Zostań mistrzem papiernictwa

Wycieczki szkolne – Zostań mistrzem Papiernictwa

OPIS WYCIECZKICENA WYCIECZKI

Jednodniowa wycieczka do Muzeum Papiernictwa w Jeziornej

  • Program turystyczny realizowany PO wizycie w Muzeum Papiernictwa w Jeziornej – jest PRZYKŁADOWY i może być (zgodnie z życzeniem) – zmodyfikowany.
  • Program wycieczki może również NIE obejmować wizyty w Muzeum Papiernictwa i składać się z innych miejsc zaprezentowanych poniżej.
  • Do Państwa należy wybór atrakcji turystycznych, które są dla Was interesujące.
  • Po weryfikacji wybranych opcji uzgadniamy finalny plan wycieczki. Program musi być wykonalny czasowo i organizacyjnie. Następnie dokonujemy wszystkich rezerwacji.

Wariant nr 1  JEZIORNA & KONSTANCIN & POWSIN

W programie wycieczki:

  • Muzeum Papiernictwa w Jeziornej. Zapraszamy na praktyczne zajęcia, własnoręcznej „produkcji” papieru czerpanego. Niegdyś funkcjonował tu potężny zakład, z prawie 250-letnią historią produkcji papieru. Dziś, popadające prawie w ruinę pofabryczne zabudowania – nie wyglądają zbyt zachęcająco. Jednak kilka zabytkowych budynków, szczęśliwie uratowano przed całkowitą dewastacją. W jednym z nich, w pomieszczeniu XIX-wiecznej czerpalni – utworzono Muzeum Papiernictwa, gdzie odbywają się tematyczne zajęcia. Gwarantujemy, że po przekroczeniu progu Muzeum wszystkie niekorzystne wrażenia znikają. Zajęcia prowadzone są w atrakcyjnej formie. Informacje przekazywane są w sposób adekwatny do wieku uczestników, w sposób niepozwalający na znużenie. Zaś przy „produkcji” papieru – uczestnicy są zaangażowani na każdym etapie pracy, aż po efekt końcowy.
ZOBACZ OPIS WARSZTATÓW

OPIS WARSZTATU

  • Podstawowe informacje o historii papieru: skąd się wywodzi, na jakich materiałach pisano przed jego wynalezieniem, z jakich drzew można uzyskać dobry papier i inne ciekawostki.
  • Krótka historia papierni w Jeziornie oraz obejrzenie makiety zakładu z czasów jego świetności.
  • Poznanie współczesnej technologii produkcji papieru.
  • Własnoręczne czerpanie papieru z masy celulozowej lub makulaturowej:
    • każdy z uczestników czerpie po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym,
    • wyczerpane arkusze papieru układane są jeden na drugim na przygotowanych do tego filcach, a nadmiar wody odciskany jest na ręcznie obsługiwanej prasie,
    • następnie papier jest suszony w specjalnych elektrycznych suszarkach.
  • W trakcie zajęć dowiadujemy się, co oznaczają takie pojęcia jak: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce celulozę i makulaturę.
  • Własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru – każdy uczestnik zabiera ze sobą do domu.
  • Dla chętnych: Zakup pamiątek papieru czerpanego, m.in.: ozdobne koperty, papeterie, zakładki, mapy, dyplomy, okolicznościowe kartki oraz materiały szkolne.
 
  • Tężnia solankowa w Konstancinie. Podwarszawskie uzdrowisko, o którym Stefan Żeromski pisał „Żadne Capri, żadne Nervi, żadna Nicea nie pachną tak jak Konstancin”. Poznajemy część uzdrowiskową Konstancina. W programie: Spacer alejkami Parku Zdrojowego, połączony z informacjami i ciekawostkami na temat historii i czasów obecnych uzdrowiska. „Wizyta” w tężni solankowej z omówieniem roli i zasad jej funkcjonowania. Obejrzenie z okien autokaru, zabytkowej zabudowy.
  • Ogród Botaniczny w Powsinie. Na 30-hektarowej powierzchni udostępnionej dla zwiedzających zgromadzono około 9 tysięcy różnych gatunków i odmian roślin pogrupowanych w tematyczne działy. Jest to arboretum, kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Wiosną zachwyt wzbudza oczywiście bogata kolekcja kwitnących różaneczników i magnolii. W rozarium podziwiamy bezsprzecznie największą w Polsce Narodową Kolekcję Róż. Roślinność górską oglądamy na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Ogród bylinowy urozmaicony jest wzniesieniami i stawikami. Jednak największe zainteresowanie (zwłaszcza grup szkolnych) wzbudza wizyta w potężnej szklarni, gdzie zgromadzono ponad 2 tysiące różnych roślin egzotycznych. W programie: Około 1,5-godzinny spacer w towarzystwie specjalistycznego przewodnika. Dla chętnych: Możliwość kupna, uprawianych na miejscu, różnego rodzaju kwiatów, krzewów i drzewek. Wszystkie rośliny są najwyższego gatunku i po przystępnych cenach.

Wariant nr 2  JEZIORNA & CZERSK & MNISZEW

W programie wycieczki:

  • Muzeum Papiernictwa w Jeziornej (opis powyżej)
  • Gotycki zamek w Czersku. Dawna siedziba Książąt Mazowieckich, potem rezydencja królowej Bony. Poważnie zniszczony i zdewastowany w czasie Potopu szwedzkiego. Do dzisiaj zachowana jest większość potężnych murów obwodowych, relikty kościoła grodowego z początku XII wieku na dziedzińcu zamkowym oraz trzy wieże. W programie: Poznamy historię warowni i jej tajemnice. Zwiedzimy wieżę mieszkalną. Zajrzymy do lochu. Poznamy legendę o perłach królowej Bony. Wejdziemy na wieżę, z której roztacza się piękny widok na pradolinę Wisły.
  • Skansen Bojowy I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Usytuowany w miejscu ciężkich walk stoczonych w 1944 roku w obronie przyczółka warecko-magnuszewskiego. Składa się z części wystawowej oraz ekspozycji plenerowej. Pobyt tu, to bezsprzecznie połączenie nauki historii oraz oglądania, dotykania i (oczywiście ku radości dzieciaków) wchodzenia na zabytkowe sprzęty. W programie: Zwiedzanie wystawy zbiorów militarnych. Przejście linią dawnych okopów z transzejami i ziemiankami. Bezpośredni kontakt z ciężkim sprzętem bojowym, m.in.: działa artyleryjskie, moździerze, amfibia, artyleria rakietowa, czołgi i inne. Wejście na wieżę widokową z piękną panoramą dawnego przyczółka. Dla chętnych: Organizacja ogniska. Wybicie pamiątkowej monety z logo skansenu.

Liczba uczestników wycieczki: 25 – 29  30 – 34  35 – 39  40 i więcej
Cena za jednego uczestnika:        
Cena zawiera: przejazd autokarem, opiekę pilota/przewodnika, bezpłatne miejsca dla opiekunów
Cena NIE zawiera: kosztów biletów wstępu ⇒ prosimy o kontakt telefoniczny z Biurem