Kraków

KRAKÓW

Spośród niezwykle bogatej oferty turystycznej Krakowa – wybraliśmy miejsca najściślej związane z tym tysiącletnim miastem. Miastem – fenomenem, które dzięki bogactwu zabytków i szczególnej atmosferze, przyciąga turystów z całego świata.


Krakowskie atrakcje

Spacer z przewodnikiem (trasa spaceru do uzgodnienia):

  • Przejście tzw. „Drogą Królewską” biegnącą od Wzgórza Wawelskiego przez uliczki Starego Miasta do Rynku Głównego
  • Rynek Główny: Sukiennice, Kościół Mariacki
  • Przejście ul. Floriańską pod Barbakan i Pomnik Grunwaldzki oraz Planty
  • Spacer po krakowskim Kazimierzu (dawnej dzielnicy żydowskiej)

Wzgórze Wawelskie

  • Historia Zamku Królewskiego z Dziedzińcem Arkadowym
  • Wstęp na Reprezentacyjne Komnaty Królewskie –lub- do Skarbca Koronnego ze Zbrojownią
  • Katedra Wawelska: Groby Królewskie i Zasłużonych Polaków, krypty, wieża z Dzwon Zygmuntowskim.
  • Dla chętnych – Smocza Jama

”Podziemia Rynku – Śladami Europejskiej Tożsamości Krakowa”

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądał Kraków u schyłku średniowiecza – to trzeba zejść do podziemi. Trasa przebiega pod płytą Rynku Głównego. Podziemia to rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury. To kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Wł. Łokietka. To najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa. To ozdoby, monety i różnorakie przedmioty. Jest to zarazem miejsce, gdzie spotkanie z historią i zabytkami uzupełnione jest nowoczesną techniką prezentacji.

Zobacz program

  • zobaczymy elektroniczne odwzorowania zabytków,
  • rekonstrukcje zabytków, które nie dotrwały do naszych czasów na trójwymiarowych ekranach dotykowych,
  • wędrować będziemy szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad średniowiecznymi traktami.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku

Galeria mieści się w Sukiennicach na Rynku Głównym. Zgromadzono tu istne „perełki” polskiego malarstwa. Zobaczymy tu obrazy takich mistrzów jak m.in.: J.Chełmoński, T.Ajdukiewicz, A.Gierymski, Wł.Podkowiński, P.Małachowski, J.Malczewski, A.Grottger, J.Malejko i wielu innych. Galerię można zwiedzać samemu, z przewodnikiem lub z audioprzewodnikiem. Po „trudach zwiedzania” relaks na tarasie z widokiem na cały Rynek. Wstęp na taras jest w cenie biletu.

Wystawa „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń”

Wystawa zlokalizowana w Pałacu Krzysztofory. Poznajemy dzieje Krakowa przez pryzmat jego przestrzennego i urbanistycznego rozwoju. Wystawa podzielona jest na kilka sal. Idąc nimi, przechodzimy od Krakowa najstarszego, przedlokacyjnego (do XII wieku), przez średniowiecze, nowożytność, aż do wieku XX. Całkowicie nowoczesna forma prezentacji. Historia prezentowana jest w formie prezentacji multimedialnych.

Zobacz program

  • oglądamy makiety miasta z różnych epok,
  • korzystamy z funkcji, które wyświetlane są na ekranach dotykowych, np. oglądanie wizualizacji Rynku Głównego na przestrzeni wieków,
  • wybieranie na ekranach dotykowych i czytanie informacji o najważniejszych zabytkach (także tych, które nie dotrwały do naszych czasów),
  • dla chętnych – tematyczne filmy wykonane w technice 3D.

[/su_column]

Wystawa „Dzieje i kultura Żydów krakowskich”

Cenna kolekcja judaików eksponowana w Starej Synagodze na krakowskim Kazimierzu. W dawnych modlitewnikach męskiej i kobiecej wystawione są przedmioty żydowskiej sztuki obrzędowej. Prezentowane są w trzech głównych grupach tematycznych: synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne i rodzinne.

Collegium Maius. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Muzeum znajduje się w Collegium Maius - najstarszym budynku Akademii Krakowskiej. Kamienno/gotycka budowla. Dziedziniec, pośrodku którego znajduje się studnia. Krużganki wokół dziedzińca z pięknymi kryształowymi sklepieniami. Słynne schody profesorskie prowadzące na ganek biegnący nad krużgankami. Grający zegar z wychodzącymi figurami. Zbiory muzealne oglądamy w oryginalnych, historycznych, gotyckich wnętrzach - co już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję, np. bibliotekę , jadalnię, pokoje profesorskie, reprezentacyjną aulę i in.

Zobacz program

Zobaczymy tu, m.in.

  • zbiór historycznych, obejmujących wiele dyscyplin nauki – różnorodnych instrumentów naukowych,
  • kolekcję rzeźb od średniowiecza, przez epokę nowożytną, po współczesne dzieła,
  • zbiór grafik, akwarel i rysunków artystów polskich i obcych od XV do XXI wieku,
  • kolekcję sztuki zdobniczej, w tym., m.in. wyroby złotnicze, tkaniny, ceramika, meble, artystyczne naczynia, pamiątki uniwersyteckie i narodowe.

 

Kompleks sakralny NA SKAŁCE

Z kościołem na Skałce związana jest historia zmagania się dwóch potęg: świeckiej – króla Bolesława Szczodrego i kościelnej – biskupa krakowskiego Stanisława. W wyniku konfliktu z królem, biskup został brutalnie zamordowany. Od tego czasu Skałka stała się miejscem kultu św. Stanisława.

Zobacz program

  • podejdziemy do Sadzawki św. Stanisława i wysłuchamy legend związanych z tym miejscem,
  • zwiedzimy piękny, barokowy kościół,
  • zejdziemy do Krypty Zasłużonych, znajdującej się pod płytą kościoła, a która stanowi dziś panteon narodowy, gdzie spoczęły znamienite postacie polskiej kultury i nauki.

Rejs spacerowy statkiem po Wiśle z piękną panoramą Krakowa „od strony wody”

Koncert w „Piwnicy pod Baranami”
Cytując Piotra Skrzyneckiego, który mówi o „Piwnicy”: "Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy”. Każdy koncert jest wielkim wydarzeniem artystycznym. Przybywają na nie ludzie z całej Polski i z zagranicy.  A magnesem dla nich są jak zwykle: niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka oraz wspaniałe pieśni „piwnicznych” kompozytorów.

Spektakl w „Scenie pod Ratuszem”
Teatr mieści się w piwnicach Ratusza na Rynku Głównym. Wspaniała atmosfera starego ratusza: kamienne, surowe ściany, najlepsza z możliwych lokalizacja. Kameralna scena z repertuarem o charakterze komediowo-kabaretowym.