Śladami Władysława Reymonta
- Lipce Reymontowskie. Muzeum Regionalne im. Władysława Reymonta. Lipce, to wieś rozsławiona w czterotomowej „epopei chłopskiej” – „Chłopi”, za którą jej autor Władysław Reymont w roku 1942 otrzymał literacką nagrodę Nobla. Obecną nazwę miejscowości z członem Reymontowskie wprowadzono w 1983 roku. Zapraszamy do niezwykłego muzeum, którego siedzibą są pomieszczenia, dawnej XIX wiecznej manufaktury włókienniczej (która funkcjonowała aż do 1974 roku). Już sam budynek jest unikatowym w skali kraju, dawnym obiektem przemysłowym wsi polskiej. Na muzealną ekspozycję składają się zbiory etnograficzne, biograficzne oraz historii techniki. Zobaczymy tu, m.in.:
- różnorodne eksponaty z dziedziny historii i kultury materialnej Lipiec, tzn. dawne stroje, tkaniny, hafty, wyposażenie wnętrz tradycyjnej chałupy lipeckiej oraz wiekowe narzędzia rolnicze,
- pozostałe materiały i pamiątki związane bezpośrednio z postacią Władysława Reymonta (niestety, znakomita większość z nich spłonęła w jego warszawskim domu w czasie wojny),
- oryginalne maszyny i urządzenia włókiennicze, na których tkano niegdyś, m.in. materiał na słynne łowickie pasiaki.
Program uzupełniający:
- Pałac w Nieborowie. Barokowy zespół pałacowo-ogrodowy. Magiczne miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Dawna, mazowiecka siedziba rodu Radziwiłłów. W najgorszym okresie stalinizmu – cudem uratowany przed dewastacją, a jego zbiory przed rozproszeniem. Pałac dotrwał do dziś w stanie praktycznie nienaruszonym. Obecnie znajduje się tu muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Sprzęty, przedmioty i ich rozmieszczenie – wyglądają tak, jakby właściciele wyjechali dosłownie przed chwilą, porzucając drogocenne meble, sprzęty i książki. Pałac otacza, rozległy ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim). W programie:
- zwiedzanie wnętrz pałacowych,
- wizyta w Manufakturze Majoliki (zobaczymy tu oryginalną ceramikę wytwarzaną w nieborowskiej fabryce fajansów),
- spacer po parku.
- Arkadia. Jeden z najlepiej zachowanych w Polsce park sentymentalno-romantyczny. Zaprojektowany w tzw. stylu angielskim, gdzie dominującymi wartościami były swoboda, romantyzm oraz naturalność. Wokół spiętrzonego wielkiego stawu, wytyczone zostały alejki oraz urokliwe zakątki obsadzone bujną roślinnością – wyglądające, jakby były i rosły tam od zawsze. Romantycznego charakteru dodają budowle i konstrukcje ogrodowe nawiązujące do antyku, średniowiecza i renesansu.
Dla zainteresowanych:
- Muzeum Motoryzacji w Nieborowie. Muzeum to efekt sentymentu właściciela do motoryzacji z minionej epoki PRL-u. W muzeum znajduje się kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli, traktory, samoloty, przedmioty gospodarstwa domowego oraz zabawki z lat minionych, książki, czasopisma, zdjęcia i plakaty. Dla zainteresowanych. Możliwość zamówienia obiadu w restauracji urządzonej w niepowtarzalnym stylu podkreślającym sentyment do czasów minionych.