Szlakiem Orlich Gniazd
DZIEŃ 1
Ojcowski Park Narodowy. Bajeczna kraina wapiennych skał, pełna tajemniczych jaskiń, urwistych wąwozów i ostańców skalnych
Pieszy szlak turystyczny. Przejście wybranym szlakiem OPN. Długość szlaku oraz stopień trudności – każdorazowo „dopasowujemy” do wieku dzieci, czasu pobytu grupy na terenie Parku oraz aktualnych warunków pogodowych. Maczuga Herkulesa. Samotna, potężna skała, która jest prawdziwą ozdobą okolicy. Symbol Parku. Pieskowa Skała. Jedyny na Szlaku, zachowany w całości, zamek obronny. Wchodzimy na zewnętrzny dziedziniec z piękną panoramą na okolicę. Wstępy. Jaskinie znajdujące się na szlakach OPN – Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna. Jaskinia Wierzchowska. Znajduje się poza obrębem Parku. To jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń, która „urodą” niczym nie ustępuje słynnej jaskini „Raj”. Muzeum Przyrodnicze OPN. Nowoczesna forma prezentacji: efekty audiowizualne, projekcje multimedialne.
DZIEŃ 2
Zamek Ogrodzieniecki. Niegdyś najpotężniejsze „Orle gniazdo”. Obecnie największe (ponad 3 ha powierzchni) i najlepiej zachowane
Olsztyn k/Częstochowy. Skaliste wzgórze, a na nim malownicze ruiny zamku z XIV wieku. Zachowane fragmenty baszt, murów i części mieszkalnej. Część pomieszczeń była kuta w litej skale.
Mirów/Bobolice. Przepięknie położone w tle skałek i ostańców dwa zamki oddzielone 1,5 km grzędą skalną. Zamek w Mirowie w zakonserwowanej ruinie. Zamek w Bobolicach pieczołowicie odbudowany i przywrócony do dawnej świetności.