Ziemia Toruńska 2 i 3 dni

Ziemia Toruńska 2 i 3 dni

TORUŃSKIE ATRAKCJE

„Odkrywanie tajemnic toruńskiej starówki„. Spacer z przewodnikiem po Staromiejskiej Dzielnicy z zespołem zabytków Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowane mury obronne wraz z bramami, historyczny układ urbanistyczny, zabytkowe świątynie, wspaniałe kamienice, gotycki ratusz, malownicze zaułki i uliczki. Trasę spaceru, wybór obiektów, tematykę, sposób przekazywania informacji – każdorazowo dostosowujemy do wieku uczestników oraz ich zainteresowań.

Gra miejska. Oferta skierowana dla tych, którzy chcieliby aktywnie poznać historię Torunia i związanych z nią ciekawostek. Dzieci dzielone są na drużyny. Każda drużyna otrzymuje kartę gry wraz z mapą. Pieszo przemierza toruńską starówkę i realizuje zadania. Uwalniamy zatem ducha rywalizacji, ale co najważniejsze uczymy się współpracy, ponieważ wykonanie zadań wymaga wysiłku całej drużyny. Na zakończenie gry – konkurs z nagrodami.

Bazylika katedra św.św.Janów. Największy i najważniejszy obiekt sakralny toruńskiej starówki ściśle związany z historią miasta. Na zewnątrz, potężna gotycka, ceglana bryła, zaś wewnątrz przepiękny barokowy wystrój z zachowanymi licznymi dziełami sztuki i pamiątkami związanymi z M. Kopernikiem.
Dla wytrwałych wejście krętymi schodami na wieżę katedralną. W czasie wejścia mijamy drugi co do wielkości dzwon Tuba Dej, odlany w 1500 roku. Z wieży katedralnej wspaniały punkt widokowy na rozległą panoramę miasta.

Muzeum Toruńskiego Piernika + Warsztat wypieku pierników. Dlaczego Toruń z piernika słynie? Skąd się piernik w Toruniu wziął? Czy wszystkie pierniki można bezkarnie wpierniczyć? Odpowiedź na te i inne pytania uzyskamy biorąc udział w piernikarskim warsztacie. Zaś Panie Piernikarki snuć będą opowieści o pierniku i jego ciekawej historii i o tajnikach pracy toruńskich piernikarzy. Słowem – dogłębnie zgłębiamy tajemnice wypieku słynnych toruńskich ciastek korzennych. Dowiemy się jakich składników się dodaje, skąd one pochodzą, jak wyglądają, jak pachną. Każdy ugniecie własnoręcznie ciasto i wyciśnie je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Samodzielnie wykonany piernik jako unikatową pamiątkę, zabieramy ze sobą do domu.

Muzeum Historii Torunia + pokaz „Księga Toruń 3D”. Poznajemy historię miasta od okresu przedlokacyjnego, aż po lata powojenne. Uzupełnieniem tradycyjnej ekspozycji są liczne multimedia wykorzystujące najnowsze trendy współczesnego muzealnictwa. Dodatkową atrakcją jest pokaz „Księga Toruń” opracowany w technice 3D, ukazujący wybrane fakty z dziejów Torunia. Zobaczymy też modele dwóch kościołów, z wielkoformatowych puzzli ułożymy budynki mieszkalne z różnych okresów historycznych, zaobserwujemy zmieniającą się modę toruńską, odbędziemy wirtualny spacer po dawnym porcie, a na koniec w średniowiecznym stroju zrobimy sobie zdjęcie, które można wysłać formie mailowej pocztówki do rodziny i znajomych. Obiekt wyróżniony certyfikatem TripAdvisor za rok 2017.

Muzeum Podróżników im.Tony`ego Halika. Unikatowe zbiory, będące plonem wielu wypraw po świecie słynnego podróżnika i jego żony. Wśród różnorodnych artefaktów przywiezionych z odległych stron świata, każdy, bez względu na wiek, znajdzie dla siebie coś interesującego.

Dom Legend Toruńskich. Połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Jest miejscem, które pozwoli przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć! Zwiedzający biorą aktywny udział w pokazie, wcielając się w postaci z wybranych legend. Zdobywają flisacze szlify, budują Krzywą Wieżę, odwołują koniec świata, dzwoniąc miniaturą słynnego toruńskiego dzwonu czy zostają pomocnikami… toruńskiego kata !.

Śladami Zakonu Krzyżackiego. Toruń to przede wszystkim piernik i Kopernik. Jednakże, co by nie mówić, czy myśleć o Krzyżakach – to oni właśnie są historycznymi założycielami Torunia. Wiele osób nie ma świadomości, że znaczna część zabytków toruńskiej starówki (wpisanej skądinąd na listę UNESCO) – pochodzi z czasów, gdy to właśnie Zakon rządził Toruniem. Zapraszamy zatem do zwiedzenia miejsca NIE do końca odkrytego i NIE do końca wszystkim znanego – jakim są pozostałości zamku krzyżackiego.

Zobacz program

  • Program podstawowy. Zwiedzanie dziedzińca zamkowego, podziemi i tzw. gdaniska (rycerskiej toalety zamkowej). Zajrzymy również do zbrojowni, sali strachu oraz zobaczymy makietę zamku.
  • Program uzupełniający. Pokaz bicia monet. Konkurs strzelania z łuku historycznego. Lekcje zamkowe o różnorodnej tematyce prowadzone w plenerze lub w pomieszczeniach zamkniętych.

Planetarium. Miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są pokazy astronomiczne. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk. Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzone są przez animacje video wyświetlane z projektorów. Pokrywają one ruchomym obrazem całą kopułę ponad głowami widzów. Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.

Geodium. Interaktywna wystawa, poświęcona Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc. Wokół globusa znajdują się interaktywne urządzenia, dzięki którym można samodzielnie eksperymentować, włączając odpowiednie przyciski. Na wystawie są też 2 stanowiska z kolekcją skał i minerałów. Cztery narożniki sali Geodium to plastyczne instalacje pokazujące, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się nasza planeta. Odwiedzający znajdą tam wybuchający wulkan, ocean będący kolebką życia, monumentalny lodowiec z zorzami polarnymi, czy makietę cywilizacji człowieka.

Toruńscy Partacze. Proszę się nie obawiać! Tu nikt nie spartaczy swojej roboty ! Wręcz przeciwnie Dotychczasowe opinie uczestników są niezwykle pochlebne. Tu po prostu, każdy bez względu na wiek, znajdzie coś interesującego dla siebie, „przy okazji” świetnie się bawiąc !

  • Partacze to historyczna nazwa rzemieślników nie zrzeszonych w cechach, którzy zamieszkiwali niegdyś osady poza murami miejskimi. Grupa entuzjastów postanowiła odtworzyć tradycje owych Partaczy. Ofertę stanowią interaktywne warsztaty, podczas których na własnej skórze można się przekonać, jak wyglądały dawne rzemiosła.
  • Wśród współczesnych Partaczy jest historyk i przewodnik, który prowadząc warsztaty kaletniczy,nmincerski oraz czerpania papieru i kaligrafii – kształci kolejne pokolenie czeladników. Pokazy walk rycerskich i sarmackie tradycje husarii to domena pasjonatów historii – członków bractw rycerskich biorących udział w najważniejszych widowiskach historycznych i pokazach średniowiecznych walk. Zaś warsztaty piernikarskie prowadzą Mistrzowie Piekarnictwa, którzy łączą naukę swojego rzemiosła z zabawą.
  • Warsztaty odbywają się w ścisłym centrum Starego Miasta, w trzech przestronnych salach, mogących jednorazowo pomieścić grupę do 60 osób. Jest też kącik kawowy dla opiekunów, odrębna szatnia i zaplecze sanitarne. Warsztaty można łączyć –lub- wybrać tylko jeden.
  • Zatem znajdź dla siebie średniowieczny zawód. Daj się wciągnąć w wir średniowiecznych uciech. Jednak uważaj ! Jeśli w czasie Warsztatu Rycerskiego lub Warsztatu PolHusarii skiej – podpadniesz prowadzącym je Rycerzom – to dla niesfornych uczestników przewidziana jest kara chłosty lub zakucia w dyby !

Zobacz ofertę

  • Warsztat mincerski
    Skorzystaj z niepowtarzalnej okazji wybicia starotoruńskiej monety na pamiątkę. Poznaj tajniki pracy mincerza i dowiedz się, do czego służyły dawne mincerskie narzędzia – po co mincerzowi młot, kowadło i stempel ? A czym są cany ? To dopiero zagadka ! Podczas warsztatu nasz Mincerz opowie również o zawiłościach ekonomii kopernikańskiej i czego dokładnie dotyczyły traktaty monetarne. Jakim zjawiskiem było psucie monety i jaką karę za ten niecny czyn wymierzano ?. Po warsztacie historię toruńskiej monety będziesz miał w małym palcu !
  • Warsztat czerpania papieru i kaligrafii
    Podstawy czerpania papieru z pozoru są proste. Jednak zrobić to własnoręcznie, to zupełnie inna historia. Warsztat kręci się wokół trzech liter P – Papier, Pieczęć i Pismo. Niech żadna z ciekawostek, które są z rzemiosłem tym związane, nie stanowi już dla Ciebie tajemnicy ! Poznaj zasady i zastosowanie pieczęci urzędowych, spróbuj także swoich sił w trudnej sztuce, jaką jest kaligrafia. Przekonaj się, że pisanie gęsim piórem, nie jest tak proste, jak wydawać by się mogło !
  • Warsztat kaletniczy
    Kim był kaletnik i czym się różnił od rymarza czy szewca ? Kto nosił torebki – kobiety czy mężczyźni ? I co można było znaleźć w ich wnętrzu ? Podczas warsztatu wykonasz własnoręcznie piękną skórzaną sakiewkę, którą zabierzesz ze sobą do domu. Dowiesz się także, jak pozyskiwano i obrabiano skórę oraz jakie przedmioty codziennego użytku można było z niej wykonać.
  • Warsztat rycerski
    Warsztat rycerski to pokaz walk średniowiecznych przeprowadzany przez dzielnych rycerzy, połączony z opowieściami historycznymi o ludziach zamieszkujących dawniej te tereny, a także o królach władających tymi ziemiami i rycerzach ich broniących. Rycerze z humorem i pasją zapoznają Cię z najróżniejszymi rycerskimi sprzętami, potrzebnymi zarówno do walki, jak i zabawy.
  • Warsztat Husarii Polskiej
    Poznaj fakty i mity dotyczące husarii – jednej z najskuteczniejszych polskich formacji wojskowych. Podczas pokazu uczestnicy będą mogli wysłuchać opowieści o walkach husarskich oraz osobiście wziąć udział w zabawach i grach rodem z XVII wieku, a także wcielić się w postać rycerza, giermka czy damy dworu. Dużo humoru, dużo akcji, dużo wiedzy !

Zabawa „Toruń, Stary Toruń”. Interaktywna zabawa dzieci DO 3 klasy.

Zobacz program

  • Rozmowa z dziećmi o najważniejszych zabytkach Torunia poparta zdjęciami (pytania i zagadki).
  • Krótka opowieść o powstaniu Torunia i spotkanie z rycerzem krzyżackim (poznanie elementów stroju krzyżaka).
  • Podział na cztery grupy i budowanie z klocków oraz tekturowych cegieł poszczególnych elementów dawnego miasta (zamek, Stary Toruń, Nowy Toruń, mury miejskie).
  • Poznanie tajemnic Piernikowej Katarzyny: Nauka i wspólne śpiewanie piosenki o Toruniu i piernikach przy zbudowanej makiecie miasta. Poczęstunek toruńskimi piernikami. Przedstawienie legendy o powstaniu najsłynniejszych toruńskich pierników – katarzynek.
  • Przybliżenie postaci słynnego toruńskiego astronoma Mikołaja Kopernika i wspólne stworzenie układu słonecznego przy pomocy modeli planet.

Pokaz rycerski. Tematem pokazu są początki Państwa Krzyżackiego (XIII w.). Pokaz poprowadzi rycerz krzyżacki i wojownik pruski. Dzieci dowiedzą się kim byli Krzyżacy i Prusowie oraz jak walczyli. Poznają początki Torunia i historię budowy warowni na dębie. W pokazie udział weźmie też kilkoro uczniów (otrzymają drewnianą broń). Z ich pomocą pokażemy jaką rolę na średniowiecznej wojnieodgrywali mieszkańcy miast. Na końcu będzie inscenizacja pojedynku między Prusem i Krzyżakiem.

Manufaktura Cukierków. Usytuowana w samym sercu toruńskiej starówki. Wytwarzane są tu słodkości na bazie naturalnych składników, ręczną metodą sięgającą XVI wieku. Ofertę Manufaktury stanowią pokazy z każdego etapu produkcji oraz warsztaty kręcenia własnego lizaka. Dla chętnych sklepik w firmowymi wyrobami. Dla grup zorganizowanych przygotowano specjalne pakiety.

Zobacz ofertę

  • Pakiet nr 1. Zawiera pokaz wytwarzania słodkości oraz podarunek dla każdego uczestnika w postaci lizaczka wartości 3 zł oraz rożek z mixem smakowym cukierków.
  • Pakiet nr 2. Zawiera pokaz wytwarzania słodkości oraz podarunek dla każdego uczestnika w postaci lizaka wartości 4 zł (wytwarzanego na pokazie) oraz rożek z mixem smakowym cukierków.
  • Pakiet nr 3. Warsztaty kręcenia własnego lizaka. Każdy uczestnik jest zapraszany za stół produkcyjny i z pomocą pracowników manufaktury kręci własnego lizaka. Słodki podarunek jest w postaci ukręconego lizaka oraz rożka z mixem smakowym cukierków. Po części kręcenia na uczestników czeka słodki konkurs. Na końcu wydawane są słodkości oraz dyplomy pamiątkowe małego cukiernika.

Rejs statkiem. 40-minutowy rejs po Wiśle z piękną panoramą starego Torunia „od strony wody”.

Bunkier-Wisła. Podziemny schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Forma zwiedzania oparta jest na kreowaniu doświadczeń, emocji i warunków panujących w momencie zagrożenia. Usłyszymy odgłosy nadlatujących samolotów i spadających bomb. „Na wszelki wypadek” założymy maskę przeciwgazową. Surowe wnętrze obiektu wzbogacone o efekty świetlne i dźwiękowe z pewnością będzie tłem dla silnych wrażeń.

Dom Mikołaja Kopernika. Zamknięty dla zwiedzających z powodu renowacji. Ponowne otwarcie, w nowej, nowoczesnej odsłonie – planowane jest na czerwiec 2018 roku.

ATRAKCJE OKOLIC TORUNIA (do wyboru)

Grębocin. Interaktywne Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, usytuowane w średniowiecznym kościele zbudowanym w XIII wieku przez Krzyżaków – zaprasza do swojego gotyckiego wnętrza na podróż do krainy papieru i druku. Ekspozycja składa się , m.in. z replik i oryginalnych pras drukarskich z Polski i Europy (jest tu np. replika prasy Gutenberga), sprzętu introligatorskiego, wyposażenia dawnej papierni i średniowiecznego skryptorium. Te unikatowe zbiory, zostały podzielone na działy, tzn. dział drukarski, papierniczy i piśmienniczy. Zwiedzanie muzeum ma formę interaktywnych warsztatów, a poziom ich dostosowywany jest do wieku uczestników. Muzeum jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. organizowane tu warsztaty nagrodzono certyfikatem Produktu Turystycznego Roku 2011 w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Zobacz ofertę

Poznajemy świat, gdzie były listy zamiast maili, pióro zamiast klawiatury, a karty czerpano ręcznie, zamiast rys papieru.

W programie:

  • W dziale piśmienniczym, stylizowanym na średniowieczne skryptorium, przybliżana jest historia materiałów piśmienniczych: papirusu i pergaminu. Uczestnicy poznają poszczególne etapy tworzenia kodeksu iluminowanego, a następnie samodzielnie próbują kaligrafii gęsim piórem na ręcznie czerpanym papierze.
  • W dziale papierniczym zwiedzający mają możliwość poznania historii papiernictwa europejskiego i azjatyckiego. W ramach zajęć praktycznych, samodzielnie czerpią kartkę papieru.
  • W dziale drukarskim, eksponaty z dziedziny drukarstwa umożliwiają dokładne poznanie jego historii. Każdy uczestnik, otrzymuje certyfikat uczestnictwa, samodzielnie wydrukowany na XIX-wiecznej prasie drukarskiej.

Golub Dobrzyń. Na wysokim wzgórzu panuje gotycki zamek krzyżacki, przebudowany w czasach Anny Wazówny na renesansową rezydencję. Pieczołowicie odbudowany, częściowo zaadoptowany na stylowy hotel i restaurację. Miejsce legendarnych już balów sylwestrowych. Wokół Zamku rozległe zielone tereny – miejsce, gdzie odbywają się słynne międzynarodowe turnieje rycerskie oraz gdzie organizowane są różne „tematyczne” gry i zabawy dla grup szkolnych. Z tarasu widokowego przepiękna, rozległa panorama na okolicę.

Zobacz ofertę

  • Program podstawowy. Spacer z przewodnikiem po podziemiach, salach i komnatach zamkowych. Zapoznajemy się z historią Zamku oraz odkrywamy tajemnice kryjące się w jego murach. Niewątpliwą atrakcją jest wystawa zbroi rycerskich i armat czy wystawa najcenniejszych trofeów zdobytych w czasie Turniejów przez Golubskich Rycerzy.
  • Program uzupełniający. Gry, zabawy, historyczne pokazy czy żywe lekcje historii przygotowane dla różnych grup wiekowych. Po „trudach zwiedzania” szczególnie polecamy Państwu – Średniowieczne Zabawy Strzeleckie – odbywające się na wolnym powietrzu w zamkowej fosie. Do ustawionych tarcz młodzi adepci sztuki rycerskiej, m.in. strzelają z łuku, rzucają włócznią i toporem. Ów konkurs (choć brzmiący groźnie) – jest całkowicie bezpieczny i oferowany dla dzieci już od 2 klasy. Używana „broń” jest tylko repliką, a uczestnicy są pod stałą opieką panów z Bractwa Rycerskiego ubranych w historyczne stroje.

Piwnice. Kiedy z daleka zobaczymy potężne talerze radioteleskopów (w tym 32-metrowy największy w Europie Środkowej) – to znak, że już niedługo dotrzemy do największego w Polsce ośrodka astronomicznego – Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Ośrodek służący, m.in. do obserwacji kosmosu, badaniom naukowym i popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Centrum Astronomii umieszczono w zabytkowym XIX-wiecznym dworze, zaś na terenie otaczającego go, rozległego parku pobudowano pawilony kryjące teleskopy optyczne, umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami.

Zobacz ofertę

  • Jeśli chcielibyście wiedzieć, np. Ile waży radioteleskop? Jak i czym astronom obserwuje niebo? Jaki kolor ma Słońce? Jak znalazł się u nas najsłynniejszy na świecie teleskop? Co widać na falach radiowych? Co wspólnego mają tęcza i gatunki drzew? – to odpowiedź na te i szereg innych pytań znajdziecie właśnie tutaj !
  • Ośrodek udostępniony jest do zwiedzania. Dla nieco młodszych i początkujących przyszłych astronomów – proponujemy około 1 godzinne zwiedzanie. Zaś dla nieco starszych i już trochę „wtajemniczonych” – zwiedzanie 2-godzinne.
  • W programie: Teren Ośrodka, warsztat pracy astronoma, radioteleskopy, najnowsze osiągnięcia badawcze w dziedzinie astronomii. Po Obserwatorium oprowadzają prawdziwi astronomowie, dostosowując swoją opowieść do wieku i zainteresowań zwiedzających.

JuraPark w Solcu Kujawskim. Jeden z dwóch „braci” słynnego Bałtowskiego Parku Jurajskiego (taka sama koncepcja parku i dyrekcja). Miejsce nie tylko rozrywki i zabawy, ale również obiekt o walorach edukacyjnych. Oprócz „szaleństw” w parku rozrywki, odbywamy wędrówkę przez erę mezozoiczną czyli erę dinozaurów, poznajemy kolejne okresy z dziejów Ziemi czy odkrywamy fascynujący świat owadów.

Zobacz program

  • Ścieżka dinozaurów. Rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów w naturalnej wielkości.
  • Park owadów. Modele owadów wykonane w znacznym powiększeniu.
  • Muzeum Ziemi. M.in.: bogata kolekcja skamieniałości, wiarygodne rekonstrukcje prehistorycznych zwierząt, np. model mamuta czy wymodelowane środowisko morskie sprzed milionów lat.
  • Ogród zimowy (szklarnia). Wiele gatunków egzotycznych i reliktowych roślin w tym takich, które zasiedlały środowisko lądowe w czasach panowania dinozaurów.
  • Ogród botaniczny. Nasadzenia rodzimych i obcych roślin, których nie spotyka się na co dzień
  • Kino Emocji 5DOprócz trójwymiarowego obrazu doznajemy wrażeń ruchowych, dotykowych i zapachowych. Efekty te pozwalają oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie.
  • Park Rozrywki. „Całe mnóstwo i jeszcze więcej” najróżniejszych urządzeń służących do zabawy i rozrywki dla każdej grupy wiekowej. Uwaga! Bilet wstępu upoważnia do korzystania z atrakcji Parku Rozrywki bez limitu, za wyjątkiem urządzeń uruchamianych za pomocą monety.
  • Punkty gastronomiczne. Kioski z pamiątkami