Śladami Jarosława Iwaszkiewicza

Śladami Jarosława Iwaszkiewicza

Program podstawowy:

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Podkowie Leśnej. Stawiskiem, Iwaszkiewiczowie nazwali posiadłość darowaną Annie przez ojca w dniu jej ślubu. Stawisko od początku było nie tylko domem Iwaszkiewiczów, ale także ważnym ośrodkiem życia kulturalnego, miejscem spotkań wielu znamienitych artystów oraz różnych ważnych osobistości. Po śmierci obojga – dom – zgodnie z wolą Iwaszkiewicza wyrażoną w testamencie – stał się własnością państwa i przeznaczony został na muzeum. Otoczono ochroną cenne pamiątki, rękopisy, książki, obrazy i meble. Zaś wnętrza, pomimo upływu lat, zachowały swój pierwotny charakter zamożnego domu polskiego. W nienaruszonym stanie znajduje się gabinet pisarza, biblioteka, sypialnia, pokój gościnny, hall wejściowy i klatka schodowa. Odnosi się wrażenie, jakby Gospodarze byli tylko chwilowo nieobecni. Klimatyczne miejsce z niesamowitą, miłą rodzinną atmosferą.
W programie: zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem połączone z różnymi ciekawymi informacjami na temat Właścicieli i gości dawniej tu bywających.

Program uzupełniający:

  • Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Trzonem Muzeum jest kolekcja ponad 300 zabytkowych pojazdów. Są to samochody z lat 20 i 30 ubiegłego wieku, różne pojazdy z czasów  II wojny światowej, pojazdy z czasów PRL-u, ogromne amerykańskie „krążowniki szos”, zachodnioeuropejskie pojazdy, wyprodukowane po 1945 roku, samochody ciężarowe oraz  autobusy Nie mniej imponująca jest kolekcja motocykli wyprodukowanych na przestrzeni lat w  Polsce i za granicą. Większość z owych pojazdów, pomimo słusznego wieku, jest ciągle „na chodzie”. Uzupełnieniem tej kolekcji (o której ukazują się artykuły prasowe oraz programy telewizyjne w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych) – są rekwizyty. Ilość oraz różnorodność tych ostatnich (począwszy od gramofonów, a na londyńskich budkach telefonicznych kończąc) – powoduje autentyczny zawrót głowy. Tego wszystkiego nikt nie jest w stanie opisać – to trzeba po prostu zobaczyć !. W programie: Zwiedzanie z przewodnikiem opatrzone informacjami i różnymi  ciekawostkami na temat oglądanych eksponatów i rekwizytów.
  • Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie. Od lat Zespół jest niekwestionowanym ambasadorem i wizytówką polskiej kultury na świecie. Zaprasza do swojej siedziby na niezwykłą wycieczkę p.t. „Kulisy Mazowsza” W programie: Zapoznanie się z historią Zespołu, jego działalnością artystyczną oraz biografią jego założycieli. Projekcja DVD fragmentu koncertu. Wstęp do nowoczesnej sali koncertowej w budynku Matecznika. Obejrzenie ekspozycji bajecznie kolorowych kostiumów scenicznych. Spacer po przypałacowym parku.
  • Galeria Figur Stalowych w Pruszkowie. Jedyna na świecie Galeria prezentująca prawdziwe dzieła sztuki wykonane … ze złomu ! Każdy eksponat wykonywany jest ręcznie w trakcie kilku tysięcy godzin pracy przez artystów z całego świata. Wykonane w skali 1:1 rzeźby inspirowane są bohaterami kreskówek i filmów animowanych czy postaciami filmowymi, np. z Gwiezdnych Wojen. Jednak największy zachwyt budzi kolekcja legendarnych samochodów i motocykli. Są one w pełni interaktywne. Można je dotknąć, wsiąść do środka i poruszać ruchomymi elementami. Jedyna Galeria, gdzie bawiąc się różnymi eksponatami – nie ma ryzyka ich uszkodzenia !.
  • Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie. Prawie wszyscy słyszeliśmy o istnieniu starożytnych ośrodków hutniczych na terenie Gór Świętokrzyskich. Natomiast mało kto wie, że drugie co do wielkości Centrum Metalurgiczne istniało na terenie dzisiejszego Zachodniego Mazowsza. Obejmowało obszar około 300 km2, a, m.in. dzisiejszy Milanówek, Brwinów czy Pęcice – były potężnymi osadami hutniczymi ówczesnej „barbarzyńskiej” Europy. Owe odległe czasy poznajemy na interaktywnej wystawie „Przedświt. Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań scenograficznych i środków multimedialnych – podróż na Mazowsze sprzed dwóch tysięcy lat jest interesującą i pouczającą przygodą.
  • Zabawa i nauka w Labiryncie w Milanówku. Duży, zielony, zagospodarowany teren. Przewodnim tematem obiektu jest drewniany labirynt o powierzchni ponad 1.300 m2. Meandrujące korytarze labiryntu (liczące łącznie ponad kilometrową trasę do przejścia) – są czasem tak zapętlone, że znalezienie dalszej drogi jest dużym wyzwaniem. Korytarze są szerokie, a podłoże utwardzone. Już samo przejście jest dużą frajdą. Jednak główną atrakcją Labiryntu jest wykonanie zadań oraz odnalezienie elementów, uzgodnionej wcześniej trasy tematycznej. Trasy tematyczne dostosowane są do wieku uczestników. Dla trochę młodszych dzieci przygotowano, tzw. mały labirynt (wysokość ściany 50cm). Po „trudach labiryntu” czas wolny na zabawę. Na gości czekają, m.in.: drewniane stoliki z planszami do różnych gier, kuchnia błotna, boisko do grania w „ludzkie piłkarzyki”, ścieżka sensoryczna, boisko do gry w piłkę nożną, a dla zmęczonych leżaki i hamaki. Dla chętnych: możliwość organizacji ogniska.

OPISY TRAS TEMATYCZNYCH:

Każda trasa na wycieczkę jednodniową może być opracowana z uwzględnieniem indywidualnych preferencji. Poniżej przedstawiamy przykładowe programy.

  • dla dzieci młodszych:
    • Odnajdywanie skarbu. Uczestnicy muszą znaleźć różne przedmioty ukryte w korytarzach labiryntu.
    • Poszukiwanie zwierzątek. Zadanie polega na znalezieniu 14 zwierząt, umiejscowionych na panelach labiryntu. Każde zwierze wykonuje czynność lub ma charakterystyczny przedmiot. Na otrzymanych tabliczkach uczestnicy zabawy mają za zadanie wpisanie nazwy zwierzaka rysunkowego, dopasowując go do konkretnego zadania na tabliczce.
  • dla dzieci starszych:
    • Mapa Polski. Na panelach labiryntu umiejscowionych jest 20 plakatów Ryszarda Kai z nazwami miast i regionów Polski. Zadaniem uczestników zabawy jest naniesienie miejscowości lub regionu na mapę Polski. Po odnalezieniu wszystkich elementów, po wyjściu z labiryntu uczestnicy otrzymują jeszcze do rozwiązania krzyżówkę, w którą należy wpisać nazwy z elementów trasy, dzięki czemu wychodziło hasło.
    • Wyścig flagowy. Zadanie polega na odnalezieniu 50 flag europejskich umiejscowionych na panelach labiryntu. Po wyjściu, należy dodatkowo opisać nazwę kraju na podanym formularzu.
  • edukacyjne:
    Trasy przygotowywane indywidualnie dla danej grupy związane z omawianym materiałem w szkole. Przypadki ? Gramatyka ? Zadania matematyczne/fizyczne/chemiczne? Elementy biologii czy przyrody? Wybór należy do grupy.
    • Przykładowa trasa. Grupa jest podzielona na małe podgrupy oznakowane kolorami. Każdy kolor musi znaleźć w labiryncie swoje własne zadanie. Jednak dopiero po otwarciu koperty – okazuje się, że jest to tylko część zadania, ponieważ drugą część ma grupa o innym kolorze. Zatem dopiero wspólnie można odgadnąć hasło lub wykonać zadanie na kartce. Może to być zagadnienie literackie, matematyczne, historyczne czy biologiczne.