Toruń piernikiem pachnący

Toruń piernikiem pachnący
WYCIECZKI SZKOLNE TORUŃ, WYCIECZKA SZKOLNA DO TORUNIA
Trudno dziś wyobrazić sobie wizytę w Toruniu bez przekąszenia choćby jednego pierniczka. Życzymy smacznego !

Toruńskie pierniki

  • Najlepsze w Polsce są: gdańska gorzałka, krakowska panna, warszawski trzewik i toruński piernik. Znane na całym świecie pierniki wytwarzano w Toruniu przynajmniej od końca XIV wieku. Dogodna lokalizacja wśród miododajnych łąk, lasów, bogatych w zboże pól, ale nade wszystko położenie miasta na szlaku handlowym zapewniającym dostępność drogocennych przypraw korzennych – przyczyniły się do rozwoju rzemiosła, a z biegiem czasu przemysłu piernikarskiego.
  • W teorii, wydaje się, że przepis na piernik bardzo jest prosty. Wystarczy przecież połączenie ciasta z mąki i miodu z intensywnie pachnącymi korzennymi przyprawami. Jednak w praktyce, nie było to wcale takie proste! Jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Wypiek smakowitego toruńskiego specjału wymagał nie byle jakich umiejętności, które posiedli tylko mistrzowie piernikowego fachu. Przez wieki przepisy na pierniki stanowiły pilnie strzeżoną tajemnicę cechową, przekazywaną ustnie kolejnym pokoleniom. Zachwycali się nimi monarchowie, sławili ich smak poeci i pisarze. Zachwycał się nimi sam Fryderyk Chopin.
  • Zapach i smak korzennych przypraw po dziś dzień stanowi nieodzowny element atmosfery piernikowego grodu. 

Przykładowe zwiedzanie:

  • „Odkrywanie tajemnic toruńskiej starówki”. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, malownicze zaułki i uliczki.
  • Bazylika katedra św.Janów. Największy i najważniejszy obiekt sakralny toruńskiej starówki ściśle związany z historią miasta. Na zewnątrz, potężna gotycka, ceglana bryła, zaś wewnątrz przepiękny barokowy wystrój z zachowanymi licznymi dziełami sztuki i pamiątkami związanymi z M. Kopernikiem. Dla wytrwałych: Wejście krętymi schodami na wieżę katedralną. W czasie wejścia mijamy drugi co do wielkości dzwon Tuba Dej, odlany w 1500 roku. Z wieży katedralnej wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę miasta.
  • Warsztat wypieku pierników. Dlaczego Toruń z piernika słynie? Skąd się piernik w Toruniu wziął? Czy wszystkie pierniki można bezkarnie wpierniczyć? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskamy biorąc udział w piernikarskim warsztacie. Zaś Panie Piernikarki snuć będą opowieści o pierniku i jego ciekawej historii i o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.
  • Dom Legend Toruńskich. Połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Jest miejscem, które pozwoli przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć! Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie, wcielając się w postaci z wybranych legend. Zdobywają flisacze szlify, budują Krzywą Wieżę, odwołują koniec świata, dzwoniąc miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu czy zostają pomocnikami… toruńskiego kata ! Pełen humoru i pasji sposób prowadzenia – uczy i bawi bez względu na wiek uczestników.

Wybrane atrakcje Torunia

Śladami Zakonu Krzyżackiego

Toruń to przede wszystkim piernik i Kopernik. Jednakże, co by nie mówić, czy myśleć o Krzyżakach – to oni właśnie są historycznymi założycielami Torunia. Wiele osób nie ma świadomości, że znaczna część zabytków toruńskiej starówki pochodzi z czasów, gdy to właśnie Zakon rządził Toruniem. Zapraszamy zatem do zwiedzenia miejsca NIE do końca odkrytego i NIE do końca wszystkim znanego – jakim są pozostałości zamku krzyżackiego.

Rejs statkiem

40-minutowy rejs po Wiśle z piękną panoramą starego Torunia od strony wody.

Toruńscy Partacze

Proszę się nie obawiać! Tu nikt nie spartaczy swojej roboty ! Partacze to historyczna nazwa rzemieślników nie zrzeszonych w cechach, którzy zamieszkiwali niegdyś osady poza murami miejskimi. Grupa „pozytywnie zakręconych” entuzjastów postanowiła odtworzyć tradycje owych Partaczy. Jest wśród nich historyk i przewodnik z wieloletnim doświadczeniem, mistrzowie bractwa rycerskiego czy mistrzowie piernikarstwa. Ofertę stanowią interaktywne warsztaty, podczas których na własnej skórze można się przekonać, jak wyglądały dawne rzemiosła. Przykładowe tematy: Partackie opowieści. Warsztat kaletniczy. Warsztat szczytniczy. Warsztat czerpania papieru i kaligrafii Warsztat tkacki. Warsztat mincerski.

Muzeum Historii Torunia + Pokaz „Księga Toruń 3D”

Poznajemy historię miasta od okresu przedlokacyjnego, aż po lata powojenne. Zobaczymy tu, m.in.: Różne zabytkowe eksponaty. Dokumenty związane z miastem. Zabytki ilustrujące życie codzienne oraz broń. Uzupełnieniem ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Ponadto z wielkoformatowych puzzli ułożymy budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych. Zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską. Odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie. Na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych. Obiekt wyróżniony certyfikatem TripAdvisor za rok 2017.

Muzeum Podróżników im.Tonego Halika

Obowiązkowy punkt programu dla wszystkich ciekawych świata. Powstanie muzeum zainicjował dar ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazanych mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę. Ofiarowany zbiór artefaktów był plonem wielu wypraw po świecie, które odbyła ze swym mężem. Po śmierci Tony’ego Halika pamiątki podróżnicze trafiły do Torunia, jego rodzinnego miasta. Kolekcja pamiątek podróżniczych stale się powiększa, ponieważ Elżbieta Dzikowska każdego roku wspiera Muzeum cennymi darami w postaci eksponatów etnograficznych, przywożonych z różnych odległych stron świata. Pasja do podróżowania i nieodparta potrzeba człowieka do odkrywania i poznawania różnorodności świata jest głównym motywem przewodnim, nowocześnie zaaranżowanej wystawy „Pasja podróżowania”. Zbiór został podzielony na tematyczne działy. Wśród tylu wspaniałych i nierzadko unikatowych artefaktów, każdy znajdzie coś dla siebie interesującego.

Planetarium

Miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

Baza MARS#17

Interaktywna przestrzeń zaaranżowana w formie bazy kosmicznej, gdzie odwiedzający niczym członkowie załogi będą mieli do wykonania określone czynności, niezbędne do tego, by przeżyć poza Ziemią i wykonać powierzone im zadania. Ich misją będzie nie tylko monitorowanie stanu Bazy, ale także usuwanie drobnych awarii, badanie próbek gruntu „Czerwonej Planety” czy właściwe gospodarowanie energią. Baza MARS#17 to nowoczesna i multimedialna przestrzeń, która nie tylko uczy, inspiruje, rozwija umiejętności i pobudza kreatywność, ale też zapewnia dobrą zabawę!

Geodium

Interaktywna wystawa, poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też dwa stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy makietę cywilizacji człowieka.

Dom Mikołaja Kopernika

W dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do rodziny Koperników znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Dzięki gruntownej modernizacji przeprowadzonej w latach 2017/2018 Dom Kopernika zyskał nowy blask. Dziś jest to miejsce łączące najnowsze technologie multimedialne z historyczną tkanką zabytkowego domu średniowiecznego. Oferta muzeum to: Ekspozycja nawiązująca do trzech tematów: nauka dawna i współczesna, życie codzienne rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim hanzeatyckim domostwie oraz życie i dzieło Mikołaja Kopernika. Ponadto kino 4D z filmami opowiadającymi o rozwoju astronomii, historii wszechświata, wielkich odkryciach naukowych czy życiu w średniowiecznym Toruniu. Hologramy oraz pokazy rozgwieżdżonego nieba.

Bunkier-Wisła

Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.

Zabawa „Toruń, Stary Toruń”

Interaktywna zabawa dzieci do 3 klasy.

  • Rozmowa z dziećmi o najważniejszych zabytkach Torunia poparta zdjęciami (pytania i zagadki)
  • Krótka opowieść o powstaniu Torunia i spotkanie z rycerzem krzyżackim (poznanie elementów stroju krzyżaka)
  • Podział na cztery grupy i budowanie z klocków oraz tekturowych cegieł poszczególnych elementów dawnego miasta (zamek, Stary Toruń, Nowy Toruń, mury miejskie)
  • Poznanie tajemnic Piernikowej Katarzyny: Nauka i wspólne śpiewanie piosenki o Toruniu i piernikach przy zbudowanej makiecie miasta. Poczęstunek toruńskimi piernikami. Przedstawienie legendy o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników – katarzynek.
  • Przybliżenie postaci słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wspólne stworzenie układu słonecznego przy pomocy modeli planet.