Śladami Anny Wazówny i Fryderyka Chopina
GOLUB DOBRZYŃ & SZAFARNI
Zamek w Golubiu Dobrzyniu
- Spacer z przewodnikiem po podziemiach, salach i komnatach zamkowych.
- Średniowieczne Zabawy Strzeleckie. Program jest realizowany na wolnym powietrzu w zamkowej fosie. Do ustawionych tarcz młodzi adepci sztuki rycerskiej, m.in. strzelają z łuku, rzucają włócznią i toporem. Ów konkurs (choć brzmiący groźnie) – jest całkowicie bezpieczny i oferowany dla dzieci już od 2 klasy. Używana „broń” jest oczywiście tylko repliką, a uczestnicy są pod stałą opieką panów z Bractwa Rycerskiego ubranych w historyczne stroje.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Zwiedzanie Ośrodka. Tematyczna ekspozycja. Spacer po parku.
- Udział w wybranej wcześniej audycji muzycznej. Przykładowy temat: „Szafarnia w oczach Chopina”. Audycja dotycząca historycznego pobytu Fryderyka Chopina w Szafarni, podczas której słuchacze usłyszą fragmenty redagowanego przez kompozytora „Kuriera Szafarskiego”, dowiedzą się jak młody Fryderyk spędzał czas na wakacjach w Szafarni oraz poznają informacje o gospodarzach Szafarni – rodzinie Dziewanowskich. Dopełnieniem są tematyczne projekcje multimedialne oraz muzyka Chopina grana na żywo przez pianistę.
Zamek Anny Wazówny w Golubiu – Dobrzyniu
- Zamek w Golubiu-Dobrzyniu oraz pobliskiej Brodnicy nierozerwalnie związany jest z postacią Anny Wazówny. Rodzona siostra Zygmunta III Wazy, przyjechała razem z nim do Polski, kiedy w 1587 roku Zygmunt został królem. W 1604 roku Zygmunt nadał jej starostwo brodnickie, a w 1611 roku golubskie. Swoimi rezydencjami zarówno w Brodnicy, jak i w Golubiu uczyniła stare pokrzyżackie zamki. Zamki zostały mocno przebudowane. W Golubiu, stara i ponura warownia gotycka została przemieniona w renesansowy pałac, jeden z ciekawszych przykładów architektury w tym stylu w północnej Polsce.
- Anna nadzwyczaj sprawnie zarządzała podległymi jej starostwami, zyskując tym sympatię i szacunek poddanych. W jednej z kronik napisano o niej: „KTÓREJ ręce i bogactwo zawsze stały otworem dla sierot i potrzebujących, życzliwość dla strapionych, apteka dla chorych, hojność dla dobrze zasłużonych, KTÓRĄ pozostałe również cnoty do tego stopnia ozdabiają, że niczego w niej nie zbrakło do najwyższej chwały i prawdziwej ozdoby.”
- Pamięć o tej niezwykłej kobiecie, jest żywa i kultywowana po dzień dzisiejszy. Z okazji 450-lecia Jej urodzin – z inicjatywy Zamku Golubskiego oraz samorządów miast Golubia-Dobrzynia, Brodnicy, Torunia oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego – rok 2018 ustanowiono Rokiem Anny Wazówny. W ten sposób postanowiono upamiętnić tą wybitną postać oraz propagować wiedzę o jej osobie, jej bogatej działalności społecznej i religijnej, którą prowadziła w czasie pobytu na historycznej ziemi chełmińskiej i michałowskiej wchodzących dziś w skład województwa kujawsko- pomorskiego.
- Zaś sama Anna, no cóż – tak ukochała golubski zamek, że nawet po śmierci – już jako duch nawiedza to miejsce. To jeden z niewielu polskich duchów, który jest pozytywnie nastawiony do świata. Nie straszy, nie cierpi też wiecznych mąk. Ubrana w białą szatę i diadem krąży po korytarzach, sprawdzając, czy zamkowi jakowaś krzywda się nie dzieje i czy wszystko jest w należytym porządku. Ponoć nie tylko pojawia się co grzeczniejszym turystom, ale nawet z nimi rozmawia! Jedyne na co się uskarża jest to, że co noc musi odbywać daleką drogę z Torunia, gdzie w kościele Marii Panny złożone są jej prochy, aby odwiedzić zamek i starostwo swoje.
- Obecnie Zamek, to nie tylko zabytek i turystyczna atrakcja. To również żywy obiekt prowadzący szeroką zakrojoną działalność kulturalną. Jest miejscem wielu spotkań i wydarzeń z czego najsłynniejszymi są coroczne, międzynarodowe turnieje rycerskie czy legendarne już dziś bale sylwestrowe, podczas których honory Pani Zamku pełni …. sama Anna Wazówna.
- Zachęcamy zatem do zwiedzenia tej gotycko-renesansowej rezydencji, zapoznania się z jej historią i odkrywania tajemnic kryjących się w jej murach.
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
- Szafarnia, to wieś oddalona około 7 km od Golubia-Dobrzynia. Dawny majątek należący do rodziców szkolnego kolegi Chopina – Dominika Dziewanowskiego. To tu, dwukrotnie, w latach 1824 i 1825 – czternasto/piętnastoletni Fryderyk spędzał letnie wakacje.
- Bawił się świetnie korzystając z atrakcji i uroków życia wiejskiego. Dowodem tego są listy pisane do rodziców. Korespondencję przesyłał w postaci „Kuriera Szafarskiego”. Przypomina on swoim wzorem (forma, charakter i układ graficzny) – popularny w owym czasie „Kurier Warszawski”. Zaś same listy, pełne iskrzącego humoru i wielu nieszablonowych obserwacji – przedstawiają wiejskie życie na dworze państwa Dziewanowskich i w jego okolicach.
- W czasie swojego tu pobytu, Fryderyk, m.in. z zainteresowaniem obserwował dożynkowe tańce i obrzędy (a nawet brał w nich udział). Słuchał ludowych melodii i zapisywał ich teksty. Bywało, że towarzyszył wiejskim muzykantom, grając na basetli. I właśnie, m.in. te wspomnienia rodzimego folkloru – w przyszłości stały się źródłem Jego muzycznych arcydzieł.
- Obecnie dawny dworek rodziny Dziewanowskich został zaadoptowany jako Ośrodek Chopinowski z ekspozycją pamiątek po kompozytorze. Pięknie odrestaurowany, otoczony jest starym parkiem ze stawem w … kształcie fortepianu. Prężnie działający Ośrodek Chopinowski prowadzi ożywioną działalność koncertową i edukacyjną.
- Ofertę edukacyjną stanowią m.in. autorskie audycje muzyczne, które bardzo polecamy. Świetnie przygotowane i profesjonalnie prowadzone – przenoszą uczestników z „dziś” do epoki romantycznej przy dźwiękach muzyki Fryderyka Chopina.
- Audycje muzyczne to niesamowite spotkanie z Fryderykiem Chopinem i jego muzyką. W interesujący sposób przybliżają uczestnikom znane i mniej znane fakty z biografii kompozytora. Scenariusz audycji oparty jest na zachowanych listach Chopina, wspomnieniach osób bezpośrednio z nim związanych, ale nade wszystko przeplatany wybranymi kompozycjami, granymi na żywo przez zawodowego pianistę. Całości dopełniają tematyczne projekcje multimedialne. Każda z audycji stanowi kolejny etap zgłębiania wiedzy o kompozytorze i muzyce w ogóle. Skierowane są zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Przystępny przekaz jest dostosowany do poziomu wiedzy i wieku uczestników. Tematy audycji wraz z opisami znajdują się na stronie internetowej Ośrodka: www.szafarnia.art.pl > edukacja