełem rąk ludzkich !. Labirynt podziemnych sal, korytarzy i wnęk dawnej kopalni piasku kwarcowego – zaadaptowanych na prawie 160 metrową Podziemną Trasę Turystyczną. W czasie spaceru z przewodnikiem, po tej legendarnej „siedzibie zbója Madeja”, posłuchamy opowieści o historii grot i ich znaczeniu dla miasta.
  • Zalew Sulejowski. Największy zbiornik wodny w centralnej Polsce utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy w celu zapewnienia poboru wody pitnej dla Łodzi. Ten wspaniały akwen, dał ogromne możliwości rozwoju turystyki i rekreacji tego regionu. Przejazd koroną elektrowni wodnej z rozległą panoramą jeziora i otaczających go lasów.
  • Rezerwat przyrody „Niebieskie Źródła”. Jedne z najciekawszych w Europie zjawisk krasowych. Wywierzyska, z których wytryska woda przybierająca niebiesko – błękitno – zieloną barwę. Barwa wody jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę. Obrzeża kanałów i rozlewisk prezentują bogaty świat roślin i zwierząt.
  • Skansen rzeki Pilicy. Pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu poświęcone rzece, gdzie zgromadzono „różne różności” związane bezpośrednio lub pośrednio z rzeką Pilicą. Zobaczymy tu, np. kolekcję broni ciężkiej z czasów II wojny światowej wydobytej z dna rzeki Pilicy, rekonstrukcje niemieckich fortyfikacji ze schronami i bunkrami, w pełni wyposażony zabytkowy młyn wodny, czy domek leśnej toalety cara Mikołaja II i wiele, wiele innych. Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy, m.in.: Młynarstwo wodne dorzeczu Pilicy, Wojenne trofea Pilicy, Fortyfikacje Linii Pilicy (ekspozycja plenerowa), Pamiątki po dawnej Spale, Oś rzeki Pilicy, Architektoniczne osobliwości z Nadpilicza. Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem
  • Czas wolny na posiłek. Dla chętnych zorganizowany obiad.
  • Spała. Pomimo upływu lat zachowała swoisty charakter dawnego wczasowiska. Dawna rezydencja carów rosyjskich, a potem rezydencja prezydentów II RP. Obecnie miejsce dorocznych dożynek prezydenckich oraz miejsce spotkań i treningów wielu sportowców. Spacer po miasteczku z przewodnikiem.

 INOWŁÓDŹ & SPAŁA & KONEWKA

  • Inowłódź. Romański kościół św. Idziego. Jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, ufundowana przez Władysława Hermana. Zrekonstruowana po zniszczeniach wojennych. Z położonego na wysokiej skarpie kościoła roztacza się piękny widok na dolinę Pilicy.
  • Inowłódź. Zakonserwowane ruiny gotyckiego zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego. Zabytek odgruzowano, odsłonięto piwnice i mury przyziemia. Częściowo zrekonstruowano parter i nadbudowano wieżę. Odtworzono też fosę, przez którą przerzucono drewniany most. Oglądamy zamek w stanie tzw. „trwałej ruiny”. W zaadaptowanych pomieszczeniach piwnic i parteru ulokowano małą izbę muzealną.
  • Spała. Pomimo upływu lat zachowała swoisty charakter dawnego wczasowiska. Dawna rezydencja carów rosyjskich, a potem rezydencja prezydentów II RP. Obecnie miejsce dorocznych dożynek prezydenckich oraz miejsce spotkań i treningów wielu sportowców. W programie spacer po miasteczku z przewodnikiem.
  • Konewka. Ukryty wśród lasów zagadkowy zespół poniemieckich schronów żelbetowych z czasów II wojny światowej. Najdłuższy z nich to tzw. schron kolejowy o długości prawie 350 metrów, mogący zmieścić pociąg liczący do 14 wagonów. Do dziś nie udało się wyjaśnić tajemnicy jego przeznaczenia. Schrony kompleksowo zrewitalizowano i udostępniono do zwiedzania – tworząc jedyną w swoim rodzaju trasę turystyczną. We wnętrzu głównego schronu, interesująca tematyczna wystawa.