Zamek Królewski w Warszawie

Zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem 

Przewodnik po Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie w rankingu wycieczek zajmuje zawsze czołowe miejsce. Żeby czas zwiedzania nie był tylko „przejściem” przez kolejne komnaty, proponujemy usługi naszych przewodników. Przewodnik po Zamku Królewskim zagwarantuje zwiedzającym niezwykle ciekawą i pasjonującą wycieczką w przeszłość.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego z przewodnikiem pozwoli uczestnikom poznać prawdziwy kunszt królewskich architektów. Wielu zwiedzających zachwyci się z pewnością pomysłowością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego znakomitym wyczuciem piękna i elegancji. Na trasie królewskiej odwiedzamy pomieszczenia związane z najsłynniejszymi wydarzeniami z czasów stanisławowskich: uchwaleniem Konstytucji III Maja oraz słynnymi obiadami czwartkowymi. Zobaczymy oryginalne, uratowane z pożogi wojennej, bezcenne eksponaty jak trony królewskie, obrazy Jana Matejki, czy słynne weduty Canaletta.


Przewodnik po Zamku Królewskim – warunki rezerwacji

Czas zwiedzania z przewodnikiem: ok. 90 minut

Opłata za usługę przewodnicką: 220 zł od grupy

  Rezerwuj przewodnika: +48 697 949 726

Wyślij rezerwację na nasz e-mail: warszawa.gracetour@wp.pl 

  • Zgodnie z regulaminem po Zamku 1 przewodnik może oprowadzać grupy max. 30 osobowe.
  • Zwiedzanie odbywa się wyłączenie z zestawem słuchawkowym, który można wynająć odpłatnie na miejscu.
  • W środy na Zamku obowiązuje zwiedzanie wyłącznie indywidualne.
  • Aktualny cennik biletów do Zamku Królewskiego w Warszawie.



Trudna historia Zamku Królewskiego w Warszawie

Pierwotnie siedziba – gród książąt mazowieckich, oficjalną rezydencją królewską stał się Zamek za czasów króla Zygmunta III Wazy. Pamiątką po dynastii Wazów jest dzisiejsza fasada Zamku, jednakże wnętrza przypominają nam o ostatnim królewskim gospodarzu tego miejsca – królu Stanisławie Auguście Poniatowskim.

W XIX wieku kiedy Polska była podzielona między trzech zaborców, na Zamku nikt nie mieszkał na stałe. Rosjanie opróżnili budynek z najcenniejszych dzieł sztuki. Po odzyskaniu niepodległości, na mocy traktatu ryskiego, odzyskaliśmy większość  zamkowych skarbów. W okresie XX – lecia międzywojennego Zamek stał się siedzibą prezydenta Polski. We wrześniu 1939 roku A. Hitler wydał rozkaz zniszczenia dawnej rezydencji królów polskich, ponieważ dawna rezydencja królewska była potężnym symbolem polskiej suwerenności. Zanim Niemcy wkroczyli na Zamek, jego pracownicy uratowali jego najcenniejsze działa sztuki. Na początku 1940 roku hitlerowcy wywiercili w ścianach Zamku tysiące otworów na materiały wybuchowe. Jednak decyzja o jego wysadzeniu  została przełożona aż do września 1944 r. Najprawdopodobniej unicestwienie Zamku nastąpiło 13 wrześni 1944 roku. 

Zamek,  który obecnie podziwiamy nie istniał aż do wczesnych lat 70 tych XX wieku. Po wojnie władze komunistyczne nie były zainteresowane odbudową rezydencji  – symbolu polskiej monarchii. Dopiero na początku 1970 roku władze zezwoliły na odbudowę Zamku, ale jej nie sfinansowały. Wspólny wysiłek całego społeczeństwa sprawił, że Zamek Królewski w Warszawie został wskrzeszony w zaledwie kilka lat.  Niczym mityczny feniks odradził się z popiołów, a dla przyszłych pokoleń Polaków jest świadectwem niezłomnej walki o pamięć i tożsamość naszego narodu.


Podobne wycieczki :