Zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem

Zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem

Zamek Królewski w Warszawie w rankingu wycieczek szkolnych zajmuje zawsze czołowe miesce. Pierwotnie siedziba – gród książąt mazowieckich, oficjalną rezydencją królewską stał się Zamek za czasów króla Zygmunta III Wazy. Pamiątką po dynastii Wazów jest dzisiejsza fasada Zamku, jednakże wnętrza przypominają nam o ostatnim królewskim gospodarzu tego miejsca – królu Stanisławie Auguście Poniatowskim.

Zwiedzając zamek królewski z przewodnikiem podziwiamy kunszt królewskich architektów, jak również zachwycamy się pomysłowością króla i jego znakomitym wyczuciem piękna i elegancji. Odwiedzamy pomieszczenia związane z najsłynniejszymi wydarzeniami z czasów stanisławowskich: uchwaleniem Konstytucji III Maja oraz słynnymi obiadami czwartkowymi.

Trudna historia Zamku Królewskiego

W XIX wieku kiedy Polska była podzielona między trzech zaborców, na Zamku nikt nie mieszkał na stałe. Rosjanie opróżnili budynek z najcenniejszych dzieł sztuki. Po odzyskaniu niepodległości, na mocy traktatu ryskiego, odzyskaliśmy większość  zamkowych skarbów. W okresie XX – lecia międzywojennego Zamek stał się siedzibą prezydenta Polski. We wrześniu 1939 roku A. Hitler wydał rozkaz zniszczenia dawnej rezydencji królów polskich, ponieważ dawna rezydencja królewska była potężnym symbolem polskiej suwerenności. Zanim Niemcy wkroczyli na Zamek, jego pracownicy uratowali jego najcenniejsze działa sztuki. Na początku 1940 roku hitlerowcy wywiercili w ścianach Zamku tysiące otworów na materiały wybuchowe. Jednak decyzja o jego wysadzeniu  została przełożona aż do września 1944 r. Najprawdopodobniej unicestwienie Zamku nastąpiło 13 wrześni 1944 roku. 

Zamek,  który obecnie podziwiamy nie istniał aż do wczesnych lat 70 tych XX wieku. Po wojnie władze komunistyczne nie były zainteresowane odbudową rezydencji  – symbolu polskiej monarchii. Dopiero na początku 1970 roku władze zezwoliły na odbudowę Zamku, ale jej nie sfinansowały. Wspólny wysiłek całego społeczeństwa sprawił, że Zamek Królewski w Warszawie został wskrzeszony w zaledwie kilka lat.  Niczym mityczny feniks odradził się z popiołów, a dla przyszłych pokoleń Polaków jest świadectwem niezłomnej walki o pamięć i tożsamość naszego narodu.


 Czas zwiedzania: ok. 90 minut

Koszt usługi przewodnickiej: 200 zł

Uwaga ! Zgodnie z regulaminem po Zamku 1 przewodnik może oprowadzać grupy max. 25
    osobowe
.

  Zamów przewodnika warszawa.gracetour@wp.pl  lub  697-949-726


Podobne wycieczki :