KOTLINA KŁODZKA

 WYCIECZKI DLA DOROSŁYCH, WYJAZDY GRUPOWE, KOTLINA KŁODZKA


RAMOWY PROGRAMOPIS ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH


1 dzień

 • Podstawienie autokaru. Spotkanie z przewodnikiem przed budynkiem szkoły
 • Przejazd bezpośrednio do Kudowy Zdrój.
 • Przyjazd w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie. Nocleg.

2 dzień

 • Śniadanie

Realizacja programu:

 • Kletno. Jaskinia Niedźwiedzia
 • Kudowa Zdrój. Spacer z przewodnikiem po uzdrowisku
 • Wieczorna biesiada z muzyką i didżejem. Nocleg

3 dzień

 • Śniadanie

Realizacja programu:

 • Czermna. Kaplica Czaszek. Ruchoma szopka
 • Kłodzko. Starówka. Podziemna Trasa Turystyczna. Twierdza (część górna + labirynty)
 • Powrót do Kudowy. Obiadokolacja. Czas do dyspozycji grupy. Nocleg

4 dzień

 • Śniadanie

Realizacja programu:

 • Teplice nad Metuji. Skalne Miasto
 • Broumov. Zwiedzanie browaru Opat
 • Powrót do Kudowy. Obiadokolacja. Czas do dyspozycji grupy. Nocleg

5 dzień

 • Śniadanie

Realizacja programu:

 • Wambierzyce.”Śląska Jerozolima” – sudecki ośrodek pielgrzymkowy
 • Park Narodowy Gór Stołowych. Wejście na Szczeliniec Wielki + Labirynt Skalny
 • Powrót do Kudowy. Obiadokolacja
 • Wyjazd do Międzylesia > Nocne zwiedzanie zamku + ognisko
 • Powrót do Kudowy. Nocleg

6 dzień

 • Śniadanie
 • Świdnica. Kościół Pokoju
 • Trasa powrotna do Warszawy. Przyjazd przed budynek szkoły w godzinach wieczornych.


Kudowa Zdrój. Popularne uzdrowisko. Liczne sanatoria i i pensjonaty. Duży Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych. Liczne trasy spacerowe. Ciekawe Muzeum Zabawek. Zespół basenów. Rozbudowana baza gastronomiczno-rozrywkowa. Park Rozrywki i Park Linowy.


Kletno. Jaskinia Niedźwiedzia. Jedna z najpiękniejszych pod względem szaty naciekowej jaskiń Polski. W osadach na dnie jaskini odnaleziono wiele zachowanych szczątków kostnych zwierząt plejstoceńskich, wśród których dominują kości niedźwiedzi jaskiniowych. Do zwiedzania udostępniono środkowe piętro jaskini, gdzie wraz z przewodnikiem przechodzimy labiryntem korytarzy, podziwiając unikalne stalaktyty i stalagmity, kaskady i kalcytowe draperie.


Czermna. Kaplica czaszek. Jeden z trzech w Europie, zaś w Polsce jedyny wielki zbiorowy grobowiec około 3 tysięcy ofiar wojen śląskich i ówczesnych epidemi. Ściany wewnątrz wyłożone są ludzkimi czaszkami. Pomiędzy nimi równo ułożone rzędy kości. Pod podłogą wielki stos około 25/30 tysięcy ludzkich szczątków. Dreszczu przydaje myśl, że każda czaszka i każda kość są autentyczne. Dla jednych Kaplica jest kolejną atrakcją turystyczna, dla drugich osobliwym miejscem zadumy nad kolejami ludzkiego życia i śmiercią.


Czermna. Ruchoma szopka. Dzieło twórcy samouka, który po dwudziestu latach żmudnej pracy wystrugał ponad 250 niezwykle barwnych lipowych figurek. Figurki ręcznie poruszane stanowią szopkę. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa. Całość dopełniają, ręcznie wyrzeźbione, drewniane organy. Twórczość ta, to przykład niesamowitej pasji i cierpliwości w drodze do upragnionego celu – zwłaszcza w czasach dzisiejszych, kiedy wszystko ma być pstryk i gotowe…


Kłodzko. Starówka. Spacer z przewodnikiem po najstarszej części miasta oraz przejście gotyckim mostem na rzece Młynówce (kamienny most porównywalny ze wspaniałym mostem Karola w Pradze).


Kłodzko. Twierdza Kłodzka i Labirynty. Najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Zwiedzając górną część Twierdzy powędrujemy po bastionach i kazamatach, a z tarasu widokowego zobaczymy zarówno Kłodzko jak i pasma górskie otaczające ziemię kłodzką. Część podziemna Twierdzy to kilkukilometrowe labirynty, z czego dla turystów udostępniono ponad kilometrową trasę dawnych chodników kontrminerskich.


Kłodzko. Podziemna Trasa Turystyczna. Efekt pracy mieszczan, którzy w średniowieczu powiększali swoje piwnice w celach obronnych i na magazyny. Powstał w ten sposób kilkukondygnacyjny system korytarzowo-komorowy. Niektóre komory miały głębokość nawet 30 metrów. Do przejścia około 600 -metrowa podziemna trasa, w czasie której poznamy życie codzienne mieszkańców dawnego Kłodzka.


Skalne Miasto. Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach. Wędrujemy w labiryncie ścieżek wytyczonych pomiędzy majestatycznymi, stromo wznoszącymi się skałami przybierającymi niesamowite, baśniowe formy. Podziwiamy wodospad rzeki Metuje (19m). Dla chętnych spływ łodziami po górskim jeziorze o długości około 300 metrów. Po zwiedzeniu Rezerwatu czas wolny.

W tym czasie można skorzystać z czeskiej kuchni i zakupić drobne pamiątki.


Browar OPAT. Jeden z najstarszych klasztornych browarów w Czechach. Obecnie wyrabiane piwo Opat nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów (XIV w.) W czasie zwiedzania zobaczymy jak rodzi się prawdziwe czeskie piwo, wytwarzane z najlepszych miejscowych surowców i krystalicznie czystej wody. To tradycyjne piwo odznaczające sie słodowym, lekko słodkawym i łagodnym smakiem z przyjemnym chmielowym aromatem i goryczką. Na zakończenie degustacja 5 gatunków piwa. Dla chętnych możliwość zrobienia zakupów.


Wambierzyce. „Śląska Jerozolima”. Do zwiedzania, m.in.: Potężna,  XVIII wieczna Bazylika z bardzo bogatym i cennym, barokowym wystrojem wnętrz. W centrum wsi i na okolicznych wzgórzach największy w Polsce zespół kalwaryjny i Drogi Krzyżowej. Zbiór ruchomych szopek, pełnych misternych, kolorowych i poruszających się w rytm muzyki figurek, które od ponad 100 lat, bez względu na wiek oglądających – wzbudzają zachwyt i uznanie dla kunsztu ich twórców.


Szczeliniec Wielki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Na szczyt prowadzi] wyporęczowana droga zbudowana z 665 kamiennych stopni. Płaski wierzchołek Szczelińca zajmuje skalny labirynt, który powstał w naturalny sposób z oryginalnie uformowanych form skalnych. Z tarasów widokowych podziwiamy rozległe panoramy Sudetów. Odpoczynek w schronisku z bufetem serwującym pełne wyżywienie. Czas dojścia na szczyt wynosi ok.40 min. (w jedną stronę). Czas przejścia Labiryntu wynosi ok.60 min.


Międzylesie. Zespół pałacowy.  700-letni obiekt, który z małego gotyckiego zamku, stał się barokowym pałacem z częścią renesansową. Powojenną restaurację przerwał pożar, który strawił część renesansową zamku.Obiekt przez kilka lat był zamknięty. W 2008 nowy właściciel przeprowadził remont skrzydła barokowego,które zaadaptował na hotel. Pozostała część zamku jest obecnie pieczołowicie rewitalizowana. Niewątpliwą atrakcją jest nocne zwiedzanie zamku. Jak dawni jego mieszkańcy, chodzimy po wnętrzach oświetlonych jedynie niesionymi przez siebie świeczkami. Staramy się wyobrazić sobie, jak wyglądało życie bez elektryczności, wstawanie wczesnym świtem, wieczory i noce w chłodzie i słabym świetle świec czy pochodni. Może w takiej scenerii zobaczymy cienie husytów najeżdżających zamek, postać Jana III Sobieskiego, który nocował tu wracając z odsieczy Wiedeńskiej czy ducha księżnej spalonej w Czarnej Wieży?. Po pełnym emocji zwiedzaniu – ognisko z kiełbaskami na dziedzińcu zamkowym.


Świdnica. Kościół Pokoju. Cudo architektury drewnianej. Od 2001 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany w XVII wieku na mocy porozumień kończących wojnę trzydziestoletnią. Powstał w niecały rok. Wybudowano go jedynie z drewna, gliny i słomy. Wybór takich surowców wynikał z prześladowań protestantów, którym katolicy nie chcieli pozwolić na wybudowanie świątyni. Jednak powstał kościół mogący pomieścić 7000 wiernych, z czego 5000 miało miejsce siedzące. Wnętrze kościoła, dosłownie „powala na kolana” swoim ogromem i przepięknym, niezwykle bogatym barokowym wystrojem. Dla chętnych możliwośc zobaczenia , znajdującej się tuż obok w Domu Dzwonnika – bezpłatnej wystawy pt. „Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy.”  Ekspozycja pokazuje przedmioty związane z kościołem luterańskim na przestrzeni kilku wieków.

UWAGA !

 • Zaprezentowany powyżej program turystyczny jest programem PRZYKŁADOWYM.
 • Jeśli chcieliby Państwo go zmodyfikować o INNE atrakcje turystyczne  ZIEMIA KŁODZKA >>