Lipce, Nieborów, Arkadia, Radziejowice

Jednodniowa wycieczka – Lipce, Nieborów, Arkadia, Radziejowice

LIPCE REYMONTOWSKIE & NIEBORÓW & ARKADIA

  • Lipce Reymontowskie. Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Lipce, to wieś rozsławiona w czterotomowej „epopei chłopskiej” – „Chłopi”, za którą jej autor Władysław Reymont w roku 1942 otrzymał literacką nagrodę Nobla. Obecną nazwę miejscowości z członem Reymontowskie wprowadzono w 1983 roku. Zapraszamy do niezwykłego muzeum, którego siedzibą są pomieszczenia, dawnej XIX wiecznej manufaktury włókienniczej (która funkcjonowała aż do 1974 roku). Już sam budynek jest unikatowym w skali kraju, dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej. Na muzealną ekspozycję składają się zbiory etnograficzne, biograficzne oraz historii techniki. Zobaczymy tu, m.in.:
    • różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec, tzn. dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz tradycyjnej chałupy lipeckiej oraz wiekowe narzędzia rolnicze,
    • pozostałe materiały i pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława Reymonta (niestety, znakomita większość z nich spłonęła w jego warszawskim domu w czasie wojny),
    • oryginalne maszyny i urządzenia włókiennicze, na których tkano niegdyś, m.in. materiał na słynne łowickie pasiaki.
  • Pałac w Nieborowie. Barokowy zespół pałacowo-ogrodowy. Magiczne miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Dawna, mazowiecka siedziba rodu Radziwiłłów. W najgorszym okresie stalinizmu – cudem uratowany przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem. Pałac dotrwał do dziś w stanie praktycznie nienaruszonym. Obecnie znajduje się tu muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Sprzęty, przedmioty i ich rozmieszczenie – wyglądają tak, jakby właściciele wyjechali dosłownie przed chwilą, porzucając drogocenne meble, sprzęty i książki. Pałac otacza, rozległy ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim). W programie:
    • zwiedzanie wnętrz pałacowych,
    • wizyta w Manufakturze Majoliki (zobaczymy tu oryginalną ceramikę wytwarzaną w nieborowskiej fabryce fajansów),
    • spacer po parku
  • Muzeum Motoryzacji w Nieborowie. Muzeum to efekt sentymentu właściciela do motoryzacji z minionej epoki PRL-u. W muzeum znajduje się kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli, traktory, samoloty, przedmioty gospodarstwa domowego oraz zabawki z lat minionych, książki, czasopisma, zdjęcia i plakaty.
  • Czas wolny na posiłek. Dla chętnych zorganizowany obiad.
  • Arkadia. Jeden z najlepiej zachowanych w Polsce park sentymentalno-romantyczny. Zaprojektowany w tzw. stylu angielskim, gdzie dominującymi wartościami były swoboda, romantyzm oraz naturalność. Wokół spiętrzonego wielkiego stawu, wytyczone zostały alejki oraz urokliwe zakątki obsadzone bujną roślinnością – wyglądające, jakby były i rosły tam od zawsze. Romantycznego charakteru dodają budowle i konstrukcje ogrodowe nawiązujące do antyku, średniowiecza i renesansu.
  • Trasa powrotna do Warszawy
  • Przyjazd na miejsce podstawienia autokaru. Zakończenie wycieczki.

LIPCE REYMONTOWSKIE & RADZIEJOWICE

  • Lipce Reymontowskie. Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta (opis powyżej)
  • Lipce Reymontowskie. Muzeum Czynu Zbrojnego. Muzeum powstało w oparciu o prywatne zbiory militariów. Obejmują one pamiątki po walkach zbrojnych, toczonych na ziemi skierniewickiej, począwszy od powstania styczniowego po lata II wojny światowej oraz eksponaty związane z Ludowym Wojskiem Polskim. Zobaczymy tu, m.in.: uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie wojskowe, ordery i odznaczenia oraz zdjęcia i dokumenty. Obok budynku muzeum znajduje się ekspozycja plenerowa, gdzie prezentowane są czołgi, samolot bojowy oraz różne armaty przeciwpancerne i polowe.
  • Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach. Malowniczo położony na rozległym terenie. Na przestrzeni wieków majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. Zaś sam pałac, w zależności od statusu i majątku kolejnych właścicieli – był wielokrotnie przebudowywany. Rezydencja, niemalże od samego początku swego istnienia, była miejscem, które przyciągało elitę polityczną, artystyczną i intelektualną kraju. Burzliwe dzieje rezydencji, niczym w soczewce, skupiają skomplikowaną historię Polski. Obecnie funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej dla twórców kultury. Oferuje bazę hotelowo-gastronomiczną, sale wystawowe, koncertowe i konferencyjne. Organizowane są tu liczne spektakle teatralne, warsztaty, plenery i koncerty. Przez wiele lat, sam pałac był obiektem zamkniętym dla zwiedzających. Dziś – zaprasza do swego wnętrza, gdzie można zobaczyć dwie interesujące wystawy. W programie:
    • Galeria prac Józefa Chełmońskiego. Największy zbiór prac malarza. Ponad 40 obrazów, pozyskanych z kolekcji Muzeum Narodowego oraz od prywatnych kolekcjonerów. Oprócz dzieł malarskich zobaczymy również prywatne pamiątki i zdjęcia Józefa Chełmońskiego.
    • Wystawa „Jerzy Waldorff-Preyss 1910-1999”. Wystawa pamiątek po wielkiej osobowości kultury polskiej. Jerzy Waldorff przez prawie trzydzieści lat nie tylko tu pracował i odpoczywał, ale był duszą i sercem radziejowskiego pałacu.
    • Spacer po pięknym radziejowskim parku krajobrazowym. Zobaczymy różne historyczne zabudowania dworskie (przystosowane do współczesnych funkcji) oraz plenerową galerię rzeźby.

 Zobacz również