Stare Miasto w Warszawie i okolice

Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – okolice Starego Miasta

Trasa zwiedzania: Stare Miasto – Nowe Miasto – plac Krasińskich – ulica Miodowa – ulica Senatorska – Plac Teatralny

Zwiedzanie warszawskiej StarówkiStare Miasto

Historyczne centrum i najstarsza część miasta. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami. Podczas II wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie w 1980r. wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie.


Zwiedzanie Nowego Miasta

Założone pod koniec XIV wieku, do XVIII wieku funkcjonowało jako oddzielne miasto, z własną administracją, ratuszem i kościołem. Doszczętnie zniszczone podczas Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Odbudowane z pietyzmem. Znacznie spokojniejsze od Starego Miasta – co nie oznacza jednak, że nie jest warte poznania. Piękne kościoły, urokliwe uliczki, barokowe i klasycystyczne kamieniczki, nastrojowe kawiarnie, restauracje, a w sezonie letnim Rynek Nowomiejski staje się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem.


Plac Krasińskich

Jeden z najciekawszych placów Warszawy. Zobaczymy tu m.in.: barokową Katedrę Polową Wojska Polskiego pełną historycznych pamiątek, monumentalny Pomnik Powstania Warszawskiego, Pałac Rzeczypospolitej będący jednym z najpiękniejszych warszawskich i polskich pałaców oraz ciekawy architektonicznie, wzniesiony pod koniec XX wieku budynek Sądu Najwyższego RP.


Ulica Miodowa

Takiego „skupiska” pałaców nie ma żadna inna ulica w Warszawie!. Dziś siedziby, min. Akademii Teatralnej, Domu Arcybiskupów Warszawskich oraz siedziby rządowe. Tuż nad tunelem trasy WZ z „centralnym widokiem” na jeden z symboli Warszawy – pomnik Bohaterów Warszawy Nike – usytuowany jest kościół oo.Kapucynów, a w nim m.in. urna z sercem króla Jana III Sobieskiego.

 

 

 

 

 


Plac Teatralny

Centralne miejsce zajmuje imponujący gmach jednego z największych i najnowocześniejszych teatrów Europy – Teatr Wielki Opera Narodowa. Vis a vis przepięknie odbudowany Dawny Ratusz Warszawy, a w nim kościół Środowisk Twórczych – najmniejszy kościół w stolicy. Przecinająca plac ulica Senatorska zabudowana jest reprezentacyjnymi pałacami. W jednym z nich, w czasie Powstania Warszawskiego zginął poeta K.K.Baczyński. Ciekawostką jest tzw. Południk Warszawski, miejsce symbolizujące południk 21°00’ długości wschodniej przebiegający przez Warszawę.

Podobne wycieczki :